ÇOCUK SESLERİ

Ahmet URFALI

RAHMİ VARDI

Bu haber 31 Mart 2015 - 1:47 'de eklendi ve 947 kez görüntülendi.

Ali Bademci

 

 

Her yerin bir dervişi veya Alperen’i vardır; ben bunlarla sohbeti pek severim, bir süre sonra da geleneklere uyarak onlara “Pirim-Şeyhim” diye hitab ederim. Kimisi Alevi-Kızılbaş olur kimisi Sünni-padişah olur benim için hiç fark etmez. Elbette Kırıkhan çok önemli bir yerdir ve Hatay Milliyetçilik tarihinin baha biçilmez bir mekânıdır. Doğu Anadolu ve Karadeniz’den getirilen misafirler de son yıllarda buranın toprağa dayalı ekonomisini değiştirmiş ve sanayiye yönelerek helâl kazanç teşekkül etmiştir. Çünkü asırlardan beri buranın Türkmen ağaları tefecilerin elinde inin inim inlemekteydi.

Şunu iyi bilen birisi olarak ifâde etmek isterim ki Hatay’a yapılan iskân hareketleri öyle tesadüfî değil gerçekten düşünülerek ve devlet adına kafa yorularak yapılmıştır; Allah bu işi yapanlardan râzı olsun ve ölmüşlerse mekânlarını cennet etsin. Kırıkhan’a ilk iskân edilen ve Doğu Karadeniz’den getirilen Fettahoğulları Anadolu’nın her yanında bulunan asil Türkmen aşireti ve Akkoyunlu bakiyesidir. Bunlar Güneydoğu Anadolu’dan Van’a kadar dikey bir şerit üzerinde otururlar. Daha sonra Muş-Malazgirt, Erzurum, Van-Erciş taraflarından Ahıska ağırlıklı Türk ırkının en inat milliyetperverleri olan Rus mağdurları getirilmiştir. Bunlar Stalin tarafından bütün Orta Asya’ya dağıtılan ve kendini ummanda kaybetmeyen asil ve dindar Türkler’dir.

İşte Rahmi Vardı bunlardandır; iki sefer Kırıkhan’da misafir oldum; Allah kazancını bol etsin; Hassa-Antakya-Kırıkhan-Kumlu kavşağında bulunan petrol istasyonuna çok güzel ve modern bir cami yaptırmış. Secde mekânı altından ısıtmalı ve komple klima soğutmalı. Yolunuz düşerse bir cumaa namazı kılmalısınız;  geleneksel kuru fasulye ve pilâv ikramı da var. İşte Allah rızk verirse böyle olmalı ve vatan duygusundan da uzaklaşılmamalıdır. Hemen bitişikte Karadurmuşlu köyünde Bayır Bucak iskânı mevcut; buraya da Nevrez Sohta’nın kız tarafından torunları Bilecikler gösterişli bir cami yaptırmış ki bu iki hayrat Kırıkhan’a ayrı anlam kazandırmış.

Hassa’dan gelirken Kırıkhan’ı geçip de Topboğazı’nı görünce Ovakend de bir Türkistan iskânı. Kenan Evren’i hiç sevmem, lâkin 1980’den sonra getirdiği Özbekleri adeta tek tek seçmiş; daha evvel getirilen göçmenler gibi karışık değil; hepsi Özbek ve Türkistan’da Bolşevikler’in tehcirine uğramış benim  “Basmacılar”ım. Yanlış olarak ve oyuna gelinerek bunlara Afganlı deniliyor; halbuki özbeöz Türk olan Özbekler’dir; Sünni-Hanefi ve yiğit insanlardır.

Şu güzelliğe bakıyor musunuz? Ahıskalılar, Bayır Bucaklılar ve Fettahoğulları ülkücü ağırlıklı; biliyorsunuz ki Sayın Bahçeli de bir Fettahoğlu’dur, lâkin kendileri için canımızı verdiğimiz Özbekler işbirlikçi AKP taraftarı! Onlara varıp hatırlatma yapacağız, bakalım daha kaç kere oyuncak İslâm söylemlerine inanmaya devam edecekler. Emir Timur sonrası  “Hocalar” iktidarı Türkistan’ı Bolşeviklere teslim etti; bunları ne de çabuk unuttular. İşte Uygurlar inim inim inliyor; MHP ve ülkücülerden başka ses çıkaran var mı? İşte İslâmcı iktidar erkekse Suriye göçmeninin %10’u kadar Uygur kabul etsin de Çin’den korkmadığını anlayalım ve alkışlayalım. Yapamazlar çünkü onlar Arap İslâmcılar’dır; oyunuzu MHP’ye verin de Doğu ve Güneydoğu’yu  Uygurlarla dolduralım. Var mısınız?

Muhabbetle efendim.

Ali BADEMCİ
Ali BADEMCİalibademci@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments