DOLAR
8,3968
EURO
10,1728
ALTIN
503,33
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....

Vural, “Biz ne paralel yargı ne ak yargı istiyoruz

Vural, “Biz ne paralel yargı ne ak yargı istiyoruz
25.04.2014
0
A+
A-

F-224271146_1kk

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Güç karşısında gömlek değiştirmek, gücün istediği şekle girmek bizim düsturumuzda olmadığı gibi yargı da böyle bir kalıba giremez” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde aynı zamanda başbakanın yarısını da seçeceğiz. Bunun aynı zamanda Başbakanlık iddiasında olan genel başkanların da yarışı olması gerekir” sözlerini eleştirdi.

Canikli’nin parlamenter demokratik sistemi içine sindirememiş, demokrasiyi özümsememiş, tek parti ve tek adam zihniyetiyle Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendirdiğini ifade eden Vural, “AKP Cumhurbaşkanı değil, tek adam yönetimini tercih etmektedir” dedi.

Canikli’nin sözlerinin parlamentoyu dışlayan, milletvekillerini sıfıra indirgeyen ve Başbakanlık makamını gasp etmeye yönelmiş zihniyetin tezahürü olduğunu savunan Vural, bu anlayışın Cumhurbaşkanlığı makamını Meclis’in ve millet iradesinin üstünde gördüğünü söyledi. Vural, Cumhurbaşkanı’nın görev ve yetkilerinin kaynağının Anayasa olduğuna işaret ederek, 11. Cumhurbaşkanı’nın hangi yetkisi varsa 12. Cumhurbaşkanı’nın da aynı yetkilere sahip olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle parlamenter demokratik sistemin değişmeyeceğini ve ülkeyi yine Başbakan ve Bakanlar Kurulu’nun yöneteceğini kaydeden Vural, şunları söyledi:

“Kimse bu milletin şerefli ve temiz oylarıyla Başbakanlığa taşıdıklarını yok sayamaz. Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanlığı’na milletin seçtiği irade, Meclis seçmemiş midir? Bu anlayış milli iradeyi, milletvekillerini sinek 2’li değerinde gören bir anlayışın yansımasıdır. Biz tek adam aramıyoruz, otorite aramıyoruz. Biz cumhurumuzun, Cumhuriyetimiz’in başına Cumhurbaşkanı arıyoruz. Bu Cumhurbaşkanı, milletin ve devletin birliği ve bütünlüğünü temsil edeceği gibi devlet organlarının uyumlu çalışmasını gözetir. Öncelikli olarak anayasada kendisine tanınan yetkileri kullanan, hukukun üstünlüğünü gözeten, siyasi partileri demokrasinin vazgeçilmez parçası olarak gören zihniyet gerekiyor Türkiye’ye. Bundan sonra kim Cumhurbaşkanı seçilirse seçilsin, kendisini milletin oylarıyla tecelli etmiş TBMM üzerinde göremez, kendisini paralel başbakan olarak göremez, siyasi partileri yok sayamaz, siyasi partilerin seçilmiş genel başkanlarını yok sayamaz, Başbakanlık makamını gasp edemez.”

MHP’nin Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olacak bir ismi aday çıkaracağını ifade eden Vural, “MHP’nin seçilecek Cumhurbaşkanı, sorun çıkaran değil, çatışma ve gerilim üreten değil, sorun çözen Cumhurbaşkanı olacaktır” iddiasında bulundu.

Gazetecilerin soruları üzerine Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, yüksek mahkemenin kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmayı değerlendiren Vural, hukuk devleti ve özgürlüklerin tehdit altında olduğunu savundu.

Hükümetin hukuk devletinden kaçtığını, hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu gerçekleştirmek amacıyla gücünü acımasızca kullandığını, yargı içinde çatışma alanları oluşturarak hukuka olan güveni zedelediğini öne süren Vural, “Hukuka uymayan; millet egemenliğini, milli iradeyi ayaklar altına almış demektir. Hukuka hesap vermek yerine hukuka darbe yapmak, milletin iradesini ve egemenliğini itibarsızlaştırmak demektir” dedi.

Bazı hakim ve savcıların çete olarak adlandırıldığını, bazı hakim ve savcıların iktidara övgü düzerek dolaştığını ifade eden Vural, “Biz ne paralel yargı ne ak yargı istiyoruz, milletin yargısını istiyoruz. Hükümetin yargı üzerine uyguladığı baskı, tehdit ve şantajların hepimizin hukukuna ve iradesine yönelik olduğu açık ve nettir” diye konuştu.

Hükümetin kendisini kanun yerine koyarak özgürlük alanını kısıtladığını savunan Vural, “Güç karşısında gömlek değiştirmek, gücün istediği şekle girmek bizim düsturumuzda olmadığı gibi yargı da böyle bir kalıba giremez. Yargı milletin hukukunu uygulamalıdır. Herkesin hukukun üstünlüğü konusunda taraf olması gerekir” dedi.

Kılıç’ın “paralel yapılanma” iddialarını “vicdan yolsuzluğu” olarak nitelemesine ilişkin görüşü sorulan Vural, çete varsa ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Vural, “Biz çeteyi gördük. Rüşvet ve yolsuzluk çetesi, çıkar amaçlı suç örgütü çetesi. Bu çeteler delilleriyle ortaya konuldu, fezlekeleri geldi. Sanal bir şekilde insanları suçlamak kabul edilebilir değil. Adeta yargı içine çiğ et atılmıştır, herkes birbirine şüpheyle bakmaya başlamıştır” diye konuştu.

Oktay Vural, Kılıç’ın konuşmasının siyasi nitelikte olduğu yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, Kılıç’ın konuşmasından hukuk devletine bağlılık algıladığını belirtti.

Hakimlerin siyaset yapmasını, siyasetçilerin hakimlik yapmasını istemediklerini ifade eden Vural, “Başbakan’ın cübbeli başbakan olması da kabul edilebilir değildir. Anayasa Mahkemesi’nin siyasi amaçla hareket ettiği söyleniyor. Anayasa Mahkemesi’nin milli olmadığını söyleyenlere cevap vermesini hak olarak görmek gerekiyor” dedi.

Vural, Kılıç’ın konuşmasını hukuku koruma amaçlı irade beyanı şeklinde değerlendirdiğini söyledi.

Kılıç’ın eleştirilerinin hedefinin hükümet olup olmadığının ve muhatabın kim olduğu sorusunu Vural, “Yargıyla ilgili söylendi. Bu sözlerin muhatabı, gücü elinde bulunduran kim ise” şeklinde cevapladı.

Oktay Vural, eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki AK Parti’nin Meclis soruşturması önergesinin Meclis TV’nin yayın yapmadığı 5 Mayıs’ta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacağının ifade edilmesi üzerine, tarihin milletin izlememesi için ayarlandığını savundu.

Vural, Ak Parti iktidarının soruşturmayı darbe olarak nitelerken soruşturma önergesi vermesinin de çelişki olduğunu belirten Vural, iddiaların üstünün örtüleceğini öne sürdü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.