ÖN YARGI

Zeliha Alkan

DERVIŞ EROĞLU: MASAYA GEL, HALLEDELIM

Bu haber 15 Aralık 2013 - 1:52 'de eklendi ve 913 kez görüntülendi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Anastasiadis’e seslendi.

derviseroglu3

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Anastasiadis’e seslenerek, “Bu önkoşullardan vazgeç. Müzakerelerin önünü aç. Masaya gel ve bu sorunu erken bir zamanda halletmiş olalım” dedi.

Bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile hem baş başa hem de heyetlerarası görüşmelerde çok yararlı görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Konunun geldiği noktayı ve bundan sonraki süreci konuştuk. Aramızda tam bir görüş birliği vardır” dedi.

Eroğlu, “Anastasiadis’in Şubat ayında Rum yönetimi başkanı seçilmesinden bu yana yaşananlar ortadadır. Ayak sürüyen uzlaşmaz bir tutumla karşı karşıyayız. Son günlerdeki görüşmeleri, gelişmeleri hepiniz biliyorsunuz. Üç ayı aşkın bir süredir liderler seviyesinde tam teşekküllü görüşmeleri yeniden başlatmaya yönelik olarak bir ortak açıklama üzerinde duruyoruz. Bu konuda Kıbrıs Türk tarafının gösterdiği tüm esnek ve yapıcı tutum, karşı tarafın katı ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle maalesef sonuçsuz kalmıştır” şeklinde konuştu.

“Alında biz herhangi bir ortak açıklama olmaksızın, yani önkoşulsuz olarak görüşme masasına oturmaya ve müzakerelere bırakıldığı yerden devam etmeye hazırız” diyen Eroğlu, “Sayın Anastasiadis, ortak açıklamasız müzakerelerin yeniden başlamasına karşı ise bununla ilgili olarak da bir öneri sunduk. Yalın ve müzakere masasına konuşulması gereken öze ilişkin konuları içermeyecek, görüşmeleri yapılandıracak bir yol haritası içeren bir öneri yaptık. Biliyorsunuz onu da kabul etmediler” dedi.

Eroğlu, “2008 ve 2012 yılları arasında iki tarafın birlikte hazırladıkları yazılı yakınlaşmalar da bildiğiniz gibi kabul etmiyorlar. Ben göreve geldiğim zaman bir önceki dönemde sağlanan yazılı yakınlaşmaları ve görüşmelere kalındığı yerden devam etmeyi kabul ettim. Bunu BM Genel Sekreteri’ne bir mektupla bildirdim. Ancak Sayın Anastasiadis, hala bunları yapmaktan kaçınıyor. Bunu yapmadığı gibi ortak açıklama oyunu ile zamana oynadığını da biliyorsunuz” diye konuştu.

”MÜZAKERELERİN ÖNÜNÜ AÇ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zaten ortak açıklama noktasına Sayın Anastasiadis’in bırakıldığı yerden müzakerelerin devam etmemesinden geldiğimizi biliyorsunuz. Evet geldiğimiz nokta bu. Kıbrıs Rum tarafı ortak açıklamanın çıkmasını engelleyecek, müzakereleri kaldığı yerden başlatacak liderler görüşmesini de engelliyor. Biliyorsunuz Yunanistan tarafı da, özel temsilcilerin Atina ve Ankara’ya yapacakları eş zamanlı ziyaretleri liderler görüşmesinin yapılması koşuluna bağlamış bulunmaktadır. Sayın Anastasiadis masaya gelmemekle bunların tümden önünü kapatmıştır. Biz müzakerelerin yeniden başlaması için elimizden gelen, bizden beklenen önerileri kendi haklarımızı koruyarak, Rumların da beklentilerini karşılayacak şekilde gereken açılımı yaptık. Bu durum hem BM, hem Kıbrıs Rum tarafı hem de ilgili taraflarca bilinmektedir. Size sunduğum bu tablo karşısında bundan sonra ne gibi bir hareket tarzı izleyeceğimizi, ilgili taraflarla istişare halinde sizlere bildireceğiz. Kıbrıs Rum lideri Sayın Anastasiadis’e bu vesile ile çağrımı yenilemek istiyorum; bu önkoşullardan vazgeç. Müzakerelerin önünü aç. Masaya gel ve bu sorunu erken bir zamanda halletmiş olalım. Bu kronikleşmiş sorunu, bu kronikleşmeye yüz tutmuş sorunu tarihin sayfalarına gömelim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.