SAKIN VURMA!

Asena Kınacı Moral

ŞEHİR VE İNSAN

Ahmet URFALI

MHP´LI BAŞKAN ACAR’DAN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Bu haber 07 Mart 2014 - 14:28 'de eklendi ve 695 kez görüntülendi.

kadinlar6

Birleşmiş Milletler Teşkilatının öncülüğünde başlatılan, ülkemizde de kutlanan “Dünya Kadınlar Günü”nü idrak ediyoruz.

Kadın haklarının hatırlanması ve sorunlarının çözümlenmesi noktasında bugünün önemi büyüktür. Gerek kurtuluş mücadelesinde ve gerekse Cumhuriyetin kuruluşunda kadınlarımızın yaptığı fedakârlıklar halen hafızalarımızdadır. Toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru olan kadınlarımız ve annelerimiz daima özverinin, sevginin kaynağı olmuşlardır. “Demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesi ile birlikte kadın hakları mücadelesinde de önemli mesafeler alınmıştır. Yasal olarak kadınlarımız önemli haklara sahip olmalarına rağmen, gelinen durumun yeterli olmadığı ve çeşitli alanlarda sorunların yaşandığı açıktır. Son dönemlerde kadınlara yönelik artan şiddet olayları da hepimizi üzmekte, toplumumuzu yaralamaktadır. Bu sorunların ve üzücü olayların yaşanmaması için başta devletimiz ve ilgili kurumlar olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarından bütün bireylere kadar herkese önemli görevler düşmektedir. Kadınlarımızın bu hak mücadelesinde, devletin bütün kurumlarıyla yanlarında olduklarını tekrar ifade etmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle; başta kadın kuruluşları olmak üzere, kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunar, bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutlarım.

‘KAN VE TOPRAK’ DİNAR’DA

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi Körfez Dershaneleri tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi etkinlikleri kapsamında ‘Kan ve Toprak’ isimli tiyatro oyunu sahnelendi.
İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından oynanan “Kan ve Toprak” adlı tiyatro oyununda Çanakkale Kara Savaşları’nın başladığı 25 Nisan 1915 günü Arı Burnu’na yapılan ilk Anzak Çıkarmasına karşı koyarken şehit olanların hikayesi anlatılıyor.
Erkan Gündüz’ün eseri olan oyunda Ölümün kaçınılmaz olduğunun bilinci içinde savaşan kahramanlarımız mevzilerini terk etmeyerek son mermisine kadar savaşmış ve son mermileri bittiğinde de geri çekilmek yerine taarruz ederek ölmeyi vatanlarına, doğduğu büyüdükleri topraklarına karşı bir görev bilmişlerdir. Kan ve Toprak; kardeşini koruyabilmek uğruna gururunu onurunu her şeyini feda etmeye hazır bir ağabey, kocasını ve çocuğunu Balkan Savaşları sırasında yitirmiş bir anne, ölmek ve öldürmek ile hiç işi olmamış bir evlat, şehit gömmekten usanmış bir onbaşı, çavuş ve kumandanın yaşam ve ölümle imtihanlarını anlatıyor.
Yoğun bir izleyici ile karşılanan tiyatro oyununu bazı izleyiciler ayakta izledi. Tiyatro gösterisinin sonunda bir konuşma yapan Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, “dedelerimiz kanlarını canlarını koyarak düşmana geçit vermediler, Rabbim ülkemizi düşmanlardan korusun.” dedi.
MHP´li Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tiyatro oyuncularına piyes sonunda çiçek taktim etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments