GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

Zonguldak ve Ecevit Üniversitesi

Bu haber 27 Ekim 2014 - 10:05 'de eklendi ve 589 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

 

Zonguldak büyük olmayan, 110 bin nüfuslu sahil ilimiz; çok alışkın olmadığımız hâlde akademik bir sempozyuma iştirâk maksadıyla geçen haftanın son dört gününü, Bülent Ecevit Üniversitesi -Türk Tarih Kurumu-Karadeniz Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin konuğu olarak burada geçirdik. Ulaşımı bir hayli zor ama gittiğimize de değdi; çünkü aşağıdan aşağıya tarih şuuruna sahip öyle bir nesil geliyor ki, istikbalde mutlaka bunlarla çok övüneceğiz. Yurt içinden hemen hemen bütün üniversitelerden yoğun katılımın yanındaÖzbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan Türk Cumhuriyetleri’nden katılımcılarla tanışmak, çalışmalarından haberdar olmak kesinlikle bir ayrıcalık olmuştur. Tarih Bölümü’nün organizesi olan bu muhteşem çalışma  sanırım, Büyük Atatürk’ün yadigârı Türk Tarih Kurumu’nun sağladığı küçük bütçe ile  çok büyük faydalar ortaya koymuştur.

Zamanlarına damgasını vurmuş emekli hocalardan Prof. Bayram Kodaman ve Prof. Tuncer Baykara kilometrelerce uzaktan gelerek  kendilerinden sonra gelenlerin kabiliyetlerini  seyrederek ne kadar mutlu olmuşlardır. Şüphesiz ki iki hocanın da birikimi,  Prof. Abdülkadir Yuvalı veProf. Muhittin Tuş’un heyecanı ile birleşince, sempozyum ayrı bir renk kazanmıştır. Özbekistan’dan kadim dostlarımız Prof. Kahraman Recebov veProf. Dr. Süleyman İnayetov, Türkistan’ın Türklüğün merkezi görevini hakkıyla ortaya koymuşlardır.

Kabul edilip, sâhipleri tarafından okunan 56 bildirinin tamamını ve çok muhterem hocalarını burada anlatmakla bitirmek elbette mümkün değildir. Fakat TTK kısa sürede bu tebliğleri kitaplaştırırsa ihtişamı hep birlikte görmüş ve anlamış olacağız. Şüphesiz ki,  bu önemli başarının baş aktörü Doç. Dr. Nurettin Hatunoğlu’dur. Tabii ki kendilerine bu görevi veren Muhterem Rektör, Bölüm Başkanı ve Zonguldak Valiliği de hizmetin gerçek sahipleridir.

Sayın Hatunoğlu’nu, bizler Afganistan’dan Kenan Evren zamanında getirilen Özbeklerin beş altı yaşında kucakta bir bebek olarak 1980’den sonra Adana Havaalanı’nda,  Hocam Sevgi Kafalı ile karşılamıştık. Tabii aradan yıllar geçti Hatunoğlu inşallah çok büyük bir tarihçi olacaktır.
Âcizane Eski Türk Yazıtlarında Tarih ve Sosyal Tarih Üzerine Bir Deneme çalışmamı parça parça bu sütunlarda okudunuz. Mahsuru yoksa yeniden ileriki günlerde sunmaya gayret edeceğim. Yorgun argın şimdilik izlenimlerim bunlar.

Hoşça kalın.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.