ÖN YARGI

Zeliha Alkan

MHP Yükselişte mi?

Bu haber 06 Kasım 2014 - 9:13 'de eklendi ve 474 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

Yayınlanan kamuoyu yoklamalarına göre, MHP’nin yükselişte olduğu ifâde ediliyor. Tabiî olarak bu anketlerin ne dereceye kadar güvenilir olduğunu tespit etmek için çoğu zaman yaptıranların kimliği önemli olduğu gibi,  fikrine müracaat edilen insanlara sorulan soruların anket konusu ile ilgi dereceleri pek önemlidir. Ayrıca anketleri yapan anketörlerin de, tarafsızlığı ve konuya hâkimiyeti sorgulamalıdır. İşte ancak bundan sonra sonuçlara güvenilip güvenilmeyeceği hususu açıklık kazanabilir. Anketler, bu işlere çok alışmamış bizim gibi ülkelerde kamuoyunu istenilen istikamete yönlendirmek için de yaptırılabilir. Bunlara halk lisanı ile naylon anketler denmektedir. Sanıyorum MHP ile ilgili yükseliş haberleri de, böyle iyi niyetli olmayan çabaların sonucudur. Gerçekten MHP yükselişte mi?

Şüphesiz ki, MHP’nin yükselişte olması için herhangi bir engel yoktur. Ancak Mahalli seçimlerden sonra Cumhurbaşkanlığı seçimindeki isteksizliğin aşılabildiğini sanmıyorum. Aradan geçen üç ay içinde MHP’li Belediyeler, henüz kendini ifâde edecek bir faaliyet ortaya koymaya, her şeyden evvel zaman yeterli olmaması sebebiyle,  böyle bir yükseliş sağlaması mümkün değildir. Aksine Adana gibi bazı yerlerde aşırı derecede düşüşler olduğunu da bilmekteyiz. Çünkü sınır komşusu olan Adana ve Mersin’de, 10 Ağustos’ta birincide %50 gibi bir düşüş olduğu halde, ikinci en azından kendini koruyabilmiştir. Bu sebeple Belediye çalışmaları bir yükseliş için sebep teşkil edemez.

Teşkilâtlar da, olduğu yerde durmaktadır ve herhangi bir yenilenme ve kongre olmadığı için yeni bir heyecan oluştuğu da söylenemez. Hatta parti teşkilatları yandaş derneklerden fersah fersah uzaktadır. Yandaş kuruluşlar, kendini korumak ve kitleleri aşmak için sayılmayacak kadar faaliyet içinde oldukları halde, asli görevi siyaset olan parti organlarının vurdumduymazlığı hemen hemen herkesçe ve her gün dile getirilmektedir.

Bütün bunların dışında bölücülük azıyormuş da, MHP bundan nemalanıyormuş! Bu iddia ve inançta olanlar namussuz ve haindir; hain değilse de,  o derecede kötü ve müflis bir gafildir! Yani MHP yükselişe geçmek için ihanetin artmasını mı istiyor! Diyarbakır’da hainler Adliye, Mahkeme, Cezaevi, Vergi Dairesi, Emniyet Müdürlüğü kuruyormuş da, MHP’liler bundan çok mu memnunlar? Bunu genellikle ve ne yazık ki, aydınlar ve iktidar çevreleri yayıyor; çünkü herkesi kendileri gibi vatansız olarak düşünüyorlar!

Elbette ülkede azgınlaşan bölücülüğe, milletin maşeri vicdanında teşekkül ederek infial halinde bir tepki vardır. MHP’liler bu tepkiyi mi oya tahvil edecek! Kendi partisine rey vermek için bekleyen MHP’liler, birkaç dakikada kandırılarak başka taraflara kayacak kadar saf ve temizdir. Bu memlekette, hiç kimse ülkücülere şeytani insanlar gözü ile bakmamıştır; aksine duygusal insanlar oldukları ifâde edilmiştir.

Bu palavralara boşu boşuna kanmayın; MHP gerçekten yükselişte de olsa rehavete dalmayın. Çünkü ülkücülük, daima  ileri gitmektir ve çoğalmaktır.

Sağlıcakla kalın.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.