ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacak
DOLAR
16,1920
EURO
17,4658
ALTIN
965,28
BIST
2.438,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Pazar Açık
26°C
Pazartesi Açık
27°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C

HATAY AYAKTA İŞTE MHP!

HATAY AYAKTA İŞTE MHP!

Ali Bademci

Şu Vekil Aday Adaylığı vesilesiyle Hatay ilçeleri ve merkezde bir tur attık.  Çok güzel izlenimler elde ettik; elbette Hatay’da ülkücülük 45 yıl önceki ülkücülük değil; fevkâlade kitleleşmiş; yeni nesil artık odalara ve salonlara sığmamaktadır, ülkücülük tam anlamı ile halka mal olmuş ve insanların zihninde yerleşmiş. Elli civarında aday adayımız var; konuşmalarını dikkatle dinledim; mutlaka sıralamadan sonra dağılmak yok; şartlar ne olursa olsun geleceğiz ve çalışmalara devam edeceğiz. İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı’ya söylemiştim ki, ”Seçim ve geçim konuşmaları değil seminer yapacağım” diye; bu görevi dün hafta sonu itibariyle tamamladım ve ikinci tur için İlçe Başkanları, Ocak Başkanları ve kıymetli ülkücü şahısların davetlerini beklemekteyim. İlk davet yeni teşkil edilen merkez Defne ilçesinden Alevî kardeşlerimizin yoğun olduğu MHP teşkilâtından aldım. Burada bir çalışma yapacağız; doküman ve arşiv kayıtları ile geliyoruz! Sünnî kardeşlerimiz de mutlaka iştirak etmelidir.

İlk izlenimlerimiz ne yöndedir; MHP’nin İskenderun güneyi, yani dağın bu tarafından yeterli rey alınamadığı bir gerçek. Hâlbuki Merkez Hatay’ın 500 bin nüfusu var. Mahalli seçimlerde Alevî-Sünnî yapay ayırımı ve söylemleri tam olarak aşılmış; yüzde yüz alevî ve yüzde yirmi beş- otuz sünnî iştiraki ile AKP Bakanı “Ali Dibo” büyük bir yenilgiye uğratılmış ve adamcağız yalancı propagandalarla kenarına çekilmiş! Sünnî dağ kesimi ve Kuseyr’in toparlanması şart; buralarda insanlar fiilen ve ruhen MHP’li olduğu halde reyler “Ali Dibo”ya gidiyor; ilginç olan dağın Turfanda, Karsabıl, Cindallı gibi köylerinde MHP %67 oy almış da, Sünnîler uyumaya, hattâ kusura bakmasınlar benim akrabalarım da ikiyüzlü davranmaya devam ediyor! Karşı tarafta bombalarla Türkmen tehciri ve soykırımına ses çıkarmayan AKP’li Hükumet’in yanında görülüyor. En zayıf dönemlerde bile MHP’li olan Türkiye Bayır-Bucağı Yayladağı’nda canım Belediye AKP’ye kaptırılmış, ayıp olmuyor mu? Küçük ilçe Altınözü’nde isabetli bir adayla Belediye’de 8000 oy alınmış; en iyi MHP’liler Arapça konuşan Hristiyanlar; pek güzel sohbetler yaptık; bunları elbette yeni çalışmalarımda değerlendireceğim.

Reyhanlı’da hayret edilecek bir durum var, burasının çoğunluğu “Reyhaniye Türkmen aşireti”  olmak üzere az miktarda sünnî Arap ve bir miktar da Çerkez var. Çerkezler demokrat, sol görüşlü Türkmenler de öyle, Sünni Araplar her tarafa yatabilir; lâkin MHP Belediye’yi AKP’ye kaptırmış; tek vekilimiz buralı! Hiç de AKP iklimine müsait bir yer değil! MHP’nin, Türkeş Bey yâdigarı, gerçek Türkmen Ağası Azmi Dönmez Öcal ve en eski MHP’lilerden Çaparlar buralı hayret nasıl seçim kaybederiz! Ben 1981’de burada 116 gün hapis yatmıştım; Allah hepsinden ve gazeteci rahmetli İsmet Erişen’den razı olsun!

Kırıkhan MHP’nin merkezi; gerek Türkmen Ağaları gerekse Muş ve Erzurum muhacirleri ile Karadenizliler genellikle MHP’li! Fakat geçen dönem MHP’li Başkan burada ve Hassa’da AKP’ye cehennem olmuş gitmiş! Bu büyük bir leke; demek ki seçmesini bilmiyoruz. Burada Bayır Bucak iskânı Karadurmuşlu var; kesinlikle MHP’li olmaları lâzım. İlçe teşkilâtı canlı; birçok aday adayımız da buralı; artık kandırılmamalıyız! Hassa ve Aktepe dağ Türkmeni’dir ve MHP’ye yatkın,  burasının insanları daha dindar, endazeli konuşmak lâzım. Yayladağı’nda Yeditepe ve Kırıkhan’da Ceylanlı,  Aktepe’de Küreci de öyle. Ben buralarda biraz dervişlik yapacağım! Kürecililer bizim köye akraba, tıpkı Adana Doruk gibi Halep Türkmeni’dir, detaylı konuşacağız! Fakat parti teşkilâtlarının müzahir olması lâzım! Genel Merkez’e durumu arzedebilirsem perşembeden itibaren konuşacağız!

Hatay Milli Mücadelesi’nin ana unsuru Belen çok dağınık; Avşarlar ve Aydınlı Yörükleri yaşamaktadır. Bunlar birilerine inad olsun diye AKP’ye rey veriyor; Belediye de AKP’ye geçmiş. Bizim eski yiğit Belediye Başkanı köşesine çekilmiş! Benim burada 26 senedir bir yazlığım var, MHP maalesef insanlara uzak; demek İlçe Başkanı İbrahim Baştacı’na rağmen emin ellerde değildir, fevkalade denetim altına alınması gereklidir. İskenderun’da da camia çok canlı, fakat hizip fazla, pek ilgilenmek lâzım. Payas çok rahat bir yer ve Demir-Çelik’in kitle rüzgârı esiyor, burası tez ayağa kalkar. Dörtyol ayakta lâkin çalışma şart;  çok olan adaylar sanıyorum gruplaşma oluşturmuş. Erzinliler eski CHP’lilerdir çok hızlı;  hanım İlçe Başkanımız pek nazik. İnşaallah ikinci turda daha güzel tesbitler yapacağız.

Muhabbetle Efendim.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.