ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5610
EURO
10,1207
ALTIN
495,99
BIST
1.358
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
32°C
İstanbul
32°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
33°C
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...
Değerli okuyucularım hatırlayacaksınız, 9 Temmuz 2021 tarihinde Zülfi Livaneli’nin Halk TV’de eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik ağır tenkidleri üzerine hem devreye giren MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ile ilgili övgülerle dolu bir beyanatta bulunmuştu. Biz de –bir MHP’li olarak- bu övgülere katılmadığımızı ifade etmiş ve ülkemizin değişik...
Fuat Yılmazer 15 Temmuz 1974 Kıbrıs’ta ihtilal oldu. EOKA cı Nikos Sampson Rum Milli Muhafızları ile beraber Makarios’a karşı darbe yaptı. Amacı Adayı Yunanistan’a ilhak etmekti. Bu durum Garanti Antlaşmasında imzaları bulunan Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın anlaşmasına uymuyordu. Zaten 1963-1967 de Rumlar Kıbrıs Türküne jenosit uygulamıştı. Dünya da Rumların yaptığı...
MHP lideri Devlet Bahçeli Kıbrıs Barış harekatı ve geçtiğimiz günlerde yaptığı ziyaret mensebeiyle bir açıklama yayınlad: Milli ve tarihi haklarımız üzerinde kuşku uyandırmaya çalışan iç ve dış odakların uzun süreden beri estirdikleri husumet ve hıyanet rüzgârı hız kesmeden devam etmektedir. Türk milleti bu muhasım ve mütecaviz kuşatmaya misliyle mukabele ve...

Hamdullah Çelebi Sorgusu

Hamdullah Çelebi Sorgusu
10.06.2014
0
A+
A-

Kadı: Şeyh, sen beldeyi fesada verdiğin zaman Sek ban-ı Cedid’e selb-i lisanda bulunmuşsun. Bu husus­ta aleyhinde şahitlerini dinlemişiz.

Cevap: Efendim Kadı Hazretleri, Sekban-ı Cedid adını duyduğum gün idi. “Sekban-ı Cedid’in yeni av köpeği bakıcısı kimseye söylendiğini duymuştum”dediğim doğrudur.1 Farsçada sekban-ı cedid, av kö­peği bakıcısı demektir. Lügate bakabilirsiniz.

Müftü: Senin tasvip ettiğin katledilen dinsiz Yeniçe­rilerin içinde yer alan Sekbancıbaşıyla karıştırmış­sın Şeyh Efendi. O yakıştırma seninkilerin adıdır… O da biline.

Kadı: Şeyh Efendi doğru söyle, vakfınızın bulundu­ğu Dergâh’ta mensuplarınızın toplantılarında kim­lere lanet edersiniz? Muaviye ve Yezit’e lanet eder misiniz?

Cevap: Kadı Efendim Hazretleri, suçsuz yere top­luca ahalinin kanını dökenlere lanet ediyoruz.

Kadı: Neden kadınların Dergâh’ın ayinlerinde top­lu olarak bulunmasına mani olmuyorsunuz? Ehl-i Sünnet din âlimleri zikir halkalarında asla kadın bulundurmaz. Dinimiz iki kadını bir erkeğe denk şahit kabul eder. Mirasta erkeğin yarısı kadar pay alır. Siz nasıl olurda onları meclisinize alırda aynı mekân içinde oturabilirsiniz? Her hareketiniz kat­linizi gerektirir. Küfrü kebir yapmaktasınız. Bunlar da malumumuzdur. Ne dersiniz?

Cevap: Efendim Kadı Hazretleri, sünnet ehli cemaati­nin bilginlerinin uyguladıklarını duymuş, düşün­müşüzdür. Bizim dergâhlarımızda, Kuranda sık sık geçen “ya eyyühelleziyne amenu ayeti, Allah’ın kadın erkek ayırt etmeden eşitliğe hitabı olarak bilinir.

Ayrıca tarihten gelen eşitliği kabul ederek Hacı Bektaş Veli’nin, “Erkek aslan, aslan da dişi aslan, aslan değil midir? Kadınlar da sizin bir parçanızdır. Onları cemaatinizde ayırt etmeden şereflice, hürmetlice değer verin” dediği sözüne inanarak ka­dın erkek eşitliğine alışılmıştır. O tarihten beri biz Müslümanlar kadın boşayan erkeği düşkün yaparız.

Kadı: Şeyh Efendi, Şeyh Efendi, sözü uzatmak­la ömrünü biraz uzatmak istiyorsun, ama kendini haklı çıkarmak için söylediğin sözler idamını ger­çekleştirdi de geçti bile.

Miri Alay Kaim Makamı (Müdahale ederek): Kadı Efendi Hazretleri, Şeyh’in konuyu tamamlamasını ben de istiyorum. Tensip buyurun devam etsin.

Kadı: Şeyh Efendi, kaldığın yerden devam et bakalım.

Cevap: Efendim Kadı Hazretleri ve Mahkeme-i Şeriyye’nin faziletli erkânı, hükümet idaresi Selçuk­lu ailesinin eline geçtiği zaman ise Türkmen düş­manlığı, Oğuzların katledilmeleri aynı hızıyla de­vam etmiştir.

Kadı: Şeyh Efendi, Allah Arapça buyuruyor. Kuran-ı Kerim Arapçadır. Peygamber Arapça konuşuyor. Si­zin dergâhlarda neden Türkçe dua ediyorlar? Ehl-i Sünnet âlimlerine, evliyalarına muhalefet etmeniz küfür değil midir? Dine muhalefet eden kâfirin katli vacip değil midir?

Cevap: Efendim Kadı Hazretleri, beni idam edecek­seniz, ediniz. Mensubumuz olan Oğuz Türkmenle­rin şehirde yaşayanı pek azdır, çoğu konargöçerdir. Çoğu köylerde yaşarlar. Arapçayı bilmezler. Kendi lisanları ile yaratanlarına yalvarmalarının günah olduğuna inanmıyoruz. Dergâhlarımızda da Türk­çe dua ve niyazda bulunuruz. Siz efendim, kendiniz bunların ağzından kula­ğınızla duymadınız. Konargöçerlere ve köylülere konuşukluğunuz yoktur. Beni de duymadığınız hayali şeylerle bir mülhit olarak suçlayarak kendiniz vebal yükleniyorsunuz. Türkmenleri bahane ederek beni asmak istiyorsunuz. Sizin yok dediğiniz, kabul et­mediğiniz Allah’ın var olduğunu ben biliyorum, var­lığını kabul ediyorum.

Kadı, mahkemeyi başlatır. Postuna oturur, ayakta duran Çelebi Şeyh Hamdullah’a sorar.
Kadı: Söyle bakıyım, bu sapıklığına devam edecek misin? Ehl-i Sünnet yoluna belî diyerek iman geti­recek misin?

Cevap: Efendim Kadı Hazretleri, sizin Ehl-i Sünne­tiz demekle adalet ve sevgi ile hiç alakanız yoktur.

Kadı: İbrahim Selamet Efendi, son sözünü söyle İslam’ın umdelerine bağlı kalacağına ikrar veriyor musun? Şeyh Hamdullah’ın mahkemede söylediklerini duydun, dinledin, Onun izinden gitmeyeceğine tövbeler olsun mu?

İbrahim Selamet Efendi: Ağam Şeyh Hamdullah’tan sonra bana bu dünyada yaşamak haram olsun. Onu darağacında görüp sağ dönersem Allah’ın kulu ol mayayım. Yaşarsam onun izinde, ölürsem onun yolunda öleyim. Son sözüm budur!

Kadı: Memiş bin Habib, sen söyle. İslam dinine ve devleti İslam Halifeyi Müslüman olan Padişahımı­zın idareyi icraatına muhalif olmayacağınıza, pişman olup tövbe ve yemin edersen ifadene devam edelim mi?

Memiş bin Habib: Dergâh’ımız Şeyhi Seyyid Ham­dullah Efendi’nin izinden gideceğime, ölümde dirimde onun mübarek fikirleri ile olacağıma yemin ederim.

Kadı: Koçaroğlu Halil İbrahim, sen söyle. Ya din-i İslama dönmeyi kabul edersin, tövbe edersin. Ya da kanın şimdi senin boynunda!

Koçaroğlu Halil İbrahim: Hz. Hüseyin, Kerbelâ’da Yezitten medet beklemedi. Onun mübarek şehit kanıyla İslam dini yolunu karanlıklardan ağarttı ise senden ve mahkemenizden medet ve merhamet beklenemez. Şeyhimizin yolunda, izinde hiç hata görmemekteyiz. Aynı akıbetin aydınlık olduğuna inanıyorum. Son sözüm budur!

Kadı: Resul bin Derviş Hüseyin, sen son sözünü söyle.

Resul bin Derviş Hüseyin: Ben Hak-Muhammet- Ali Yolundan sapmadım. Sizden ve mahkemeniz­den medet mürüvvet beklemem. Şeyh Hamdullah Efendi’nin bütün ifadelerine aynen katılıyorum.

Kadı: Hüseyin Balım, sen sön sözünü söyle.

Hüseyin Balım: Kadı, Kadı, benim son sözüm, Çelebi Hamdullah’tan sonra bu dünyada yaşamak bana haram olsun. Allah dünyada, ahirette bizleri ayırmasın. Sana ne söyleyeceğimişim? Son sözdür!

Kadı :Bektaş Resul, sen son sözünü söyle.

Bektaş Resul: Kadı, Kadı, bize kalmayan bu dünya size de kalmaz. Çelebi Hamdullah Efendi’nin kaç gündür verdiği ifadeyi aynen tensip ediyorum. Diyeceğim yoktur!

Kadı: Derviş Yusuf, sen son sözünü söyle.

Derviş Yusuf: Çelebi Hamdullah asılınca bana bu dünyada yaşamak haram olsun. Onun nurlu yoluna aynen katılıyorum. Zerre kadar ne bir kusuru var. Ne kabahati var. Günahsızdır. Ben de onun ifadesini tensip ediyorum, izinden gidiyorum. Ben de günahsızım. Sözüm budur!

Kadı, “TemmatilMahkemet-ülŞeria-iİslamdır, yaz kâtip efendi!” dedi.

Perşembe günüdür. Hacı Hüsrev Çavuş ve arka­daşı mahkemeye gelir. Hamdullah Efendi ayakta, Kadı ve muavini ile Müftü postlarına oturmuş­ken İstanbul’dan gelen çavuşlar içeri girip bir zarfı Kadı’ya takdim eder, geri geri çekilip, ayakta bekler­ler.

Zarfı açan kadının yüzünün rengi değişir. Tekrar tekrar İstanbul’dan gelen emre, ardından çavuşlara bakar.“Vay, vay… Bir gün evvel niye asmadım?” diye elini dizine vurur.

Hırsla Müftüye dönerek, “Bu vebalden nasıl kurtu­lacaksın? Şeyhin infazını sen geciktirdin!” der.

Müftü, “Mahkemenin kadısı sensin, sorumluluk da yetki de sana aittir. Ne olmuş, emirde neler var?” der.

Kadı, “Ne olacak, Şeyhülislamın Muhammet Tahir Efendi imzalı yazısı ile tuğralı padişahın emr-i fer­manını bildirir” der. Eliyle yukarı kaldırarak gelen yazıları yelpaze gibi sallar. “Şeyh Hamdullah’ın idamından sarf-ı nazar edilerek Amasya’ya sürgün edilmesi isteniyor.” der.
 
Şeyhül İslâm Mevlâna Muhammet Tahir Efendi
Hazretleri Yüksek Katına

Beni asabilirdiniz, yakında yine de asarsınız. Amma Ehl-i
sünnet olsun, Türkmenler ile Dergâhımız mensubu Müslümanlardan olsun. Türkmenlere çok acı günlerin kapılarını açıyorsunuz. Bu tarihten sonra din ve imandan bahseden müderrisler çoğalacaktır. Halkın ahalinin korkusundan
dolayı yumuşak mizacını gören devlet adamları, dini kafalarına tolga olarak kullanacaktır, kılık kıyafetleri dine sokacaklardır. Sahte şeyhler çoğalacaktır. Alevi-Bektaşi düşmanlığını diline dolayan müderrisler evliya olduğunu ilan
eden çoğalacaktır. Devlet erkânı maslahat icabı o sahtekârların evliya olduklarını resmen resmiyetle kabul edeceklerdir. Kaldırılan yeniçeri ağalarının ve emirlerinin (subay) yerini sahte evliyayız diyenler, o yeri dolduracaklardır.
Akıl ve akıllılık kaldırılacaktır Yarın mum ehliyim diyen sahte tarikat sultanları dolduracaktır. Amma sonunda devlet İslam’ın Halifesi Müslüman olan imparatorluğun hem
başına belâ olacaklar, hem de zayıflatacaklardır. Şehirlerimizi 
düşman küffarlar kolay alacaklardır. Durup dururken
Alevi Bektaşileri katletmesine fetvalar söyleyen kutbul
aktablar türemiştir bile.
Şeyhül İslam Efendim Hazretleri bilesiniz ki, böyle Allah namına, Peygamber namına, cinayet işlenmez, kan dökülmez. Kıtallık yapılmaz. Alevi Bektaşi dergâhları, Allah namı hesabına, Peygamber adına kapatılamaz
Dergâhlarda akıtılan Alevi Bektaşi kanları ile İstinye Belgrad Ormanlarında diri diri yakılan on binlerce Alevi Bektaşi kanını Allah yerde koymaz. Ben din adamıyım, ecdadım
Hz. Peygamberin Allah’tan getirdiği. İslam dini ve Kuran-ı
Kerim’de bilgim ve tecrübem var. Belki benim ölümümden 
evvel alır, belki biraz sonra alır. Devlet de zevalini bulur

5 Ramazanı Şerif.1343.

Hacı Bektaş Sulbünden

Şeyh Hamdullah Çelebi


 

Delalette Şeyhülislam çok bağnaz insansınız
Gece gündüz ezberiniz küfriyle lisansınız
Bir kıtellığe düştünüz hiç bılımessınız haliniz
İslâm’a nifak sokup arayı açansınız.

Bektaşi kanın içtiniz iman etmediniz âyete
Vardınız tâbıi oldunuz katıl Yezit lânete
Neden taraf olmadınız Hüseyin gibi bir zâta
Kerbelâ da 
aç susuz başını biçensiniz.

Şekil ve alışkanlıktır sizin dininiz imanınız
Turkmenlerime kast etmektir ahdiniz peymanınız
Ehli Beyte düşmandır zaten O vaiz imanınız
Fetvalarla din kardeşinin kanını içensiniz.

Kan dökmeye iftihar için ne sözler uydurdunuz
“Lahmike lahmi” hadisim hepinizde gördünüz
A ve t teki sevgimizi gizlice okudunuz
Gerçeği konuşunca çevirip kaçansınız

Vaka-yı Hayriye diye kandıramazsınız Hakkı
Men aref sırrın fark eyle ilahı hakıykat oku
Ta ezelden ervakmız ayırt oldu ey fakıy h
Mescıtde fetvalar verip 
zehırı saçansınız

Tarihte Türkmenleri devamlı katlettiniz
Zaviyesin kapatıp Oğuzları sürgün ettiniz
ikinci Mahmut yanına kalmaz ahreti unuttunuz
Orduya ihânet edip top la ateş açansınız

Allah daima kan döken zalime lanet etmiştir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.