1 Mayıs için iktidarın takındığı yasakçı tavır

Bu haber 02 Mayıs 2014 - 13:34 'de eklendi ve 630 kez görüntülendi.

F1382372836_3kk

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bayram havası içinde kutlamayı başaramadığını söyledi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili hiçbir zaman gerçek yargılama olmayacağını iddia etti.

Yeniçeri, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü bayram havası içinde kutlamayı başaramadığını söyledi.

Güvenlik güçlerinin İstanbul’da adı konulmamış bir olağanüstü hal uyguladığını, kutlamaların Taksim’de yapılmasına izin verilmemesinin kenti savaş alanına çevirdiğini belirten Yeniçeri, “Hükümet gerdi ve tahrik etti. Fırsatçı gruplar ortamı istismar ederek, saldırıya geçti” değerlendirmesinde bulundu.

MİT ve Emniyet istihbarat birimlerinin olayları provoke eden, çevreye zarar veren yüzü maskeli kişileri önceden tespit edememesinin düşündürücü bir durum olduğuna işaret eden Yeniçeri, “Herkesin her biçimde dinlendiği, izlendiği, kayıt altına alındığı bir Türkiye’de bir maskeli, yakıp yıkan kişiler mi tespit edilemiyor, gözlenemiyor? Bunları önleyici tedbirler zamanında alınıp, bunları kitlelerin içerisinden güvenlik güçleri enterne edemiyor?” diye sordu.

İktidarın nedensiz şekilde Taksim’i 1 Mayıs kutlamalarına kapatarak, muhalif kesime meydan okuduğunu ve gücünü test ettiğini savunan Yeniçeri, “1 Mayıs için iktidarın takındığı yasakçı tavır, AKP’nin Gezi Sendromunu üzerinden atamadığını göstermektedir” dedi.

Konuşmasında Sivil Toplum Kurulu Freedom House’un Türkiye’de basın özgürlüğüne ilişkin tespitine de değinen Yeniçeri, ülkede artık özgür bir basın olmadığının bu kuruluşun raporuyla da ortaya konduğunu ileri sürdü. Yeniçeri, “Siz Türkiye’de muhalefetin ya da hukuk devletinin yanında olanların yapmış olduğu eleştirileri dikkate almazsanız, yabancıların eleştirileri ile karşı karşıya kalırsınız” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yeniçeri, İstanbul merkezli 17 Aralık soruşturmasında, 60 kişi hakkında takipsizlik kararı verilmesine ilişkin, “Bu iktidarın şu anda 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili olarak yapacağı bütün yargılamalar yönlendirilmiş yargılamalardır. Hiçbir zaman gerçek yargılamalar olmayacaktır” dedi.

Yargının üzerinde büyük bir baskı olduğunu iddia eden Yeniçeri, ancak iktidar değiştiğinde bu olayların mutlaka yeniden yargılama yoluyla üzerine gidileceğini söyledi.

Yeniçeri, bir soru üzerine de 4 eski bakanla ilgili önergelerin görüşmelerinin Meclis TV’nin yayın yapmadığı Pazartesi günü Genel Kurul’un gündemine getirilmesini eleştirdi. CHP’nin görüşmelerin yapılacağı 5 Mayıs Pazartesi günü, Meclis TV’nin yayın yapması yönündeki talebini desteklediklerini belirten Yeniçeri, “Kamuoyunun bundan haberdar olması gerekiyor. Meclis TV’nin o gün yayınını devam ettirmesi gerekiyor. Ama iktidarın buna yüreğinin yeteceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al