GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

Türkiye’nin Operasyonu

Bu haber 21 Eylül 2014 - 17:50 'de eklendi ve 841 kez görüntülendi.

Dün sabahtan itibaren hangi kanalı açsanız  “Musul Oparesyonundan bahsediyor. Bunlara sevinmemek elbette mümkün değildir. 15 Şubat 1999’da da, Abdullah Öcalan’ın benzer bir operasyonla kurtarıldığına ne kadar sevinmiştik. Fakat sonradan anladık ki, paketlenen adam bizimkilere teslim edilmiş; bizimkiler de hava da bir kazaya uğramadan emaneti sağ salim ülkemize getirmişlerdir. Tabiî olarak “Musul işinin de böyle olduğunu söylemek istemiyoruz; lâkin inşallah böyle değildir demekten de kendimizi alamıyoruz.. Gerçi böyle de olsa, önemli olan elbette neticedir ve böyle bir başarı ile de teselli bulabiliriz.

Operasyon yapılacak, fakat Başbakan yurt dışında; ABD IŞİD’e karşı görev veriyor kabul etmiyoruz; Fransa harekete geçmiş. Olacak ya, aynı gün PKK’nın Suriye’deki kantonu  IŞİD tarafından yıkılmış ve PYD’li halk Urfa karşısında sınırları zorluyor; Başbakan’ın yurt dışından verdiği talimatla  sınırı açıyoruz; esasında zaten sınır yoktu, hudut taşlarının bile yerinde olup olmadığını bilmiyoruz. Aynı yerde aylardan beri sınır tamiratı yapılamıyor; okullar açılmış ama bölgede eğitim ve öğretim yapılamıyor. Edinilen bilgilere göre sınırı aşan 4000 kişi; varsa akrabalarının evlerine sığınabiliyorlar. Açık konuşalım ki, dünya kadar bölgede  Örgüt Evi”  olduğu sanılıyor; devletin paradan başka fedakârlık yapmasına gerek yoktur.

İktidar bayram ilân etmiş; ana muhalefet ne diyeceğini düşünüyor, MHP’den ses yok! Selâhattin Demirtaş 8 ilimizi içine kalan bir harita önünde konuşuyor ve ”Burası Kürdistan toprakları” diyor. İşte bütün bu hâdiseler dün cereyan etti, büyük bir heyecanla medya hikâyeleri ballandıra ballandıra anlatıyor.

Anlamak mümkün değil; Kuzey Irak’ta donanımlı bir Peşmerge ordusu var; Türkiye’nin Irak hudutları,  PKK kampları silahlı ve donanımlı Gerilla ile dolu; sık sık Türkiye gibi büyük bir ülkeye kafa tutabiliyor, canları istediği karakolu ortadan kaldırabiliyorlar. Ve dünyaya ilân edilmiş ki, bölgede 5000 IŞİD militanı var; havadan dünya hava kuvvetleri bomba yağdırıyor. Suriye’nin Kürt yerleşim bölgesinde PYD’nin kurtarılmış bölgesi “Kobani Kantonu” saldırıya uğramış insanlar tehcir edilmiş! Sözümüz onlara bölgedeki Kürt ordusu, Türkiyeli gerillalar, yüce dağın maymunları, Kobani delikanlılarının eli armut mu toplar!

Maalesef vaziyet çok karışık kimin eli kimin cebinde bilemiyoruz! Çözüm sürecinde Hükümet hiçbir talebi reddetmiyor! Meselâ; istesinler Kürt Okulları açılmasına izin verelim diyorlar. Demek ki bugüne kadar açılmadığına göre bu işi Hükümet”ten bekliyorlarmış. Bari olmaya oldu bu Kürtler bir şeyi başaramıyor, devleti de biz kurup ellerine teslim edelim olsun bitsin; ABD de İsrail de rahatlasın; Avrupa da belki bizi birliğine alır Türkiye demokrasi cenneti oluverir gider. 1.Dünya Savaşı sonunda Ermeni Devleti’nin kurdurulması gibi. Fakat o zaman bir amaç vardı: Ermenilerin Anadolu’dan el etek çekmesi. Şimdi!

 Sağlıcakla kalın.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.