ÖN YARGI

Zeliha Alkan

Can Azerbaycan’ın Bayrak Günü Kutlu Olsun

Bu haber 09 Kasım 2014 - 15:32 'de eklendi ve 1.579 kez görüntülendi.

“ Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet bayrağı Azerbaycan devletinin egemenliği sembolize eder. „

Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti üzerinde dalgalanan kutsal Devlet Bayrağımız- milli bayrağımız ilk kez 1918 yılı 9 Kasım Bakü’de, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi bulunduğu binada kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir.
 
Bağımsız Azerbaycan’ın devlet bayrağındaki üç rengin ifade ettiği ve yirminci yüzyılın başlarındaki milli istiklal ideolojisinin üç temel prensibini teşkil eden “Türkçülük, İslamcılık ve çağdaşlık” formülünün yazarı görkemli Azerbaycan düşünürü Ali Bey Hüseyinzade.

Azerbaycan Cumhuriyeti devlet bayrağını kullanarak bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının 23 üncü ve 75 inci maddeleri, “Azerbaycan cumhuriyeti Devlet bayrağı hakkında” Azerbaycan Cumhuriyeti Kanunu, aynı zamanda, bu Kanunla onaylanmış “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Devlet Bayrağı hakkında Yönetmelik” uyarınca düzenlenir. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet bayrağının renkli ve şematik açıklama mezkur Kanun ve Yönetmelik ile onaylanmıştır.

Yönetmelik göre Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet bayrağı genişliği ve uzunluğu eşit olan renkli üç yatay çizgili oluşan dikdörtgen parça şeklindedir: üst şerit mavi renkte, orta şerit kırmızı renkte, alt bölüm yeşil renkli. Bayrağın her iki yüzünde kırmızı parçanın ortasında beyaz renkli hilal ve sekiz köşeli yıldız tasviri vardır. Bayrağın eninin boyuna oranı 1: 2’dir. Hilalin ve sekiz yıldızın tasvirleri taraflarının oranı 3: 4 olan dikdörtgenin İçerisinde; dikdörtgenin diaqonalı bayrağın eninin 1/2-ne eşittir. Hilalin açıklama konsantrik (eş merkezli) olmayan iki dairenin hisseleri şeklindedir; büyük dairenin çapı dış dikdörtgenin genişliğine, küçük dairenin çapı ise bayrağın eninin 1/4-ne eşittir. Küçük dairenin merkezi bayrağın geometrik merkezinden sol tarafta, bayrağın eninin 1/60 tutarında olan mesafede bulunmaktadır. Sekiz yıldızın tasviri ayparadan sağda bulunmaktadır, yıldızın dış dairesinin çapı bayrağın eninin 1/6-ni, iç dairesinin çapı ise 1/12-ni oluşturmaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet bayrağı ve onun çizimi, boyutlarından bağımsız olarak çizimlere her zaman tam uymalıdır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Devlet Bayrağı Günü ilan edilmesi konusunda talimat imzaladı. Sərəncama göre, her yıl 9 Kasım Azerbaycan’da Devlet Bayrağı Günü olarak kutlanacaktır.

2009 yılının Kasım ayında Devlet Bayrağı Günü ile ilgili Çalışma Kodu 105 maddesi ilave edilmiş maddeye göre, 9 Kasım Azerbaycan’da Devlet Bayrağı Günü ilan edilir ve bu bayram ülkede olmayan iş günü olan bayramların listesine dahil edilir.

2010 yılının 1 Eylül’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı İlham Aliyev tarafından Devlet Bayrağı Meydanı’nın – Bakü şehrinin Bayıl alanında bulunan anıt anıt-dinlenme parkının görkemli açılışı olmuştur.

162 metre yükseklikte dalgalanan Azerbaycan bayrağı dünyanın en yüksek bayrağıdır. Inşa edilmiş direğin yüksekliği 162 m, kaidesinin çapı 3,2 m, temelin üst bölümünün çapı 1,09 m’dir. Cihazın genel kütlesi 220 tondur. Bayrağın eni 35 m, uzunluğu 70 m, toplam alanı 2450 metrekare, ağırlığı ise yaklaşık 350 kg dır.Guinness Dünya Rekorları Örgütü 2010 yılı 29 Mayıs Azerbaycan Devlet Bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu doğruladı.

Meydanda kurulmuş Azerbaycan Cumhuriyeti’nin arması, devlet marşının metni ve ülkemizin haritası altın suyuna düşürülmüş bronzdan yapılmış. Meydanda Devlet Bayrağı Müzesi de kuruldu.

Can Azerbaycan’ın Bayrak Günü Kutlu Olsun – İzleyiniz

“BİR KERE KALKAN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ”

www.ulkucukadro.com olarak,
bütün Azerbaycanlı soydaşlarımızın

DEVLET BAYRAK GÜNÜ“nü kutlarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.