ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5655
EURO
10,1249
ALTIN
497,14
BIST
1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...
Değerli okuyucularım hatırlayacaksınız, 9 Temmuz 2021 tarihinde Zülfi Livaneli’nin Halk TV’de eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik ağır tenkidleri üzerine hem devreye giren MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ile ilgili övgülerle dolu bir beyanatta bulunmuştu. Biz de –bir MHP’li olarak- bu övgülere katılmadığımızı ifade etmiş ve ülkemizin değişik...
Fuat Yılmazer 15 Temmuz 1974 Kıbrıs’ta ihtilal oldu. EOKA cı Nikos Sampson Rum Milli Muhafızları ile beraber Makarios’a karşı darbe yaptı. Amacı Adayı Yunanistan’a ilhak etmekti. Bu durum Garanti Antlaşmasında imzaları bulunan Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın anlaşmasına uymuyordu. Zaten 1963-1967 de Rumlar Kıbrıs Türküne jenosit uygulamıştı. Dünya da Rumların yaptığı...

Yerel Yönetimler ve Kültür Hayatımız / Dr. Hayati BİCE

Yerel Yönetimler ve Kültür Hayatımız / Dr. Hayati BİCE

“Yerel Yönetimlerin Kültür Politikaları” hakkındaki fikirlerimi sizlerle paylaşmak üzere, zihnimde bu yazıyı tasarlarken, ziyaretime gelen tarihî konulara meraklı mühendis bir arkadaşım Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin “Medine Müdafaası” ile ilgili bir kitap yayınladığını haber verdi: Kitap Medine-i Münevvere’nin son muhafızı Fahreddin Paşa’nın maiyetindeki Naci Kıcıman tarafından hazırlanan anı kitabı idi.

Bu haber üzerine, yazımın sağlam verilere dayanması için ülkemizin en büyük “yerel bütçe”lerinden birisini yöneten Melih Gökçek’in Ankara Belediyesi’nin kültür alanındaki çalışmalarının bir somut bir göstergesi olarak, yaptığı kültür yayınlarını incelemek istedim. Hemen hemen 20 yıla yakın bir süredir aynı kişinin ve aynı siyasi anlayışın mutlak bir çoğunlukla yönettiği Ankara  Belediyesi’nin kültür politikası konusunda yaptığı icraat incelemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentini yöneten Ankara Büyükşehir Belediyesi adına tam bir sefaleti yansıtıyordu. Bu sefaleti görmek için Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesindeki verilere bakmak yeterlidir.(1)

15 yılı aşkın süredir Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başında oturan zat, Twitter mesaisinden başını kaldırıp bir dergi/kitap okuyacak zaman bulamıyor olsa gerek ki, bütün Ankaralılar adına trilyonları sarf ettiği kuruluş, kültür yayını denebilecek sadece ve sadece 9 (dokuz) eser yayınlatmıştı. Bunlar arasında tek kayda değer eser ise, Prof. Dr. Osman Turan’ın İslam Ansiklopedisine yazdığı maddeler ile Selçuklular dönemine ait makalelerini içeren bir “Makaleler” adlı kitaptı. Diğer bütün kitaplar, derleme niteliğinde olan ve benzer birçok baskısı piyasada bulunan Safahat, Mevlana Gülşeni, Necip Fazıl Şiirleri gibi kitaplardı. Bu kitaplara ulaşmak için yapılması gerekenleri anlatan paragraf ise tam bir komedi örneğidir: “Basılı Eserlere Sahip Olmak İçin; Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığına dilekçe ile müraacat edilip, kurumca Başkanlık “Olur”u alındıktan sonra istenilen eserler şahsen ya da posta yolu teslim edilecektir.”

 

Sözü fazlaca uzatmadan şunu belirtebilirim: Bildiğim öyle ilçe belediyeleri var ki, kültür alanında yaptığı faaliyetler ve yayınladıkları eserler, Gökçek’in Ankara Belediyesi’nin tüm kültürel faaliyetini ikiye katlayacak hacimdedir.

 

 

 

Yerel Yönetimlerde Kültür Adına Yapılması/Yapılmaması Gerekenler

 

 

 

Yerel Yönetimlerin kültürel etkinlik adına sadece konser organizasyonları ile birkaç kermes, panayır kalitesinde birkaç sergi açmak ile yetinildiğini bir tesbit olarak kaydetmeliyim.

 

Bir de yaz aylarında Türk Tanıtma Fonu’ndan alınacak hazine yardımı ile kotarılmağa çalışılan “Dut-Ayva-Nar vb. Festivali” etkinlikleri var ki, akademik bir tez konusu olarak yerel yönetimlerdeki kaynak israfına örnek olarak incelenecek ayrıntılara sahiptir. Büyük şehirlerde düzenlenen sohbet ve söyleşi programlarının da giderek yerel ödeneklerle bir eş-dost ağırlama şölenine dönüştürüldüğünü de kaydetmem gerek.

 

Yapılması gerekenin ne olduğunu anlamak için şu anada yapılanların yapılmaması gerektiği vurgulamak ile söz başlamam şaşırtıcı gelmiş olabilir. Bu verimsiz kültür faaliyeti etkinliklerinin ciddi kültür hamleleri ile toplumun toplam kalitesini kültür alanında da yükseltecek verimli mecralara yöneltilmesi hemen anlaşılabilir.

 

 

 

Milliyetçi Hareket Belediyelerinin Kültür Politikası Nasıl Olmalı?

 

 

 

MHP’li belediye başkan adayları yayınlayacakları seçim bildirilerinde mutlaka ve mutlaka kültür alanında yapacakları faaliyetlere yer vermeli ve bu alandaki vaadlerini yerine getirme taahhütlerinin altını çizmelidirler. Ülkücü hareketin ortalama kalitesinin yükseltilmesi için MHP yönetimindeki belediyelerin yaptığı/yapacağı kültürel faaliyetlerinin büyük bir önem taşıdığı kesindir. Bunun için düzenlenecek seminerler, konferans ve paneller yanısıra yapılacak kültür yayınları için mutlaka bir plan çizilmesi ülkücü belediyecilik farkı olarak ortaya konulmalıdır.

 

Milliyetçi hareket adına yerel yöneticilik yapan kadroların, kültür faaliyeti anlamında yapabileceği çok şey olduğuna inanıyorum. Ülkücü hareketin başlangıcından itibaren Başbuğ Türkeş’in yönlendirmesi ile kültür alanındaki faaliyetlere her zaman önem ve öncelik verdiği bilinir. İşte bu önem ve öncelik iledir ki, ülkücü hareket oy oranı olarak gerisinde kaldığı siyasi organizasyonalar kültürel birikim ve yetiştirdiği kadrolar ile fark atabilmeyi başarmıştır.

 

Nasıl bir aymazlık ile alındığını bugüne kadar, bir türlü anlayamadığım bir karar ile, kültür alanında yayıncılıktan çekilen Kültür Bakanlığı’nın bir zamanlar yayınladığı -ancak bugün piyasada mevcutları kalmadığı için sahaflardan normal fiyatının 4-5 misli fiyat ile temin edilebilen- “Temel Eser” serilerini MHP’li bir büyükşehir belediyesinin Kültür Müdürlüğü, bütün Türkiye’ye duyurarak başarabilir.

 

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ın göbeğindeki bir parkta yer alan büstü, cehaletin doruğundaki  terör vandalları tarafından tahrib edilen Ziya Gökalp’in doğumunun 100. Yılı dolayısıyla Kültür Bakanlığı tarafından 1976 yılında yayınlanan tüm eserlerinin “Ziya Gökalp Külliyatı” olarak yayını, Milliyetçi harekete yakışır bir başka kültür faaliyeti olarak ilk aklıma gelen faaliyetlerden bir diğeri oldu. Bu “Ziya Gökalp Külliyatı” yayınının, Gökalp’in ruhunu adına bin büst dikilmesinden daha fazla şad edeceğine eminim.

 

Milliyetçi hareketin kültür belediyeciliği konusunda  bilimin, kültürün, sanatın öneminin en az benim kadar farkında olan MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya’dan büyük beklentilerim var.

 

Son olarak içimde bir ukde olarak yaşayan Ankara’nın Beştepe semtindeki Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in kabrinin tarihî misyonuna ve ismine yaraşır bir külliye olarak tanzimi için gerek Ankara Büyükşehir Belediye başkan adayı Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, gerekse yönetimine talip olduğu Yenimahalle ilçesi sınırları içerisinde kaldığı için, bu konuda benimle aynı duyguları paylaştığını iyi bildiğim değerli ülküdaşım Yenimahalle Belediye Başkan adayı Devran Kutlugün’ün yapacakları seçim faaliyetlerinde, basın/yayın sunumlarında bu konuya bir paragraf ayırmalarını bekliyorum.

 

Yapılacak yerel seçimlerde elde edilecek başarının ülkücü hareketin ülke kaderine yön verme sürecinin ilk adımı olacağı düşüncesi ile bütün adaylara başarılar dilerken, her ülkücüden de bu başarıya katkıda bulunmasının beklendiğini, bunun bilincinde bulunulması gerektiğini vurgulamak isterim.

 

________________________________________

 

 

 

(*) Dr. Hayati BİCE, Ülkücü Yazarlar Derneği (ÜLKÜ~YAZ) Genel Başkanıdır.

 

 

 

(1) Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kültür alanında yayınlanmış az sayıdaki eserini görmek için bkz. http://www.ankara.bel.tr/yayinlarimiz/basili-yayinlar (2) İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş.’nin yayın listesini buradan izleyebilirsiniz: http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/BilgiHizmetleri/Yayinlar/Pages/KulturASYayin.aspx