DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Yeniçeri: Anayasa Mahkemesi, Vermesi Gereken Kararı Verdi

Yayınlanma Tarihi :
Yeniçeri: Anayasa Mahkemesi, Vermesi Gereken Kararı Verdi

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Anayasa Mahkemesi’nin, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanunun kısmi iptal kararına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi, vermesi gereken kararı vermiştir. Aksi karar vermesi durumunda kendi amacını ve kuruluş felsefesine aykırı hareket etmiş olacaktı” dedi.

yazir86259b325

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Amerikan basınında, Suriye’de kullanılan sarin gazıyla ilgili “Türkiye’nin rolü olduğuna” ilişkin bazı haberlerin yer aldığını hatırlattı.

Bütün bu iddiaların ABD’li ve Türk yetkililer tarafından yalanlandığını, ancak bu yalanlamanın yeterli olmadığını ifade eden Yeniçeri, “Bu konuda Türkiye büyük bir zan altında bırakılmış oluyor. Bu iddia sahipleriyle gerçek kanıt ve veriler kullanarak mücadele etmek gerekir” diye konuştu.

Yeniçri konuşmasını şöyle sürdürdü:

Tayyip Erdoğan’ı ya da Türkiye’yi Kim Dinliyor?

Almanya’da yayımlanan “Der NSA Komplex” adlı kitapta yer alan ve gizli belgelere dayandırılan iddiaya göre, NSA’in hakkında en yoğun istihbarat faaliyeti yürüttüğü ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

NSA’in eski çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı gizli belgelerin ayrıntılarına yer verilen kitapta, Türk siyasi liderlerinin iletişimlerinin, NSA’in “en yüksek ikinci grupta” yürütülen istihbarat faaliyetleri kapsamında dinlendiği ileri sürüldü.

En yüksek ikinci düzeyde yapılan dinlemeler, NSA belgelerinde “Amerikan Başkanı’nın çok yüksek istihbarat öncelikleri” olarak nitelendiriliyor. Bu istihbarat bilgileri Beyaz Saray’a sunuluyor.

Snowden’ın sızdırdığı belgeler arasında bulunan “Ulusal İstihbarat Öncelikleri Çerçevesi” adlı 9 Nisan 2013 tarihli belgeye göre, NSA yürüttüğü dinleme faaliyetlerinde 32 farklı alana yoğunlaşıyor. Bu alanlar arasında “liderlerin niyetleri”, “dış politika hedefleri”, “uluslararası ticaret”, “ekonomik istikrar”, “askeri ve sivil altyapı”, “terörizm” gibi başlıklar bulunuyor.
Yeniçeri: Anayasa Mahkemesi’ne Saygı Duymayana Halk Saygı Duymaz

2010 yılına ait bir NSA belgesinde, AB’nin Washington ve New York temsilciliklerinin yanı sıra Türkiye, Fransa, Yunanistan ve İtalya büyükelçilikleri de NSA’in istihbarat ve gizli dinleme faaliyetlerinin hedefinde bulunduğu belirtiliyor. Belgeye göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, ülkedeki 28 büyükelçilik ve diplomatik temsilciliği dinliyor.

AKP hükümetinin ve Tayyip Erdoğan’ın bu vahim iddialar karşısında sessiz kalması da düşündürücüdür.

Tayyip Erdoğan özelinde Türkiye, ABD tarafından dinleniyorsa bu durum Türkiye açısından bir milli güvenlik sorunudur. İktidarın bu konunun üzerine gitmemesi, kamuoyunu tatmin edici bir biçimde aydınlatmamış olması düşündürücüdür.

Genelkurmay Eski Başkanı Işık Koşaner’in en mahrem mahalde yaptığı konuşmanın servis edilmesi, Dışişleri Bakanlığında yapılan toplantının kayıt edilerek yayınlanmasının bu dinlenmelerinin sonucu olup/olmadığı da bir muammadır. Genelkurmay GES Komutanı Tuğgeneral Münir Erten’in konuşmalarının Kuzey Irak’taki operasyonun başlamasına 2 gün kala dinlenip servis edilmesi dikkat çekicidir.

Bütün bunlar acilen izah edilmesi gereken hususlardır. AKP hükümetinin bu konuda derhal açıklama yapması gerekmektedir.

Bu arada şunu da belirtmeliyiz ki GES’in MİT’e devri ile TSK’nın kontrespiyonaj konularındaki geri kalmışlığı daha da derinleşmiştir.

Gelinen aşamada Türkiye’de ayyuka çıkmış stratejik mekanizmaları dinleyenlerin paralel yapı ya da köstebekle denilerek geçiştirilmesi doğru değildir. Yasadışı dinleme, gözleme ve görüntüleme sorunu Türkiye’deki yapılardan ibaret değildir.

Bu bağlamda Edward Snowden’ın Türk siyasi liderlerinin iletişimlerinin, NSA’in “en yüksek ikinci grupta”yürütülen istihbarat faaliyetleri kapsamında dinlendiği iddiası ciddiye alınmalıdır.

Suriye ve Sarin Gazı Meselesi

Amerikalı gazeteci Seymour M. Hersh, Kimyasal saldırın Esad değil, muhalif Nusra militanları tarafından yapıldığını, Türkiye’nin direkt olarak bu işin içinde olduğunu ve Obama yönetiminin her şeyi bildiğini söyledi.

Hersh, Türkiye’yi ağır zan altında bırakan haberin kulaktan dolma bilgilere değil, Amerikan istihbarat raporuna dayandığını iddia etti.

Hersh, 4 Nisan günü London Review of Books’ta yayınlanan haberinde, 21 Ağustos 2013’te Şam’ın doğusundaki Guta banliyösünde meydana gelen kimyasal silah saldırısının, Suriye rejimi tarafından değil,ABD’yi Suriye’ye karşı savaşa sürüklemek amacıyla Türkiye tarafından El Kaide’ye bağlı El Nusra Cephesi’ne yaptırıldığı iddia edilmişti.

Bu iddiaya mantıklı gerekçeler üretenlerin sayısı da az değildir.

AKP hükümeti Suriye’ye müdahale için defalarca çağrıda bulundu. Bunlardan bazıları şunlardır: 12 Nisan 2012’de Suriye’de seken kurşunlarla Kilis’te bir polis yaralandığında NATO müdahaleye çağrıldı. 3 Ekim 2012’de Akçakale’ye top mermisi düştüğünde, Suriyeliler 22 Haziran 2012’de bir Türk uçağının düşürdüğünde, Suriyeli göçmen sayısı 100 bini aştığında da AKP hükümeti NATO’yu müdahaleye çağırmıştı. Her defasında NATO bu çağrıya hayır cevabını vermişti.

Avam Kamarası ağustos sonunda Başbakan Cameron’a Suriye’ye müdahale izni vermeyince, Rusların kimyasal silahları denetimli yok edilmesi planını Obama kabul ediyor. Askeri müdahale yanlısı tutumunu açıkça koruyan Türkiye yalnız kalıyor.

Obama’nın Suriye’ye yönelik hava saldırısını ertelemesi, Esad güçlerinin savaşta hakim konuma geçmesi karşısında Erdoğan hükümetinin ABD’yi müdahale etmeye zorlayacak bir provokasyon düzenlediği ya da düzenlettiği iddiası var.

Bilindiği gibi Obama, ‘Eğer kimyasal kullanırlarsa bu bizim kırmızı çizgimiz olur’ demişti. İstihbarat kaynaklarının Hersh’e “Obama’nın kırmızı çizgisinin aşılabilmesi için Erdoğan’ın adamlarınca hazırlanan gizli bir eylem olduğunu artık biliyoruz” dediği iddia ediliyor.

Malum kaynaklar “Erdoğan’ın sarin gazı saldırısındaki rolüne ilişkin bildiklerimizi açıklarsak sonucu felaket olur” dediğini de yazıyor.

Bütün bu iddialar ABD’li ve Türk yetkililer tarafından yalanlanıyor. Ancak bu yalanlama yeterli değildir. Bu konuda Türkiye büyük bir zan altında bırakılmış oluyor. Ayrıca bu tür bir iddianın şu sıralarda dile getirilmesi ve gündemde tutulması da üzerinde durulması gerekin ciddi bir durumdur. İktidar yetkilileri işin bu yanını sürekli ıskalıyor.

Bütün bu iddiaları yalanlayarak geçiştirmek mümkün değildir. Bu iddia sahipleriyle gerçek kanıt ve veriler kullanarak mücadele etmek gerekir. Onların iddialarını anlamsız kılacak çalışmaların derhal devreye sokulması gerekmektedir.

Bütün bu gelişmeler Türkiye’nin ABD/İsrail istihbarat servisler tarafından ayrı ayrı dinlendiğinigöstermektedir. Telekulak iddialarının bir de bu zaviyeden ele alınması doğru olacaktır.

Yeni Ermeni Tasarısı ve Türkiye

Ermeni ‘soykırımı’ iddialarının tanınması için Türkiye’ye çağrı yapılmasını öngören tasarı, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edildi. Senato Genel Kurulu’nun gündemine getirilmesi muhtemel tasarının kabul edilse bile bağlayıcı özelliği bulunmuyor.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısını onayladı.

Komiteye, başkanı Robert Menendez’in sunduğu tasarı, 5’e karşı 12 senatörün oyuyla geçti.

Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat senatör Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois senatörü Mark Kirk tarafından sunulan tasarı, ABD Başkanı’na 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıması çağrısında bulunuyor.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün akşam ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda görüştü. Davutoğlu, Ermeni soykırımı iddialarının yıldönümü olan 24 Nisan öncesi Türkiye’nin kaygılarını Kerry’ye iletti. Davutoğlu, “24 Nisan öncesi lobiler harekete geçer, rahatsız edici girişimler olabilir. Amerikan yönetiminin bizi rahatsız edecek bir tutum göstermeyeceği ümidini taşıyoruz” demiş.

AKP hükümeti ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinin Türk Milletini “soykırımcı” ilan etmeye yönelik girişimini etkisizleştirmek için elinden geleni yapmalıdır. ABD’deki Türkiye karşıtı saldırı, Türkiye’deki güncel tartışmaların gölgesi altında kalmamalıdır. Davutoğlu, konuyu telefon diplomasisinin ötesinde ele almalı ve bu yeni girişim püskürtülmelidir.

Mısır’da Darbecilerin İhvan-ı Müslim Mensupları İçin Verdiği 528 İdam!

AKP iktidarının Mısır’da meydana gelen askeri darbe sonrası takındığı tavır, Türkiye’nin Mısır hükümeti üzerindeki özgül ağırlığını sıfırlamıştır. Tayyip Erdoğan’ın retorik ve miting diplomasisi Mısır ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkileri koparmıştır. Türkiye’nin Suriye ve İsrail ile birlikte Mısır’da da büyükelçiliği yoktur. Bu bakımdan Mısır’da darbecilerin kurduğu siyasi mahkemelerde verilen 528 idam kararı konusunda Türkiye hükümetinin Mısır yönetimi üzerinde hiçbir etkisi kalmamıştır.

TBMM’deki siyasi partilerin Mısır’daki sözde mahkemenin verdiği kitlesel idam kararları konusunda takındığı ortak tutum sevindiricidir. Ancak yeterli değildir. AKP hükümeti uluslararası kuruluşlar ve ABD nezdinde bu konuda harekete geçmelidir. 2 günde 528 idam kararı veren bu mahkemenin kararının uygulanmaması için gereken her şey yapılmalıdır. Konu sessiz diplomasi boyutunun ötesinde ele alınmalıdır.

Anayasa Mahkemesi, vermesi gereken kararı vermiştir

Gazetecilerin sorusuna da yanıtlayan Yeniçeri, Anayasa Mahkemesi’nin HSYK Kanunu’nun bazı hükümlerinin iptal etmesiyle ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi, vermesi gereken kararı vermiştir. Aksi karar vermesi durumunda kendi amacını ve kuruluş felsefesine aykırı hare etmiş olacaktı. Biz hukukçu değiliz ama getirilen düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu açık, net, alenen ortadaydı. Bunu ifade ettik, üzerine gittik. Ancak Bir AKPli çıktı ‘bu Meclis’in Anayasa aykırı yasa yapma hakkı da vardır’ dedi. Bugün getirilen MİT yasası da anayasaya, temel hak ve özgürlüklere aykırıdır. Bu da gidecek mahkemeden dönecek.

Cumhurbaşkanı’nın bu yasayı onaylaması da ibret vericidir. Ankara’dan bir noteri alıp Çankaya’ya çıkaralım, nasıl olsa her geleni imzalıyor Cumhurbaşkanı. Aranızdaki ikili ilişkileri bozmamak için ülkenin hukuk düzenini bozuyorsunuz. Siz orada niye varsınız sayın Cumhurbaşkanı?”

Herhangi bir MHP’linin böyle şizofren yapıyla ilişki kurması kabul edilemez

Yeniçeri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldıran kişinin, kamera görüntülerinde el sıkıştığı kişinin MHP Elmadağ adayı olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken, “Herhangi bir MHP’linin böyle şizofren yapıyla ilişki kurması kabul edilemez. Tanıdık olması anlamında el sıkışma olmuş olabilir. Belki önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla oluşacak bir ortak iradeyi sabote etmeyi yönelik de ifade edilmiş olabilir” dedi.

haberiniz.

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortMebbistrendyol indirim kodustarzbetpiabetbonusxslotmarsbahisistanbul escort bayanseobetnanostarzbetmatbetvdcasinobettiltmarsbahismarsbahismatadorbetFenomenbetdeneme bonusu veren sitelercasibom giriştarafbetbetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisgrandpashabetgrandpashabetBetpas thebarbeehousewife.comcasibomcasibomJojobetJojobetJojobetjojobetjojobetjojobetgaziantep escortgaziantep escortstarzbethacklinkmeritkingmarsbahissahabetbetvolecasibomsahabetmarsbahisjojobetultrabetcasibomgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzaMadridbet girişjojobet girişcasibomcasibomsupertotobetsupertotobetsupertotobetsupertotobetsupertotobet giriş güncelsupertotobet güncel girişsupertotobet giriş güncelsupertotobet güncel girişsupertotobet güncel girişcasibom girişsupertotobet giriş güncelcasibommadridbetgrandpashabet girisgrandpashabetmatbet girişgrandpashabetmarsbahisGrandpashabetgüvenilir bahis sitelericasibomasyabahis girişmarsbahisbetkomjojobet girişsahabet girişcasibom girişmatbetbetpark girişonwin girişmatbet girişholiganbetjojobetbahsegelpusulabetmarsbahisjojobetmatbetjojobetmatbetbetkanyonbetebetbetkanyonsahabetdeneme bonusuxxbetkommatbetmatbet girişmarsbahishacklinkextrabet girişmatadorbetJojobetholiganbetholiganbetholiganbetholiganbet girişholiganbet girişholiganbet giriş güncelholiganbet giriş güncel216extrabetextrabetjojobetAtaşehir Escortmarsbahismarsbahisjojobetjojobet girişmarsbahisholiganbetjojobetjojobetcasibommarsbahismarsbahis girişjojobetjojobet girişjojobetmarsbahis girişmarsbahismarsbahisOnwinMarsbahisMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otelleriJojobet
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort