DOLAR
8,4565
EURO
10,2691
ALTIN
503,28
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
24°C
İstanbul
24°C
Parçalı Bulutlu
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Gök Gürültülü
20°C
Cuma Gök Gürültülü
19°C
CEMAL KURNAZ HOCA’DA YUNUS SEVGİSİ Halim Kaya Cemal Hocayı hiçbir kitabını okumamakla birlikte yıllardır tanır, uzaktan uzağa da sever kendime yakın hissederdim. Herhalde Türk milletine verdiği değer beni kendisine cezbediyordu. Nitekim ilk okuduğum kitabı da “Türk Olmak” kitabı oldu. Bu kitabı okuyunca yazdığım ve Ülkü Yaz sitesinde yayınlanan kitap analiz...
TÜRKÇE BAKIŞ Gazi KARABULUT Dünya, coğrafyamız ve ülkemiz oldukça zor günler geçiriyor. Bir yandan küresel bir salgın ile mücadele edilmeye çalışılırken öte yandan küresel güçler küresel saldırılarını piyonları aracılığıyla devam ettiriyor.   Dünyayı kendi emperyal çıkarları doğrultusunda şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgemizde bu küresel güçlere bir şekilde stratejik işbirliği içinde olan...
KARACAOĞLAN Asena Kınacı MORAL Karacaoğlan edebiyatçılar, dilciler ve halk bilimciler tarafından bir kişiden çok konar-göçer Oğuzlar -Türkmenler- arasında bir şiir söyleme, türkü icra etme tarzı olarak değerlendirilmektedir. Bu yönüyle onlara göre Türk Dünyasında değişik zaman ve mekânlarda yaşamış Karacaoğlan adıyla ve üslubuyla bu geleneğin kurallarına göre şiir söyleyen pek çok...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 8 Ahmet URFALI      Yunus’un öğretisinde insanın bir diğerine olan sevgisi, birleştirici ve bütünleştirici bir işlev yüklenirken; hümanizm öğretisinde insanın kendini öne çıkarma, kimseye benzememe, her türlü bağdan kurtulma ve tam anlamıyla bireysel olma hedefi birbiriyle çelişir. Burada ‘ben merkezli’ bir yapı karşımıza çıkarken; Yunus’ta Allah aşkıyla...

Türkmenler “milli mutabakat“ istiyor

Türkmenler “milli mutabakat“ istiyor

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Salihi, “Irak’ın bölünmüş bir halde” olduğunu ifade ederek, “Ortak bir hükümetin kurulması elzemdir. Aksi takdirde Irak parçalanır ve ne Şiiler ne Sünniler ne de Kürtler bu durumdan fayda elde eder” dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşed Salihi, “Irak’ın bölünmüş bir halde” olduğunu ifade ederek, “Ortak bir hükümetin kurulması elzemdir. Aksi takdirde Irak parçalanır ve ne Şiiler ne Sünniler ne de Kürtler bu durumdan fayda elde eder. Böyle bir durumdan en çok etkilenenler de Türkmenler olacak” dedi.

 

Ankara’da dün ITC Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Salihi, Irak’taki IŞİD saldırıları, yaşanan çatışmalar ve Türkmenlerin durumu gibi güncel konuları AA muhabirine değerlendirdi.

 

IŞİD’in Türkmen bölgelerini de ele geçirdiğine işaret eden Salihi, çoğunluğu Türkmenlerden oluşan Telafer’in örgütün kontrolünde olduğunu, kentte bulunan güvenlik güçleri ile Türkmen silahlı grupların çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

 

Irak merkezi yönetimine bağlı askeri otoritenin son dönemlerde zayıfladığını vurgulayan Salihi, “Bu konu parlamentodaki oturumlarda defalarca gündeme geldi. Çok sürpriz bir şekilde özellikle Musul’da bulunan ordu güçlerinin çekilmesi soru işaretleri doğurdu. Irak ordusunun zayıflamasından ötürü IŞİD hızlıca ilerledi” diye konuştu.

 

“Türkiye’nin desteğinden memnunuz”

 

 Türkiye’nin Türkmenlere desteğinden ve Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) gıda ve diğer insani yardım kampanyasından duydukları memnuniyeti dile getiren Salihi, yardımların Sincar’ın yanında Musul, Telafer, Kerkük, Tuzhurmatu, Tazehurmatu ve Diyala’ya da ulaşabileceğini söyledi.

 

Salihi, yerlerini terk etmek zorunda kalan Türkmen göçmenlerin durumunun “içler acısı” olduğunu belirterek, yardım elinin uzatılması gerektiğini, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve AFD Başkanı ile de konuyu ele aldıklarını ifade etti.

 

Kerkük’teki askeri gücün Musul’dakine göre az da olsa IŞİD tehdidi karşısında direniş gösterdiğini belirten Salihi, “Ama sonunda maalesef kentte bulunan tüm mühimmat yağmalandı ve Erbil ile Süleymaniye kentlerine gönderildi. Olmaması gerekirdi çünkü şu anda bunun zararını biz çekiyoruz. Söz konusu mühimmat ve teçhizat kalmış olsaydı Kerkük’ün etrafı da korunmuş olurdu” değerlendirmesini yaptı.

 

 “Musul ordunun kırılma noktasıydı”

 

 ITC Başkanı Erşed Salihi, Irak ordusunun “kırılma noktasının Musul olduğuna” dikkati çekerek, “ülkedeki istihbarat birimlerinin zayıf durumda olduğunu, askeri kademedeki yetkililerin de vatanını düşünen ehil insanlar olmadığı” görüşünü ifade etti.

 

Musul’da kontrolü ele geçiren IŞİD’e destek verenler arasında Baasçıların yanında çeşitli aşırı gruplardan insaların da bulunduğunu belirten Salihi, “Musul’un çeşitli radikal silahlı grupların alanı haline geldiğine” dikkati çekti.

 

IŞİD’in elinde bulunan Musul şehrinin geri alınmasının, “sağlam askeri güce sahip bir ordu” oluşturulduğu zaman ancak mümkün olabileceğini söyleyen Salihi, “uçakla kenti bombalamanın sivil insanların hayatına mal olacağını, kentin altyapısının tahrip edileceğini” vurguladı, asıl çözümün “siyasi akıl ve mantıkta” yattığının altını çizdi.
 
 “Kerkük güvence altında değil”

 

 Kerkük’ün durumuna da değinen Salihi, bu kentteki güvenlik güçlerinin üç  gruptan oluştuğunu, bunların Peşmergeler, polis teşkilatı bir de gönüllü (Akıncı) Türkmenler olduğunu ifade etti.

 

“Herkesin eli tetikte, bir şeyler yapmak istiyorlar” diyen Salihi, “Ama Beşir köyünün hale IŞİD’in elinden geri alınamaması bizim için soru işaretidir ve vahim bir durumdur. Konuyu araştırıyoruz. İşin içinde siyasi bir amaç olabilir. Beşir ve Tazehurmatu’daki Türkmenler yerlerini terkederek hepsi Kerkük’e sığındı” diye konuştu.

 

Kerkük’teki güvenlik gelişmeleriyle ilgili Irak merkezi yönetimi ile yeterince iletişim sağlanamadığını ifade eden Salihi, “Kerkük’ün güvence altında olmadığını ve oradaki durumun daha çok tehlike arz ettiğini” vurguladı. Salihi, kentin statüsü hakkında “farklı senaryolar yazılıyor olabileceği” uyarısında bulundu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.