Kemalettin Yılmaz: Sıra Türk Kızılayı’nda mı?

Bu haber 07 Ocak 2014 - 18:47 'de eklendi ve 1.027 kez görüntülendi.

Milliyetçi Hareket Partisi Afyon Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Türk Kızılayı Afyonkarahisar Madensuyu şişelerinden Türk Kızılayı ibaresinin kaldırılması ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

yazir82596b325

MHP Afyon Milletvekili Yılmaz, Türk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyunun işletme hakkının Türkiye Kızılay Derneğinden alınıp alınmadığını veTürk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyu ambalajlarından Türk Kızılayı ibaresi neden kaldırıldığını sordu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Milletvekili Yılmaz; “AKP hükümetinin Türklük ile olan sorununu bilmeyenimiz yok. Önce kamu kurum ve kuruluşlarından TC ibarelerinin kaldırılması, bazı kurumlarda Türk ibarelerinin değiştirilmesi ile başlayan süreç Atatürk’ün talimatları ile Türk Kızılayının kullanımına verilen Türk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyuna kadar geldi. Geçtiğimiz günlerde apar topar Türk Kızılayı ibaresi ambalajlardan kaldırılmıştır. Bunun nedenini, sebebini bilen yoktur. İlgili kurumlardan da bir açıklama gelmemiştir. Bu nedenle Türk Kızılayının bu kararıyla ilgili sorularımızın Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdik. Cevaplarının da takipçisi olup Afyonlu hemşerilerimizi de üzen bu karardan vazgeçilmesi için çalışmalar yapacağız.”dedi.

Önerge metninde şu görüşlere yer verildi.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.
Kemalettin YILMAZ

Afyonkarahisar Milletvekili
Afyonkarahisar Gazlıgöl’de bulunan mineralli ve jeotermal suların, kullanımı M.Ö. 1200 – 700 yılları arasında bölgede hüküm süren Frigya Uygarlığı zamanına kadar uzanmaktadır. Gazlıgöl Beldesi’nde bulunan mineralli sular, yaklaşık 5 bin yıldır insanlara şifa dağıtmaktadır. 1900 yılında Belçikalı bir hekim tarafından devrin hükümdarı Sultan Abdülhamid Han’a Karahisar Mineralli Suyu içmesi tavsiye edilmiş, Hakanın emriyle 02.01.1903 yılında suyun ilk tahlili yapılmış, sağlık için faydalı olduğu anlaşılmıştır. Abdülhamit Han mineralli suyun işletme imtiyazını Sişli – Çocuk hastanesine vermiş ve bu hastane yararına, 1.Dünya Savaşı sonuna kadar mineralli sular çalıştırılmıştır.

1914 harbinden sonra imtiyaz Afyonkarahisar İl Özel İdaresine geçmiş ve 1924’te, Milli Mücadeleden sonra Ali Rıza Bey adlı emekli bir subay daha sonra Afyon’dan Hüseyin Mollaoğlu Özel İdareden bu suyu kiralayarak bir müddet çalıştırmışlardır. 1923 yılında Eskişehir – İzmir demiryolu hattı yapımında çalışan Fransız mühendislerce Ankara’ya getirilerek tanıtılan Afyonkarahisar Mineralli Su, 1926 yılından sonra Maden Kanunu kabul edilince Ulu Önder Atatürk’ün emirleri ile 17 Ekim 1926 tarihinde 60 sene müddetle, daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 03.05.1969 tarih ve 21812 sayılı yazılarıyla 99 yıla çıkartılmak suretiyle ve son olarak, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi kararlarınca 2064 yılına kadar TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ’NE gelir olması amacıyla imtiyaz hakkı olarak verilmiştir. 1926 yılından günümüze kadar Türk Kızılay’ı ibareleri ile üretilen maden suları ülkemizin dört bir yanında tüketilirken geçtiğimiz günlerde Türkiye Kızılay Derneği Başkanlığı, Afyonkarahisar Kızılay Maden Suyu İşletme Müdürlüğü tarafından ambalajlar üzerinde bulunan Türk Kızılay’ı ibareleri kaldırılmıştır.

Bu bağlamda,

1-Türk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyunun işletme hakkı Türkiye Kızılay Derneğinden alınmış mıdır?

2-Dünyada bütün benzeri derneklerin isimlerinin önünde millet isimleri bulunmaktadır (Avustralya Kızılhaçı, Nepal Kızılhaçı, Japon Kızılhaçı). Türk Kızılay Derneğinin ismimi değiştirilmiştir?

3-Türk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyu ambalajlarından Türk Kızılayı ibaresi neden kaldırılmıştır?

4-Türk kelimesinin kaldırılması Türk Kızılayı Afyonkarahisar Maden Suyu satışlarında artış yapmış mıdır?

5-Türk milletinin vergileri ve bağışları ile görevini ifa eden Türk Kızılay Derneği böyle bir kararı yönetim kurulunda mı almıştır? Karar almadıysa toplumun her kesiminde infial yaratan bu değişiklik kimin yetki ve tasarrufu ile yapılmıştır?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat