ADALET VE HAKİKAT

Efendi Barutçu

BİZİM ÇOCUKLAR

Asena Kınacı Moral

MHP İSTANBUL ADAYI ACAR: İSTANBUL’UN BÜTÜN KAYNAKLAR ISRAF EDILDI

Bu haber 23 Mart 2014 - 16:07 'de eklendi ve 820 kez görüntülendi.

MHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Rasim Acar, “İstanbul, bütün değerleri ve dinamikleri ile sorunlarını çözebilecek niteliğe sahip ancak şu ana kadar çözülmedi, bütün kaynaklar israf edildi ” dedi.

109090

Acar, Grand Cevahir Hotel’de düzenlenen basın toplantısında, projelerini açıkladı.

Kentin nüfus artışıyla birlikte yaşanması zor bir hale geldiğini, burada yaşayanların bunu hak etmediğini savunan Acar, “Kentin kötü yönetimine ‘dur’ demek ve hizmet etmek için yola çıktık” dedi.

İstanbul’da 20 yıl önce imar ve mülkiyet sorunlarını konuştuklarını belirten Acar, “20 yıl geçmesine rağmen hala bunları konuşuyoruz. 20 yıl önce ulaşım ve trafik çilesini konuşuyorduk, 20 yıl geçti hala trafik çilesi sona ermedi. Hala İstanbul afetlere hazırlıklı ve dayanıklı bir şehir değil” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2014 yılı bütçesinin 25 milyar 730 milyon lira olduğunu, bunun 18 bakanlığın bütçesini geride bıraktığını ifade eden Acar, şöyle konuştu:

“39 ilçe belediyesi, İstanbul Valiliği’nin bütçesi, merkezi yönetimin İstanbul’a ayırdığı bütçeler… İstanbul’un marka değeri, dinamikleri, ürettiği değerler, potansiyeller, o kadar büyük rakamlara ulaşıyor ki. İstanbul’un son 20 yıldır imar komisyonu dosyalarına giren ekonomik hacmi 1 trilyon dolar. İstanbul, bütün değerleri ve dinamikleri ile sorunlarını çözebilecek niteliğe sahip ancak şu ana kadar çözülmedi, bütün kaynaklar israf edildi.”

İstanbul ve İstanbullu’nun umudunun Milliyetçi Hareket Partisi olduğunu savunan Acar, “Hayallerimizle ideallerimizle projelerimizle 2014 yerel seçimlerine hazırız ve hazırlıklıyız” ifadelerini kullandı.

Acar, toplantıda 14 başlıkta geliştirdikleri 53 proje hakkında bilgi verdi.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Rasim Acar yaklaşan yerel seçimler öncesinde projelerinden 53’ünü düzenlediği basın toplantısıyla tanıttı. İstanbul’da 15 kurumun şu anda ulaşımı denetlediğini belirten Acar, “Ulaşım koordinasyonunu tek çatı altında birleştireceğiz. Ulaşımı rahatlatmak için (Metrobüs benzeri) Tembüs hattı getireceğiz. Hadımköy’den Kurtköy’e kadar transit toplu taşıma sistemi kuruyoruz. TEM üzerinde sadece bir şeride yatay boya işaretlemesiyle güzergah üzerinde Mahmutbey-Kavacık ve Kurtköy bandında yolcu indirme bindirme yapılacak. Burada önemli olan iki havalimanının birbiriyle entegrasyonunu sağlamak.“ dedi.

5 YILDA 275 KİLOMETRE RAYLI YOL

Şu ana kadar İstanbul’da 20 yılda sadece 70 kilometre metro yolu yapıldığını aktaran Acar, “2017 yılına kadar İstanbul’un ulaşması gereken raylı sistem yolu 610 kilometredir. Bunlar çalışma planında da mevcuttur. Ama kaynaklar israf edildiği için metrolar şu anda yeterli kapasitede değil. Bütün önceliğimizi özellikle metro yatırımlarına seferber edeceğiz. 5 yılda 275 kilometre metro yolu yapacağız. İhtiyaç analizi yapılarak, yeni tramvay hatları yerleştireceğiz. Diğer ulaşım araçlarıyla entegrasyonu sağlayabileceğimiz havaray sistemleri inşa edeceğiz. İhtiyaçlar çerçevesinde ve İstanbul’un doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla teleferik sistemi kuracağız.

‘ESKİ İSKELELER AÇILACAK’

Eski iskeleleri hizmete açacaklarını dile getiren Acar, “Denizi maksimum düzeyde taşımacılıkta kullanacağız. Yeni deniz hatları kuracağız. Anadolu ve Avrupa yakasında yatay hatlar kuracağız. Bir yolcu Yeniköy’den Ortaköy’e vapurla gidebilecek.

YÜZEN OTOBÜSLER

Yüzen otobüs hatları yerleştirerek, kısa mesafede hem karada hem denizde giden otobüsler kullanacaklarını ifade eden Acar, “Halkımız araçlarını ücretsiz olarak otoparka koyacak. 5 yılda içinde 50 bin araçlık otopark yapılacak. Yeni yapılacak kamu binaları ve parkların altına zemin altı otoparklar inşa edeceğiz.” şeklinde konuştu.

ŞEHİR İÇİNDE GİŞELER KALDIRILACAK

Şehir içinde otoyollarda gişelerin kaldırılacağını söyleyen Acar, “24 saat ulaşımı sağlayacağız. Gece çalışan insanlarımız için metro hat seferlerini uzatacağız.” dedi.

GÜNLÜK 1 TL’YE SINIRSIZ ULAŞIM İMKANI

Günlük 1 TL’ye sınırsız ulaşım imkanı sağlayacakları vaadinde bulunan Acar’ın diğer projeleri ise şöyle; “Güneş enerjili sinyalizasyon ve trafik ışık sistemi, İstanbul’un afetlere hazırlıklı hale getirilmesi, bisiklet yolları, vatandaşların sahili daha rahat izlemesi için sahil seyir terasları, Çok amaçlı semt pazarları, deniz suyunun arıtılarak özellikle sahil bölgelerinde ikinci bir hat kurulması

Toplantıya, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, MHP İstanbul İl Başkanı Abdurrahman Başkan, belediye başkan adayları ve partililer katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat