DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

METİN TOKDEMİR SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ

METİN TOKDEMİR SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ

Gazi Karabulut

Geçtiğimiz gün Niğde Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl başkanı, değerli kardeşim, gönül dostu Yunus Kızıl, ocak binasında gerçekleştirilen bir açılışa davet etti. Davet ederken de program dahilindeki ikinci dersin konuşmacısı olmamı istirham etti. Üstelik konuşulması istenen konu, “Metin Tokdemir ve Ahde Vefa” başlığını içeriyordu.

Her sene hususen de Aralık ayında pek çok Ocağımızda Metin Tokdemir ağabeyimin ideallerini, ülkülerini, vefasını, iman dolu coşkulu yüreğini anlattığım anlatırken onun dilinden bir destana vurgu yaptığım pek çok konferansım olmuştur. Bir ocakta konuşmak, benim için her zaman ruh dünyama yapılan yolculuk olmuş ve heyecanlandırmıştır. Ama bu seferki diğerlerine benzemiyordu. Çünkü açılışı yapılan mekan ve mekanın ihtiva ettiği mana, bana şahsiyet kazandıran bir anlayışı çağrıştırıyordu.

Ülkü Ocakları Niğde İl Başkanlığı, Metin Tokdemir Sürekli Eğitim Merkezi” adı altında, tam donanımlı, kurumsal niteliklere haiz bir yapılanmayı hayata geçiriyordu.

Evet, “Metin Tokdemir Sürekli Eğitim Merkezi”  akademisyenlerin, siyasilerin, eğitimcilerin, öğrencilerin katılımı ile açıldı.

Şüphesiz ülkücü harekette, her gün pek çok açılışı gerçekleştirilen ve yer yer bizlerin de şahitlik ettiği görkemli törenlerin olduğu programlara rastlıyouz. Ama bu açılış bir başka manayı ihtiva ediyordu.

Bir vefa abidesi, çalkantılı dönemlerin büyük hatibi, İslam’ı ayet ayet  yaşayan, Türklüğü nakış nakış işleyen, beyt-ül maldır diye ocağın telefonunu ailesini aramak için kullanmayan, otobüsle ocak açılışlarına giden, okunmadık kitap bırakmayıp inandığı gibi yaşayan ağabeyim, genel başkanım, çağın alperinine büyük bir vefa gösteriliyordu.

Metin Tokdemir’i anlatmayacağım. Daha önce “Ahde Vefa ve Metin Tokdemir” başlığı ile onu anlatmaya çalışmıştım.

Bu yazıdaki gaye, Niğde Ülkü Ocaklarının “Metin Tokdemir Sürekli Eğitim Merkezi” ile ilgili düzen, plan ve projeleri ve salona verilen ismin hemen üzerindeki yazının Metin Tokdemir’in hayalleri ile örtüşmesini hatırlatmak ve ülkemizin her yerinde bu yaklaşımın olması adına bir temenniyi dillendirmektir.

“Burada her şey Cenabı Allah’ın rızası ve büyük Türk Milletinin menfaatleri doğrultusunda disiplin ve aidiyet şuuru içerisinde yerine getirilir.” Şeklinde ser levha edilen  kapıdaki yazı, karşılıksız sevdalanıp, Yaşatma ideali ile yollarına düştüğü memleketi ve milleti adına verilen mücadeleyi özetler gibiydi.

Üstelik salona girdiğinizde sizi manevi bir havaya büründüren temizlik, sıralar, tablolar, akıllı tahta ve yapılan sunumlardaki hizmet şuuru Metin Tokdemir’in, hala adıyla hizmete devam ettiğinin birer göstergesi gibiydi.

Akıllı tahta ile sunulması düşünülen eğitim programları, sinema ve sanat etkinlikleri, çocuklar ve ailelere yönelik planlanan etkinlikler o vefa insanının güzel hitabeti ile bizleri diri tutan  şu sözü hatırlatıyordu:

Ülküler gökteki yıldızlara benzer. Onlara belki ulaşamazsınız ama yıldızlar sayesinde yönünüzü tayin edersiniz.

Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Ve bu ideal, baştan başa kutlu vatanımızı sımsıcak bir anne kucağı gibi sarsın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.