YOLLARDA

Kemal Çopuroğlu

İHSANOĞLU: SEÇİLDİĞİM ANDAN İTİBAREN KADIN MESELESİNE AYRI BİR ÖNEM VERECEĞİM

Bu haber 07 Temmuz 2014 - 0:41 'de eklendi ve 638 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, seçildiği andan itibaren kadın meselelerine ayrı bir önem vereceğini söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı’nda 9 yıl bunla ilgili çalışma yaptığını ifade eden İhsanoğlu, “57 hükümete bunları kabul ettirdim ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım ve bu konularla bizzat kendim ilgileneceğim.” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Taksim’de vatandaş ve esnaflarla bir araya geldi. Galatasaray Lisesi önünde eylem yapan ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyeleriyle konuşan İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıbı olduğunu dile getirerek, “İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim, bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım” dedi.

İstiklal Caddesi’nde vatandaşlarla ve esnafla selamlaşan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, babasının ve İstiklal Marşı’nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un son günlerini geçirdiği Mısır Apartmanı’nın önüne gelerek konuşma yaptı. İhsanoğlu, “Burada Türk milletinin büyük insanı, istiklal şairimizin, Mehmet Akif’in son günlerini geçirdiği Mısır Apartmanı’ndayız. Bu tarihi yerde bu apartmana Akif gelmeden önce son günlerini rahmetli babam da geçirmişti. Bu aziz hatıra önünde hem büyük şairin hem de rahmetli babamın hatırası önünde tazimle eğiliyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle kucaklıyorum. Bu bizim milletimiz için çok önemli bir hatıradır. Ben bunu sizinle paylaşmak istedim” dedi.

“HALKIN DESTEĞİYLE İNŞALLAH BU HEDEFE ULAŞACAĞIZ”
Vatandaşla selamlaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, İstiklal Caddesi üzerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İhsanoğlu, “Gerek vatandaşımızın, gerek çarşı pazardaki insanlarımızın, hatta ecnebi turistlerin bu kadar yakınlık göstermesi demek ki bu halkta bize karşı bir teveccüh var. Halkın desteğiyle inşallah bu hedefe ulaşacağız. Ve bu ülke bunu başaracak” şeklinde konuştu.
Bir gazetecinin, “Türkiye’nin umudu İhsanoğlu diyorlar ne diyorsunuz” sorusuna karşın İhsanoğlu, “Bu en güzel cevap, bu herkese yeter. Bana da yeter 76 milyona da yeter” diye cevap verdi.

“KADIN CİNAYETLERİ İNSANLIK AYIBIDIR, BU KONULARLA BİZZAT KENDİM MÜCADELE EDECEĞİM”
Galatasaray Lisesi önünde ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyeleriyle karşılaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıp olduğunu dile getirerek, “Bu cinayetleri durdurmak devletin ve toplumun görevidir. Bu cinayetleri haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz. Gerek kanunumuzda gerek adalet sistemimizde gerek bizim dinimizde en kıymetli varlık candır. Ayrıca kadınlara ayrım yapmak dinimize de, kültürümüze de, anayasamıza da tamamen ters düşen hususlardır. Bu bir vahşettir, bu bir cinayettir. Devletimizin bunun karşısında olması lazım. Ben inşallah Hakkın izniyle, halkın desteğiyle seçildiğim andan itibaren kadın meselesine ayrı bir önem vereceğim. Çünkü ben bunun mücadelesini İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım. Ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim. Ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım. Bu konularla bizzat kendim mücadele edeceğim. Eşim de bu konuda çok hassas bir kadındır. O da bana bu konuda destek olacak” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.