GÖKTÜRKLER ÜZERİNE

Celil Altınbilek

BİR ZAMANLAR KIBRIS…

Atilla ÇİLİNGİR

MHP ADANA KERVANI VE A.KADİR YUVALI

Bu haber 05 Mart 2015 - 9:10 'de eklendi ve 822 kez görüntülendi.

Ali BADEMCİ

 

 

 

MHP listeleri şenleniyor; her seçimde listelere dâhi giremeyen güyâ teşkilâttan gelme kaşarlanmış tanıdık politikacılardan sonra taşlar yerine oturmaya başladı diyebilir miyiz acaba? Doğrusu insan “Seçim mi geçim mi” demekten kendini alamıyordu! Ülke siyaseti donanımlı insanlar istiyor;  sade milletvekili değil “Bakan” olacak ağırlıkta kişilerin öne çıkmasını arzu ediyor! Öyle ya, MHP hareketi bir aydınlar hareketi olmalıydı; seçilen vekiller şöyle Millet Meclisi kürsüsünü doldurmalı, elindeki yazılı metni okumaktan âciz olmamalı ve güzel Türkçe konuşmalıdır! Bize kalırsa en büyük eksikliğimiz buydu!

Adana MHP Kongresi’nde  “Cemaat” tasfiye edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü’nün seçimler sonrasında ülkücülüğe belki en büyük hizmeti bunları teşkilâttan ekarte etmesidir. Şimdi şu “Paralelel Yapı” işinden temize çıkmak için geçmişte AKP’den yüz bulamayan ve kendi müvekkilini dâvâ edecek kadar insanlıktan nasibini alamayan bazı kişiler koşa koşa ve göstermelik biçimde MHP’den Adayı Adayı oluyorlar. Bu MHP’ye yeni bir saldırıdır; ülkücüler ve teşkilât bunları iyi tanımalıdır.  Adam boyuna, bosuna, kişiliğine, donanımına bakmadan geçmişte AKP’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oluyor,  bunlar tarafından esâmesi bile okunmuyor da, şimdi “Ben MHP’li oldum” diyor. Referansı BBP İl Teşkilâtı’nda birkaç gün yönetimde bulunmuş ve kendini onlara yutturmuş olması! Şimdi de MHP’li bir belediyede Hukuk Müşaviri, inşallah o şaşkın ve ülkücülükte gelmişi geçmişi olmayan zatı da üç kuruş için dava eder de aklı başına gelir. Demek şu cemaat fısıltıları gidecek yer kalmadığı için MHP’ye yöneliyorlar! Kimin yanına belli değil, ama Almanya’ya; Amerika’da Pensilvanya yüzüncü müşavirliğine gidip, el- etek öpüp,  böyle icâzet alıyorlar ve geliyorlar, iyi ki geldiniz, hoşgeldiniz!

Gelelim esas mevzumuza da biraz içimiz açılsın: Yazı başlığı olarak kullandığımız, Abdülkadir Yuvalı Erciyes Üniversitesi’nde tarih Hocası ve bizlerin çağdaşı, rahmetli Bahaeddin Ögel’in öğrencisi; ilk öğrencilik yıllarından beri ülkücü bir şahsiyet; Darende’li, seciyeli bir Türkmen evlâdı. Bu sene Bülent Ecevit Üniversitesi’nde dört gün beraber olduk; maşallah hiç kürsüden inmedi ve âciz dostunuz da konuşma hakkının bir kısmını kendisine kullandırdı; ama Mersin ve Adana Gaspıralı Panelleri’nde alacağını da fazlasıyla tahsil etti. Bu bakımdan Hoca tam kürsüye göre susmayacak ve susturulamayacak biri!

Yuvalı en az bizler kadar Adanalı; sanıyorum lise öğrenimini Adana Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve Bahaedddin Hoca’ya buradan öğrenci olarak gitmiştir. Prof. Yuvalı’nın hayatına çok etki eden, beş yıl görev yaptığı Ahmed Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Tarih Hocalığı ve Rektör Vekilliğidir. “Türk Dünyası izlenimlerimi yazacağım” diyordu, ama bilmem faal siyaset buna izin verecek mi? Hoca hayatını öğrenci yetiştirmeye adamış ve DİA’ne (Diyanet İslam Ansiklopedisi) birçok madde yazmıştır. Bu sene emekli olacak ve evine çekilerek ilmî çalışmalar yapacaktı. Aday yapılır ve seçilirse tahayyül ettiği çalışmalar da başka bahara kalmış olacaktır. Eh ne de olsa bizlerin de fazla zamanı kalmadı; işte o da benim gibi 65’ devirdi. Fakat onun akademik hayatındaki sür’atine katiyen yetişmek mümkün değildi; çünkü son yıllarda dört gün Türkiye’de ise üç gün Türk Cumhuriyetleri’nde idi. Artık akademik hayatta aldığı çok sayıdaki armağanlar ile kendini teselli edecektir.

Yuvalı Adana’da MHP potansiyeline katkı yapar mı? Elbette ve çok büyük ölçüde bir genişleme sağlar. Tahmin ediyoruz ki il genelinde Hoca’yı seçtirecek sayıda hemşehrisi yani Darende’li vardır; üstelik bunların her birisi varlıklı ve başarılı işadamları olarak potansiyel bir güçtür. Yuvalı yıllardan beri hiçbir şekilde Adana ile bağlarını koparmayarak sürekli olarak buraya gelmiş ve Darendelililer’in sosyal çalışmalarına katılmıştır. Hatta Çukurova’daki Darendeliler ile ilgili ilmî bir çalışması da vardır. İşin ilginç yanı milliyetçi kişiler olmasına rağmen Adana’da Darandeliler bugüne kadar MHP kadrolarını zayıf gördükleri için çoğunluk olarak MHP’nin içinde olmadılar.  İşte Hoca dolayısıyla sanıyoruz ki bu potansiyeli ziyadesi ile MHP kendi bünyesinde toplayacaktır.

Sayın Yuvalı’ya başarılar diliyoruz; inşallah umduğunu bulur ve birikimlerini harekete aktarma imkânını elde eder. Allah pişman etmesin.

Muhabbetle

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.