Bahçeli, Feyzioğlu ile randevusunu iptal etti

Bu haber 08 Ocak 2014 - 18:29 'de eklendi ve 834 kez görüntülendi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Bizim haklı, doğal ve meşru eleştirilerimizi kırıcı bulan Barolar Birliği Başkanı, görüş ve düşüncelerini medya tarafından kendisine tanınan geniş imkanlarla zaten paylaştığından yarınki randevumuza gerek kalmamıştır. Milliyetçi Hareket Partisinin Barolar Birliği Başkanından duyacağı ve öğreneği bir bilgi, dikkate ve kayda alacağı parlak bir fikri de görülmemektedir” dedi

MHP GENEL BASKANI BAHCELI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile randevusunu iptal etti.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, “yakın tarihin en ciddi rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının tüm engellemelere rağmen sürdüğünü” ifade ederek, “Çok ağır iddialar ve izahı çok güç suçlamalar, Başbakan ve hükümetini köşeye

sıkıştırmakta, zora sokmaktadır” değerlendirmesi yaptı. Türkiye’nin “çıkarından başka bir şey düşünmeyen, yandaşlarını gayri meşru yollarla zenginleştirmek için mücadele veren bir iktidarın yönetiminde can çekiştiğini” öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

“AKP zihniyeti, kanun dışı ilişkilerin yuvası, yolsuzlukları aklama, kayırma, koruma ve arkalama merkezine dönmüştür. Hukukun üstünlüğüne uyması ve bağlı kalması gereken, bu kapsamda rüşvetin ve yolsuzluğun üstüne samimiyetle gitmesi şart olan AKP hükümeti, bürokrasiyi hedef seçmiş, resmen taş üstünde taşbırakmamıştır.

Hükümet, anayasa ve yasalara göre suç işlemekte, arka arkaya yapılan yolsuzluk operasyonlarını manidar bularak suçun üzerini örtmeye yeltenmektedir. Başbakan Erdoğan, hırsızlığın üzerine giden devlet görevlilerinicezalandırarak hırsızlara güvence vermekte, rüşvetçilerin intikamını almakta, adalet ve ahlak ilkelerine kastetmektedir. AKP iktidarı, kendi oluşturduğu bürokrasiyle savaşmakta, atadığı bürokratları düşman gibi görmektedir.

Ülkemiz vahim, nerede duracağı tam olarak kestirilemeyen siyasal felaketin tesiri altındadır.”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun “bu çalkantılı,tehdit ve tehlikelerle dolu” gündemde “yeniden yargılama” bahanesi altında bir dizi girişim ve temaslarda bulunduğunu belirten Bahçeli, sivil inisiyatifbaşlattıklarını açıklayan Feyzioğlu’nun kaldırılan Özel Görevli Mahkemelerle ilgili görüşlerini ve geçici 2. maddenin mahsurlarını günlerdir dile getirdiğine işaret etti.

Feyzioğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la da Dolmabahçe Sarayı’nda bir araya geldiğini ancak adaletin hakkını savunamadığını, rüşvet ve yolsuzlukla ilgili herhangi bir eleştiri getiremediğini bildiren Bahçeli,açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu durum, hukukun bel kemiği olarak değerlendirdiğimiz Barolar Birliği’nin söz konusu Başkanına uygun düşmemiştir. Peşi sıra bu kişi, katıldığı bir televizyon programında şahsıma ve partimize yönelik eleştiride bulunmuş, ‘yeniden yargılama’ konusunda A’dan Z’ye yanlış bilgilendirildiğimi ifade ederek dünkü grup konuşmamda kırıcı olduğumu iddia etmiştir.

Anlaşıldığı kadarıyla ‘yeniden yargılama’ ile ilgili muhtemel mutabakatın İmralı canisi ve mahkumiyet almış PKK’lı militanlara kadar ulaşma risk ve kaygısını açık yüreklilikle beyan etmemiz, Barolar Birliği Başkanını rahatsız etmiş ve ürkütmüştür. Bu kapsamda Barolar Birliği Başkanının maksadını aşan üslubu tarafımca yadırganmış ve sorunlu görülmüştür. Türkiye, bu doğrultuda giderse Oslo ve İmralı müzakerelerinin ‘yeniden yargılama’ havucuyla örtülü bir affa ortam açacağı güçlü bir ihtimaldir.

Bu sebeple Barolar Birliği Sayın Başkanının heyecanla sürdürdüğü, malum çevrelerle danışıklı dövüş içinde götürdüğü süreç çok farklı ve milli vicdanların kabullenemeyeceği mecralara kayma izlenimi taşımaktadır. Elbette Türk milleti ve Türkiye, çok yakın zamanda her şeyi görecek ve yaşayacaktır. Bizim haklı, doğal ve meşru eleştirilerimizi kırıcı bulan Barolar Birliği Başkanı, görüş ve düşüncelerini medya tarafından kendisine tanınan geniş imkanlarla zaten paylaştığından yarınki randevumuza gerek kalmamıştır.

Milliyetçi Hareket Partisinin Barolar Birliği Başkanından duyacağı ve öğreneceği bir bilgi, dikkate ve kayda alacağı parlak bir fikri de görülmemektedir. Bu itibarla Barolar Birliği Başkanıyla yarın yapacağım görüşmeye ihtiyaç kalmadığından dolayı iptal ettiğimi muhataplarının bilmesini istiyor, herkesin bu çerçevede hareket etmesini özellikle ümit ediyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al