DOLAR
8,3558
EURO
10,2117
ALTIN
501,95
BIST
1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C
 Yahudi’den Daha Yahudi Arap Liderleri Kadir KESKİN Osmanlı döneminde İstanbul’da kalender meşrep olarak yaşayan ve beş altı dil bilen  Filozof lakabıyla  anılan    Rıza Tevfik   varmış. Bu Filozof Rıza  Tevfik bir Ramazan günü elindeki tütünü tüttürerek İstiklal caddesinden Taksim’e doğru  çıkarken   zaptiyeler  yakalar : “ Sen Müselman değil...
“Nice medh ideyim âb u havâsın  Dinle, nedir dâsitânı Yozgad’ın  Tadanlar mest olur zevk u sefâsın  Âli yüksekdir mekânı Yozgad’ın”                                         Yozgatlı Hüznî Baba  BOZOK YAYLASI’NDA  Kemal ÇOPUROĞLU Zamânın ve mekânın taş...
KIRIM EY KIRIM! Efendi BARUTÇU Kırım Türklerinin 77 yıl önce Sovyetler Birliği’nin kanlı lideri Josef Stalin’in kararı ile vatanlarından bir gecede toparlanarak tren vagonlarıyla Türkistan’ın muhtelif bölgelerine sürgün edilmesi sonucu yaşanan acılar hala sürüyor. KIRIM SÜRGÜNÜ Çarlık Rusyası döneminde Çariçe 2. Katerina’nın Kırım Türklerini yok etme politikası takip eden yıllarda...
Biden ve Bidencıler neler diyorlar Fuat YILMAZER Ermenilerin “Yalan Rüzgârı” dizisi haline gelen, 1915 Tehcir olayını “soykırım” kabul ettirme çabaları her geçen sürede başarılı olmayı sürdürüyor. Biden’ın soykırım kelimesini kullanmasının yakıları da devam ediyor. Yankılarının devam etmesi, konuşulması iyiye işarettir. Sorgulayan, araştıran, konuşanların çoğalması sevindirici gelişmeler. Ayrıca fazla konuşulması, tartışılması...

Çiftçimiz için en büyük afet AKP hükümetidir

Çiftçimiz için en büyük afet AKP hükümetidir
13.06.2014
0
A+
A-

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, “Çiftçilerimizin ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının %3 faizle bir yıl süreyle ertelenmesi, günü kurtarmaktan başka bir anlam taşımamakta, üstelik özel bankalara olan borçlar da değerlendirme dışı bırakılmaktadır. 12 yıldır çiftçimize hakaret eden, canından bezdiren, tarlasına gidemez hale getiren AKP’nin bizzat kendisi çiftçimiz için en büyük afet olmuştur” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, “Çiftçimiz için en büyük afet AKP Hükümetidir” başlığıyla yapmış oldukları yazılı basın açıklaması şöyle:
ÇİFTÇİMİZ İÇİN EN BÜYÜK AFET AKP HÜKÜMETİDİR
Tarım ve gıda üretiminin insanlık için taşıdığı önem, her geçen gün yaşanan sıkıntılarla, daha çok hissedilmektedir.
Dünyanın önde gelen bilim adamları ile ilgili kurum ve kuruluşlarının iklim değişiklikleri ve çölleşme konularındaki açıklamaları, herkesi endişeye sevk edecek boyutlara ulaşmıştır.
Ülkemizi ve insanımızı tehdit eden bu konularda 12 yıldır iş başında olan AKP hükümetinin hiçbir hazırlığı olmadığı gibi, tarımı ve çiftçimizi yokluğa yoksulluğa mahkum etmiştir.
AKP iktidarı döneminde ihmal edilen ve tutarlı politikalarla desteklenmeyen çiftçimiz üretimden vazgeçme noktasına gelmiş, yaklaşık 3,5 milyon hektar alan üretim dışı kalmıştır.
Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini kullanarak çok zor şartlar altında üretim yapmak durumunda kalan çiftçimizin borcu son 12 yılda katlanarak 30 milyar lirayı geçmiştir.
Çiftçilerimiz ödeyemedikleri borçları dolayısıyla hapis ve haciz kıskacındadır.
Zaten çok zor şartlarda üretim yapmaya çalışan çiftçimiz,2013 üretim döneminin başladığı ekim ayından, 2014 Nisan ayına kadar yaşanan aşırı kuraklık, Mart 2014 sonunda gerçekleşen don olayı ve son olarak 30-31 Mayıs tarihlerinde meydana gelen dolu yağışı sonucunda ciddi zararlara uğramıştır.
Kuraklık, don ve dolu afetleri sonucunda buğdayda rekolte kaybının yüzde 20, sebze ve meyvelerde ise yüzde 30-40 seviyesinde olacağı öngörülmektedir.
Yaşanan bu ciddi zararlar ve kayıpları telafi edecek, çiftçimizin gönlünü ferahlatacak hiçbir tedbir geliştirilememiştir.
Gelişmiş ülkeler iklim değişikliklerinin etkilerini en aza indirecek tedbirler üzerinde değerlendirmeler yaparken, 12 yıldır iş başında olan AKP hükümeti, afet yönetimi konusunda bir kez daha sınıfta kalmıştır.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ GENEL MERKEZİ BASIN BİRİMİ TARİH: 13/06/2014
Çiftçilerimizin ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının %3 faizle bir yıl süreyle ertelenmesi, günü kurtarmaktan başka bir anlam taşımamakta, üstelik özel bankalara olan borçlar da değerlendirme dışı bırakılmaktadır.
Tarımsal kredilerin ertelenmesi, düşük faizli kredi kullanmış olmak ve sigorta yaptırmış olmak şartlarına bağlanmıştır.
Ürününü sigorta ettirmiş olanların zararları sigorta şirketlerince karşılanacağından, esas itibariyle ürünü sigortalı olmayan ve zarar gören üreticiler borç ertelemesinden yararlandırılmamaktadır.
Sigorta teşvikinin yeterli olmaması, verasete iştirak ve kiracılık usulü ile arazi işleyen üreticilerin sigorta yaptırmadaki hukuki ve idari engeller, 2007 yılından bu yana, tarımda, toplam sigortacılık oranın %20’ye ulaşamamasını açıklayan en önemli faktörlerdir.
12 yıldır çiftçinin cebinden elini çekmeyen AKP, çiftçiyle alakalı düzenlemelerin hepsine çeşitli çekinceler ve şartlar koymaktadır.
Hatırlanacağı üzere 9 Mart 2014 tarihinde çıkarılan kararnamede de, tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçlarını ödeyinceye kadar 2014 yılında yapılması gereken tarımsal destekleme ödemelerinin yapılmayacağını kayıt altına almıştır.
Söz konusu bakanlar kurulu kararı derhal iptal edilmeli, prim desteği ve diğer destek ödemeleri üzerindeki bütün yasal kesintiler kaldırılmalı, Türk çiftçisinin dünya ile rekabet etmesi için Tarım sektörü en az AB ve ABD çiftçileri kadar desteklenmelidir.
Girdi fiyatlarını diğer ülkelerle rekabet edebilecek düzeye indirecek destekler verilmelidir.
Çiftçimize her türlü engeli çıkartan AKP, söz konusu, havuzda palazlanan ve millete hakaret eden haramzade müteahhitler olunca, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı vergi ve sigorta primi affını çıkarmaya hazırlanmaktadır.
Unutulmamalıdır ki çiftçimiz rahata kavuşmazsa Türkiye istikrar bulmayacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.