ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,0991
EURO
17,3244
ALTIN
965,69
BIST
2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
26°C
İstanbul
26°C
Açık
Çarşamba Açık
25°C
Perşembe Açık
27°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

MHP’LI YILMAZ ORMAN BAKANLIĞI’NDA “ASRIN KIYAĞINI” ANLATTI

MHP’LI YILMAZ ORMAN BAKANLIĞI’NDA “ASRIN KIYAĞINI” ANLATTI

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, 10 milyar dolarlık maden sahasının açılmasına Yasin El Kadı’nın devreye girmesiyle Başbakan’ın Özel Kalem Müdürünün Bakanı arayarak izin verildiğini iddia etti.

seyfettinyilmaz1

MHP’li Yılmaz, Orman ve Su Bakanlığının 2009 ve 2010 yıllarında 2 defa izin vermediği 10 milyar dolarlık maden sahasının açılmasına Yasin El Kadı’nın devreye girmesiyle Başbakan’ın Özel Kalem Müdürünün Bakanı arayarak izin verildiği iddialarını TBMM’nde gündeme taşıdı ve Bakan Veysel Eroğlu’nun istifasını istedi.

YASAYA GÖRE İZİN VERİLEMEZ
TBMM’ndeki konuşmasında bu vahim skandalı Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu’na sorduğunu belirten MHP’li Yılmaz, “Sayın bakan İstanbulda’ki Paşaköy orman sahasında bulunan 10 milyon dolarlık maden alanı açılma izni hakkındaki cevabında diyorki; Özellikle bir maden ruhsatına ormanlık alanda nasıl izin verilecek gayet bellidir. Önce maden işleri genel müdürlüğü’nden ruhsat alıp esasen maden kanunundan maden işlerinden ruhsat alınca orman kanununda 16.ve 17.maddelere bakarsanız izin verilebilir degil izin verilir hükmü vardır diye meclis tutanakları geçen konuşması vardır. Halbuki Sayın Bakanın okuduğu yasa o kadar değil. Devamında sözkonusu yere orman kanunun ilgili maddesi devam ediyor ancak diyor orman bakanlıgınca verilip ancak temditler dahil ruhsat süresince müstafaklar korunma kaydı ile devlet sınırları içindeki tohum, yem koruma alanları, muhafaza alanları, orman içi dinlenme yerleri endemik ve korunması gereken nadir ekosistemlerin bulundugu alanlarda maden aranması ve işletilmesi Çevre ve Orman bakanlıgının uygundur görüşüne baglıdır.Burayı es geçiyor ve yine konuşmanın devamında diyorki Başbakanımız o kadar dürüsttür ki bugüne kadar telefon edip bana şu kişiye şunu ver diye söylememiştir asla böyle bir şey yok başbakanımızın başı dik son derece dürüst bir insandır bunu özellikle söylüyorum ve bana telefon etmemiştir”.

TAPELERDEKİ BEYEFENDİ BAŞBAKAN DEĞİL Mİ?
MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz konuşmasının devamında, “Sonradan ortaya çıkan resmi telefon kayıtları, Bakan Eroğlu’nun basına da yansıyan bu açıklamasını adeta çürütüyor. Bakan Eroğlu, Başbakan beni telefon ile aramadı diyor. Sonradan telefon tapeleri bizim iddalarımızı dogrular bir şekilde ortaya çıktı. Telefon konuşmasında beyefendi diye geçen kişinin Başbakan Tayyip Erdoğan oldugu belirtiliyor. Bu maden sahası ile ilgili polis fezlekesindeki dinleme tapelerine göre Bakan Eroğlu’na “önce teşekkür edeyim bu maden meselesi için dün beyefendi sizi aradı galiba benide aradılar kendileri bu konuyla ilgili diğer detayları sordular sizide aramışlar efendim ben özellikle size teşekkür ediyorum işi vaktinde tamamlamamıza büyük destek verdiniz”. Bakan Eroğlu, “hayırlı olsun hayırlı olur inşallah diyor.” “Ayrıca sayenizde bu işi tamamladık bu yüzden dolayı gerçekten çok memnunuz. Bende beyefendiye diye bu konuyu aktarmıştım karşılıgını veriyor”. Aynı fezlekede iş adamı Cengiz A. ve H. K. arasında yapılan telefon konuşmasında kurulacak bir şirket üzerinden Türkiye’ye sokulacak paranın söz konusu oldugu savunuluyor.Burada konuşmaların telefon numaralarıda vardır. Fakat gizlilik açısından vermek istemiyorum. Burada Bakan Eroğlu’na bu maden sahası işinin halledildigi için teşekkür ediyorlar.”
“İZİN İÇİN KİMLER DEVREYE GİRDİ?
MHP’li Yılmaz konuyu derinlemesine araştırınca ilginç olayların ortaya çıktığını iddia ederek, “Konuyu araştırdıgımızda İstanbul Paşaköy maden sahası 10milyar dolarlık rüşvete konu edilen alan için ilgili şahıslar 2009 yılında buraya müracaat ediyorlar. İSKİ ve Devlet su işlerinden görüş soruluyor.Mahalle çevre kurulunda görüş soruluyor uygun görülmüyor. 2009 yılında Orman bakanlıgı buraya izin vermiyor. 2010 yılında bu maden şirketi özellikle tekrar müracaat ediyor. Cevaben “ilgililerin müracatları neticesinde yapılan inceleme sonucunda burada endemik bitki türlerinin (endemik bitki türlerinin sadece o yöreye has yetişen bitki türleridir) yayılış alanında kaldıgı için ve bu maden sahası muhafaza ormanının içinde bulundugu belirtilerek Orman bakanlıgına bu raporu gönderiyor. 2010 yılında orman bakanlıgı orman işletme müdürlügü’nden gelen rapor dogrultusunda buraya izni uygun görmüyor. Maden şirketi sahipleri birileri devreye giriyorki 2012 yılında taşra ve bölge işletmeleri atlayarak bakanlıga dilekçe veriyorlar. Aynı bakanlığın daha önce 2 defa reddedip izin vermedigi bu yere 2012 yılında izin veriyor. Ne oldu endemik bitki türleri? Nerede muhafaza ormanları? Bu gerekçelerle siz daha önce 2 defa izin vermemiştiniz . Ne oldu da 10 milyar dolarlık maden sahasına izin verdiniz? Sizi Başbakan mı aradı? Başbakan’ın Özel Kalem Müdürü’mü aradı? Diye sorduğunda bizim başımız dik alnımız açık başbakan beni aramadı derken telefon tapelerinde bakan beye bu işi hızla hallettiğinden dolayı birileri tarafından teşekkür ediliyor”.
MADEN ŞİRKETİNE YASİN EL KADI’NIN OĞLU ORTAK OLUNCA
Birtakım telefonlar sonucu 10 milyar dolarlık maden sahası izni alındıktan sonra son derece ilginç gelişmeler olduğunu söyleyen Yılmaz, ” İzin alınmasından bir ay sonra bir firma firma ortakları değişiyor. 3 ay sonrada hisse devirleri yapılıyor. Bu asrın yolsuzlugunda 10 milyarlık dosyada değişen firma ortakları arasında kimlerin oldugu idda ediliyor. Yasin ELKADI’nın oğlu Muazel ELKADI ve başbakan’ın oğlu Bilal ERDOĞAN’ın olduğu iddaaları var. Şimdi iki defa izin vermediginiz buraya endemik türlerinin oldugu bu muhafaza ormanlarının oldugu yere 2012 yılında nasıl izin verdiginizi açıklamak zorundasınız. Burada maden sahalarında izin verilir ben orman mühendisiyim yüzelerce izin sahasına maden izin sahasına toroslardan iç anadoluya kadar yüzlerce binlerce maden izin sahasından durumuna uygun olanlara izin verilmiştir yüzlerce maden izin sahasınada izin verilmemiştir.Yani bunu açıklamanızda izin verilir hükmü diyerek ancak kısmını geçiştiremezsiniz”.
BAKAN EROĞLU İSTİFA ETMELİ

MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz Bakan Eroğlu’nun istifasını isteyerek şöyle konuştu. “Özel ormanların yapılaşmalarında birileri yer alırken Başbakana özel alanlarda % 6 yapılaşmalar ile ilgili kanun çıkaracak mısınız? Diye soruyorlar ve kendi aralarında telefon tapeleri hepiniz biliyorsunuz görüşmeler işte diyorki beyefendi ile görüştük sayın Başbakan ile görüştük bu özel ormanları alalım gibi birtakım ifadeler geçiyor .Yani burada orman bakanı bu ifadelerden sonra bu gelişmelerden, bu açıklamalardan sonra eğer etik kavramlara sadık ise bir an bile o koltukta durmasının hiçbir mantıgı yoktur. Ben kendisini istifaya davet ediyorum”.

YOLSUZLUK HIRSIZLIK YAPTINIZ MI? YAPMADINIZ MI?
MHP’li Yılmaz konuşmasının sonunda asrın yolsuzluğunun olup olmadığı konusunda iddilara cevap isteyerek, “Asrın yolsuzluklarından bahsedilen bir süreçte şimdi birileri çıkmış paralel devlet, eşkıya, örgüt, ,haşhaşiler gibi ifadelerle olayı bir takım yerlere bunları getirmeye çalışıyorlar. Buradan çok net ve açıkça ifade ediyorum biz şunu söyledik. Milli devlete Milli iradeye ülkemize neresinde saldırı var? Bu saldırıları ortaya koyun. Bu saldırılar nereden gelirse gelsin milli devletin milli eğemenliğin yanında Milliyetçi Hareket Partisi olarak dimdik durmaya hazırız. Ama bunları açıklamadan yolsuzlukların üzerini örtecek şekilde bu işi paralel yapı, cemaat ,örgüt çete inlerine girecegiz.Haşhaşiler gibi ifadelerle geçiştiremezsiniz. Buradan soruyoruz Sayın Başbakan hırsızlık yaptınız mı? Yapmadınız mı? Yolsuzluk yaptınız mı? Yapmadınız mı? Sizin çocuklarınız, hükümet üyeleri, bakanlarınız, rüşvet aldı mı? Almadı mı? Mahdumlarınız, enişteleriniz, kayınbiraderleriniz, kayınpederleriniz yolsuzluk yaptı mı? Yapmadımı? Sorular açık ve net. Bırakın haşhaşiler falan. Yarın da bir hafta sonra da başka bir operasyon olduğu zaman ecüş mecüş gibi birtakım kavramlara dayayarak bu milleti oyalama hakkına sahip değilsiniz. Biz buradan açıkça ifade ediyoruz ortada Cumhuriyet tarihinin yolsuzluk olayı vardır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.