GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

Oktay Vural: Muhalefetin hakları gasp edildi

Bu haber 22 Şubat 2015 - 19:40 'de eklendi ve 610 kez görüntülendi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İç güvenlik Paketi görüşmelerinde muhalefete söz vermeyen TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı ve TBMM yönetiminin haklarını gasp ettiğini söyledi.

Vural, “Parlamentoda bize tanınan söz hakları meclisi yöneten meclisin başkanvekili değil, kendisini saraya bağlı hisseden meşruti monarşinin bir meşruityet anlayışı içinde meclisi yönetmek isteyen birisi tarafından yok sayılmıştır. Bu çerçevede grubumuza düşen söz hakları despot bir yönetimle yerine getirilmemiş, iç tüzük gereğince bu önergeler ve maddeler üzerinde talep ettiğimiz karar yeter sayısı ve yoklama ile ilgili taleplerimiz gasp edilerek milletin hukukuna aykırı işlem yapılmıştır” dedi.
TBMM’de İç Güvenlik Paketi’nin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın muhalefete söz vermemesine muhalefet partilerinin tepkisi sert oldu. MHP ve CHP’li vekiller, sırayla bir basın toplantısı düzenleyerek Bahçekapılı’ya tepki gösterdi.
İlk olarak MHP’li vekiller basın toplantısı salonuna geldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, kürsüye geldikten sonra gazetecilere “Sarayın kameraları varsa sarayın sözcüleri varsa sarayın basını varsa bizim basın toplantımızı hemen terk etisn. Darbecilerin medyası varsa basın toplantımıza katılmasınlar bizim akreditasyonumuz var.” dedi.
Ardından da yaşananları değerlendiren Oktay Vural, konuşmasının başında milletvekillerinin TBMM’de ettiği yemini okudu. Oktay Vural “Namus ve şerifini koruyan milletvekilleri olarak bu bugün maalesef parlamentoda çoğunluğunu ele geçiren irade tarafından ve bu Meclis’i yöneten irade tarafından bu yeminini çiğneyerek namus ve şeref üzerine ettikleri bu yemini ayaklar altına alarak despot bir yönetim tarzıyla milletin hukukunu gasp etmişlerdir. Milletin sesini kısmışlardır. MHP olarak bu tasarı üzerindeki görüş ve düşüncelerimizi her türlü imkanlarla milletimize iletmişken yine milletin hukuku gereğince parlamentoda bize tanınan söz hakları meclisi yöneten meclisin başkanvekili değil, kendisini saraya bağlı hisseden meşruti monarşinin bir meşruityet anlayışı içinde meclisi yönetmek isteyen birisi tarafından yok sayılmıştır. Bu çerçevede grubumuza düşen söz hakları despot bir yönetimle yerine getirilmemiş, iç tüzük gereğince bu önergeler ve maddeler üzerinde talep ettiğimiz karar yeter sayısı ve yoklama ile ilgili taleplerimiz gasp edilerek milletin hukukuna aykırı işlem yapılmıştır.” dedi.
Ardından Bahçekapılı’yı eleştiren Vural, “Bu Meclisi yöneten Ayşenur Bahçekapılı, TBMM’ni yönetme iradesinden yoksundur. Kendisi meclisin emrinde değil milletin emrinde değil despot bir yönetimin emrinde hareket eden bir yönetici olarak hareket etmiştir. Bugün burada bizim sesimizin kısılması milletin sesinin kısılmasıdır, milletin hukukunun gasp edilmesidir. Ne hazindir ki parlamentoda milletin hukukunu yapması gerekenler milletin hukukunu hakkını gasp etmişlerdir. Bu despotça bir yönetimdir. Bugüne kadar darbelere karşı çıkıyoruz diyerek ahkam kesenler tankların üzerine çıkarım diyenler parlamentoda fiili olarak hukuka aykırı bir şekilde söz hakkımızı kesmişlerdir. MHP olarak bu hukuksuzluğu tescillemek ve mücadele etmek kararında olduğumuzu ve parlamentoda bu mücadeleyi sürdüreceğimizi ilan ediyorum.” ifadelerini kullandı.
“DİKTATÖRLÜĞE KILIF UYDURULUYOR”
Vural, şöyle devam etti: “MHP olarak bunların hepsinden hesap sorulacaktır. Bu yasa Hitler’in Himmler yasasından başka bir yasa değildir. Bu yasa ile ilgili talepler bugün TBMM’de milletin vekillerinin milleti temsil edenlerin milli iradeyi milletin egemenliğini temsil edenlerin sesini kısanlar milletin de sesini kısmaya korkutmaya sindirmeye muhaberat devleti anlayışı içerisinde diktatörlüğe geçmek için kılıf uydurmaktadırlar. Biz bu parlamentoyu açıkçası işgal kuvvetleri top sesleri Polatlı’da duyulduğu zaman bile çalışmıştır. Ne hazindir ki Türkiye’yi işgal etmek isteyenlerin Polatlı’da top sesleri karşısında Türk milletinin egemenliğini ve bağımsızlığını koruyan mecliste maalesef o top sesleriyle o işgal eden zihniyet bugün parlamentonun içinde bulunmaktadır. Bunu bütün milletimize ilan ediyorum. Zihinleri işgal edilmiş olanlar bugün parlamentoda milletin hakkını hukukunu gasp edenler maalesef bugün işgal kuvvetlerinin yapmak istediklerini yapıyorlar. Milletin egemenliğini ve bağımsızlığını ortadan kaldırmak milli iradeyi gasp etmek amacıyla fiili bir darbe girişiminde bulundukları hukuku yok saydıkları anayasayı ilga etmek amacıyla kullandıkları açık ve nettir. Buradan cumhuriyetin savcılarına sesleniyorum Bugün parlamentoda anayasayı ilga etmek isteyen bir yönetim anlayışı vardır. Fiili olarak anayasa ilga ederek TBMM’nin hükmi şahsiyetini yok sayan bir meclis yönetimi ve iradesi vardır. Cumhuriyet savcıları kanun çerçevesinde TBMM’nin hukukuna milletin egemenliğine ve iradesine sahip çıkmalıdır. Kenan evrenin kapattırdığı parlamentoyu bugün Kenan Evren zihniyetleri işgal ederek söz hakkımızı keserek aynı zihniyette milletin egemenliğini gasp etmiştir.”
“CEMİL ÇİÇEK’İ ARADIK AMA ULAŞAMADIK”
Vural, yaşananlar üzerine TBMM Başkanı Ccemil Çiçek’i de aradıklarını ama ulaşamadıklarını belirterek, “Bu çerçevede bu kadar hukuksuzluklar olurken bu kadar haksızlıklar olurken sadece ve sadece gücü milletin egemenliği millet iradesi ve hukuk olan, bunu korumak için namusu üzerine ant içen milletvekillerini söz hakları kesilirken TBMM başkanı ortalıkta yoktur. Defalarca aradık, defalarca aradık. Neredesiniz, neredesiniz? Hukuk gasp ediliyor meclis yönetimi gasp ediliyor iç tüzük gasp ediliyor. Milletvekillerini söz hakkı gasp ediliyor, milletvekillerinin karar yeter sayısı olmadan kararlar geçiyor. Toplantı yeter sayısı olmadan varmış gibi gösteriyorlar. Neredesiniz, neredesiniz?” dedi.
“AKP’LİLER ARTIK BİZİMLE GÖRÜŞMESİN”
Vural son olarak da “MHP olarak biz bütün milletimizin önünde namusumuz ve şerefimiz üzerine içtiğimiz ant çerçevesinde mücadelemizi sürdürmeye hakkımızı hukukumuzu korumaya kararlıyız. Bu bakımdan bundan sonra AKP’in MHP grup başkanvekilleri ile hiçbir hal ve şartta herhangi bir şekilde irtibata geçmemeleri verdikleri sözlerde durmayanların milletin hakkını hukukunu benim sözümü gasp edenleri bizimle herhangi bir şekilde irtibata geçmemesini istiyoruz. Bundan sonra MHP olarak biz bu zemin içinde yine milletin sesi milletin hukukunu değerlerini savunmaya devam edeceğiz. Milletin verdiği bu yetkiyi kullanacağız ve bunu gasp etmek isteyenleri deşifre etmeye milli iradeleri gasp edenleri deşifre etmeye darbecileri despot yöneticileri deşifre etmeye TBMM’yi bu milletin istekleri ve arzuları ve hukuku doğrultusunda yönetmeyenleri deşifre etmeye devam edeceğiz. MHP olarak biz bu kararlılıkta olduğumuzu ifade ediyoruz. Rezaletleri gördünüz. Despot yönetim anlayışını gördünüz. Bu anlayış çerçevesinde demokrasiye sahip olmak isteyen herkesi MHP’yle birlikte bu mücadeleye davet ediyoruz. Milletin hakkını hukukunu egemenliğini korumaya parlamentoyu kapattırmamaya gasp ettirmemeye yönelik irademizi kullanmayı devam edeceğiz.” şeklinde kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.