ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,3835
EURO
17,5930
ALTIN
974,21
BIST
2.450,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Az Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C

Yargıtay Başbakan’ın Bahçeli’den Tazminat Talebini Reddetti

Yargıtay Başbakan’ın Bahçeli’den Tazminat Talebini Reddetti
07.02.2014
0
A+
A-

yazir83795b325MHP’nin oy oranlarıyla ilgili anketlerde manipülasyon yapıldığı iddiaları başkentin gündeminde yerini korurken, Başbakan Recep Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den tazminat kaybetti. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, Başbakan Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle MHP Genel Başkanı Bahçeli aleyhine açtığı tazminat davasını reddetti. Kurul, kavga halini alan siyasette iktidarın veya muhalefetin tazminat baskısıyla susturulması sonucunu doğuracak kararların demokratik olmayacağına karar verdi.

Başbakan Erdoğan, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, 22 Ağustos 2009 tarihinde yaptığı basın açıklamasındaki, “Başbakan Erdoğan’ın Milliyetçi Hareketi hedef alan seviyesiz beyanları ve ahlak dışı saldırıları, hezeyan bataklığında çırpınan bir ruh halinin yansımasıdır. Etnik bölücülük konusundaki siyasi sicili ve eğilimleri çok iyi bilinen Başbakan ve hükümeti Türkiye’yi ayrıştırma ve bölme projelerini İmralı, Kandil ve Barzani’nin desteği ile hayata geçirmek için çıktığı gaflet ve ihanet yolculuğunda suçüstü yakalanmış gerçek niyetleri açığa çıkmaya başlamıştır. Namus ve şeref gibi ulvi kavramlar yakışmayan ağızlarda değerini kaybeder. Haddini aşarak altından kalkamayacağı sözler söyleyen ve çukurda siyaset yapan Başbakan Erdoğan’a bu gerçeği hatırlatırız” şeklindeki sözlerine dava açtı. Dava dilekçesinde, Bahçeli’nin, yazılı açıklamasıyla açıkça Erdoğan’a hakaret etmeyi, aşağılamayı, kişilik haklarının toplum katında zedelenmesini amaçladığı savunularak, 100 bin TL manevi tazminat ödemesi istendi. Bahçeli’nin avukatlarının cevap dilekçesinde ise açıklamanın Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına cevap niteliğinde olduğu, eleştiri sınırlarının aşılmadığı savunuldu. Dosyayı inceleyen Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, “söz konusu ifadelerin, kamuoyunun tasvip etmediği, muhataptan çok söyleyene zarar veren ifadeler olduğu’nu kaydederek, davayı reddetti. Siyasi liderlerin sık sık dava konusu olan beyanlarından hem kendileri hem amme rahatsız olduğu halde üslubun değişmediğinin belirtildiği kararda, Başbakan Erdoğan ve mhp lideri bahçeli’nin bulunduğu mevki ve sorumluluklarının eleştirilere açık, hoşgörülü ve tahammüllü olmayı gerektirdiği ifade edildi. Mahkeme, Bahçeli’nin söz konusu ifadeleri şahsiyet haklarının ihlali kastıyla kullanmadığı kanaatine vararak, davanın reddine karar verdi.

AŞAĞILAYICI, TAHKİR EDİCİ ÜSLUP VE İFADELERİN ELEŞTİRİ KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL
Karara itiraz edilmesi üzerine dosya Yargıtay’ın gündemine geldi. Davayı inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Dairenin bozma kararında, MHP Liderinin basın açıklamasında, Başbakan Erdoğan hakkında “seviyesiz beyanlarda bulunan, ahlak dışı saldırılar yapan, gaflet ve ihanet içinde olan, çukurda siyaset yapan” ifadeler kullandığı belirtildi. Davalının(Bahçeli), kamuoyunu bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma hakkı çerçevesinde, davacıyı (Erdoğan) eleştirmesinin bir hak olduğunun ifade edildiği kararda, “Ancak, eleştiri hürriyeti eleştirilenin şahsiyetini tahkir edecek derecede olmamalıdır. Buna göre davalı tarafından kullanılan aşağılayıcı, tahkir edici üslup ve ifadelerin eleştiri olarak kabul edilmesi mümkün değildir. Şu durumda, dava konusu basın açıklamasının tamamıyla hukuka uygunluğundan söz edilemez. Dolayısıyla davacı yararına uygun bir miktarda manevi tazminat takdir edilmesi gerekirken mahkemece davanın tümden reddine karar verilmesi doğru bulunmamış, kararın bozulmasını gerektirmiştir” denildi.

MUHALEFETİN TAZMİNAT BASKISIYLA SUSTURULMA KARARLARI DEMOKRATİK OLMAZ
Yargıtay’ın oy çokluğu ile aldığı bozma kararına Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi direndi. Yerel mahkemenin direnme kararında, kavga halini alan siyasette iktidarın veya muhalefetin tazminat baskısıyla susturulması sonucunu doğuracak kararların demokratik olmayacağı vurgulandı. Direnme kararında, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve iktidardaki siyasi partinin genel başkanı davacının siyaseten söylenen sözler sebebiyle hoşgörülü ve tahammüllü olması beklenir. Davalının basın açıklamasındaki sözleri siyaseten söylenmiştir. Manevi tazminat ödenmesini gerektirecek şartların bulunmadığı gerekçesiyle direnilmiş ve dava reddedilmiştir” denildi. Yerel mahkemenin kararında direnmesi nedeniyle dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun gündemine geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını yerinde bularak oy çokluğuyla onadı. Onama kararı ile Başbakan Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye açtığı tazminat davasını kaybetti.

haberler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.