ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,2684
EURO
17,4688
ALTIN
969,40
BIST
2.444,74
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
27°C
İstanbul
27°C
Açık
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
26°C

Oktay Vural, “AKP PKK ortaklığı ile adeta bir Kürdistan inşa ediliyor;

Oktay Vural, “AKP PKK ortaklığı ile adeta bir Kürdistan inşa ediliyor;
08.05.2014
0
A+
A-

F-2076692539_1k

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “AKP PKK ortaklığı ile adeta bir Kürdistan inşa ediliyor; devlet içinde devlet, millet içinde millet oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “PKK ile Oslo’da varılan siyasi mutabakatın tek tek uygulanmaya konduğunu” savundu.

“Özerklik inşa ediliyor” denildiğini ve bunun karşılığında “AKP Hükümeti’nin ve kılavuzlarının ağzını bıçak açmadığını” öne süren Vural, BDP, HDP yetkililerinden bu konulara ilişkin yapılan bazı açıklamaları anımsattı.

Vural, “AKP ile PKK, Öcalan ile Başbakan arasında siyasi çözüm adı altında varılan mutabakat, bir siyasi özerklik projesidir. Bu özerklik projesini meşrulaştırmak için zaman kollandığı ortaya çıkmıştır. Söz kesilmiş, nişan takılmış, nikah merasimi hazırlıkları yapılmıştır. Barzani’nin nikah şahidi olarak çağrılmasının da planladığı açıktır. PKK, ‘Türkiye’nin bölünmesinde AKP kılavuzlarıyla, Erdoğan ile anlaştık’ diyor. Bütün bu ifadelere karşısında AKP kılavuzlarının tepkisi söz konusu değildir. Bu açıklamalara ses çıkarmayanların, ihanette yola devam kararı verdikleri anlaşılmaktadır” diye konuştu.

Bu konunun şakaya gelir tarafı olmadığını belirten Vural, “Herkes haddini bilecek. Devleti bölünmez bütünlüğünü peşkeş çeken; böylesine siyasi projeleri terörist başıyla müzakere edenler bunu hesabını vereceklerini bilmelidirler” ifadelerini kullandı.

“AKP PKK ortaklığı ile adeta bir Kürdistan inşa edildiğini, devlet içinde devlet, millet içinde millet oluşturulmaya çalışıldığını” öne süren Vural, PKK’nın “paralel yapı oluşturduğunu” savundu.

Siyasi özerklik modelinin “bağımsılığa giden ilk adım” olduğunu belirten Vural, “Ey MGK: Bu özerklik konusunda üniter devlet yapımıza sahip çıkılacağına ilişkin bir irade beyanı yapmaktan niye imtina ediyorsunuz?” diye sordu.

MHP’ye çemkirenlerin bu sözler karşısında “süt dökmüş kedi gibi” olduğunu ifade eden Vural, “Başbakan’a soruyorum: Öcalan ile vardığın özerklik mutabakatı karşılığında ne taahhüdü aldın? Cumhurbaşkanlığı koltuğuna çıkmak için mi bunun altına imza attın? Ya bunları yalanlayın ya da ‘biz bebek katilinin her dediğini yerine getiriyoruz, PKK ile koalisyon hükümetiyiz’ itirafında bulunun” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın “gayrimilli odaklarla işbirliği yaptığını” öne süren Oktay Vural, “Bu milletin, devletin dışındaki odaklarla işbirliği yaparak devletin ve milletin yapısını değiştirmek isteyenlerin Çankaya Köşkü’ne doğru yürümesi bile mevzu bahis olamaz” diye konuştu.

MHP olarak böyle bir sürece müsaade etmeyeceklerini dile getiren Vural, “Şehit kanlarıyla kurulan bu devlet bölünmeyecektir. Milli, üniter devletin içinde kaçak inşaata izin verilmeyecektir. Diyarbakır Ankara’dan kopartılamayacak, özerk olamayacaktır” dedi.

Vural, dört eski bakan ile ilgili fezlekeleri incelemek için mahkemeye başvurduğunu anımsatarak, Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin yaptığı başvuruyu kabul ederek idareden savunma istediğini bildirdi.

22 Nisan’da verilen kararın kendisine yeni ulaştığını kaydeden Vural, TBMM Başkanlığı’nın 30 gün içerisinde bir savunma hazırlaması gerektiğini vurguladı.

Vural, “Milletvekilleri, bu fezlekeleri inceleme yetkisini inşallah bu dava sonucunda alacaktır” dedi.

Soruşturma komisyonu üyeliği ile ilgili bir soru üzerine Vural, MHP olarak, İçtüzük’te belirtilen hükümleri kapsayacak şekilde, komisyonda üyelik sıfatını taşıyacak milletvekillerinin olduğunu söyledi.

Vural, “Oraya buraya sığınmasınlar. O konuşmuş bu konuşmuş… Bunlarla ilgili mazeret aramasınlar. Halep orada ise arşın burada. Yüce Divan’a, esas olan yargılanmadır” diye konuştu.

AK Parti’nin Meclis soruşturmalarıyla ilgili “grup kararı aldığını” öne süren Vural, “Grup kararı alan AKP’nin bu komisyona üye vermemesi daha uygun olacaktır. Kahvaltılı toplantıya milletvekillerinin katılıp görüşme yapılması, AKP’li üyelerin tamamının, bu soruşturmanın Yüce Divan’a gitmemesi konusunda bir talimat aldığını ortaya koymaktadır” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili “CHP ve MHP’den çatı değil tencere kapak olur” sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Vural, “Anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az” dedi.

MHP’nin bir çatı adayı göstereceğini ve destek isteyeceklerini ifade eden Vural, “Onlar kendi geleceklerini biz Türkiye’nin geleceği açısından olaya bakıyoruz” ifadesini kullandı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, Engin Alan ile ilgili önerdiği kanun teklifine ilişkin soru üzerine Vural, bununla ilgili genel merkezde değerlendirmenin yapıldığını kaydetti.

Engin Alan’ın suçsuz olduğu ve yeniden yargılanma neticesinde beraat etmesi gerektiğini düşündüklerini ifade eden Vural, “Neden şimdi? Yargıtay onamadan önce neden adım atmadılar? Yoksa birilerinin tekrar içeri girmesini önlemek için mi? Bu konuda amacın izahını, bu teklifi yapanlara havale ediyoruz” dedi.

CHP’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını önereceğinin anımsatılması üzerine Vural, “Fezleke olmamakla birlikte Başbakan Erdoğan’ın sorumluluğu olduğu, sevk ve idare ettiği açık ve net. Başbakan bu hesabı vermekten kaçınmamalıdır” diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti’nin cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tutumunu eleştirerek, “Onlar bu meseleyi kendi gelecekleri açısından düşünüyorlar; biz Türkiye’nin geleceği açısından düşünüyoruz.” dedi..
Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Vural, Erdoğan ile Öcalan’ın vardığı siyasal mutabakatın özerklik olduğunu savundu. “Söz kesilmiş, nişan takılmış, nikah hazırlıkları başlamıştır.” diyen Vural, AK Parti’ye paralel bir iktidar, Erdoğan’a paralel eş başkanla birlikte çalışmaya başladıklarını ifade etti. AKP-PKK ortaklığıyla adeta bir Kürdistan inşa edilmeye çalışıldığını vurgulayan Vural, Doğu ve Güneydoğu’da fiili bir paralel devlet oluşturulduğunu kaydetti. Milli Güvenlik Kurulu’nun hayali paralel kararlar aldığını dile getiren Vural, AK Parti ve Başbakan’ın bu gelişmeler karşısındaki suskunluğunu ise “Sükut ikrardan gelmektedir.” şeklinde değerlendirdi.

Vural, “Bağımsızlığa giden ilk adım özerkliktir. Özerklik demek bölünmeye bir adım yaklaşmak demektir. Bunun lamı cimi yoktur. Eğer bu ihanetin altına imza atılmışsa tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacaklardır.” diye konuştu.

FEZLEKELER İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURDU

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında Parlamento’ya gönderilen fezlekelerin incelenmesine izin verilmediği için mahkemeye başvuran Vural, “Ankara 11. İdare Mahkemesi’ne başvurdum. Gereğini görüştü, davayı kabul ederek idareden savunma istedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, İdare Mahkemesine 30 gün içinde savunma hazırlaması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Meclis Soruşturma Komisyonu’nun ana hedefinin bir aklama gerçekleştirmek amacıyla yapıldığını dile getiren Vural, esas yargılamanın Yüce Divan’da yapılması gerektiğini vurguladı. Meclis soruşturmaları konusunda AK Parti’nin grup kararı aldığını savunan Vural, komisyona üye vermemesi gerektiğini söyledi. Konuya ilişkin kendilerinin vicdanlarına göre hareket edeceğini kaydetti.

Ortak aday konusundaki bir soruya Vural, diğer partilerden desteği tabiki isteyeceklerini söyledi. Belirledikleri özelliklere sahip kişiyi aday olarak çıkacaraklarını dile getiren Vural, Hüseyin Çelik marjinal olduğu için karşı olabileceğini ama diğerlerin karşı olmayacağını ifade etti. Sivil toplum ve kanaat önderleriyle bir değerlendirme yapacaklarını dile getiren Vural, bu sürecin önümüzdeki hafta hızlanacağını düşündüğünü belirtti. Cumhurbaşkanının herkesin cumhurbaşkanı olması gerektiğini vurguladı. Olaya değerler ekseninde baktıklarını dile getiren Vural, “Onlar bu meseleyi kendi gelecekleri açısından düşünüyorlar; biz Türkiye’nin geleceği açısından düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Engin Alan konusundaki girişimler hakkında ise Vural, adil yargılanmadığı için Alan’ın Anayasa Mahkemesi’ne başvurusu olduğunu hatırlattı. Hukuki değerlendirmenin genel merkezde yapıldığını belirten Vural, girişimin zamanlamasına dikkat çekti. Demir parmaklardan kurtulması, beraat etmesi ve yeniden yargılanması talepleri olduğunu dile getiren Vural, konuya ilişkin görüşlerini açıklayacaklarını ifade etti.

“Mesele Engin Alan Bey’in dışarı çıkma meselesi midir?” diye soran Vural, CHP’nin vereceği önerge konusunda Başbakan’ın yolsuzluk konusunda bir dahili olduğunu vurguladı. Fiili bir irtibat olduğunu, kendisinin ortaya koyduğunu anlatan Vural, bunun daha açık bir şekilde ortaya konulmasında fayda gördüğünü belirtti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.