Ayakkabı Bot ve çizme Günlük ayakkabı Bot ayakkabı modelleri Çizme ayakkabı Terlik ayakkabı Sandalet Babet Spor ayakkabı Topuklu ayakkabı İç giyim Mayo Çorap Fantezi giyim İç çamaşır takımları Sütyen Gecelik Pijama takımı Gece elbisesi Plaj giyim Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket Çanta Çanta aksesuarlar Bebek bakım çantası Spor çanta Okul çantası Laptop çantası Portföy çanta Bel çantası Postacı çantası El çantası Sırt çanta Bebek bakım çantası Omuz çantası

ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Pazar Açık
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C

FED’İN FAİZ SATRANCI

Aralık 2008’den bu yana, Dow Jones Endeksi (En büyük 30 Amerikan Şirketi); % 130, Standart & Poor’s 500 Endeksi (500 Büyük Amerikan Şirketi); % 124, NASDAQ Endeksi (teknoloji hisseleri) ise; % 214 oranında değer kazandı.

Gözden çıkarılanlar, yanlış yerde yanlış zamanda bulunanlar, sabit gelirliler, işsiz kalanlar zarar ederken; borsa yatırımcısının %’ 1’ini oluşturan 400 yatırımcı ise servetini ikiye katladı.

FED’İN FAİZ SATRANCI

Safter TANIK

 -2-

FED, 1980-1981 döneminde; % 10’luk enflasyonu bahane ederek,  faizi; % 8,7’den, 20,1’e çıkardı. Bunun sonucu olarak, 1974 ve 1978 OPEC Petrol Krizi sonucu; 3 dolardan, 38 dolara çıkan petrol fiyatı; 1982’de 30 dolara, 1989’da ise FED faizi % 10 olmasına rağmen, 16,5 dolara kadar düştü.

FED’in; faizi  % 3 kadar düşürdüğü 1994’e kadar, petrol fiyatı; bir ara 40 dolara yükseldi ise de, genelde 20 dolar civarında seyretti. 1999’da, FED faizi; % 4,3 iken de, petrol fiyatı; 10 dolara kadar indi.

Görüldüğü gibi; FED faizi ile petrol fiyatı arasında bir bağ var ise de, faizin etkisi; daha ziyade dolaylı bir yoldan olmaktadır.    

FED faizinin en büyük etkisi ise; sermaye hareketlerine yol açması, haliyle gelişmekte olan ülkelerdeki kredi faizlerinin yükselişine neden olmasıdır.   

Zira FED’in faizi yükseltmesi; parasal daralmaya, parasal daralma; sermayenin gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru yönelmesine, sermayenin gelişmekte olan ülkelere kaçışı; tasarrufu az, borçlanması çok, borcun tutsağı haline gelmiş gelişmekte olan ülkelerin krize girmesine; gelişmekte olan ülkelerin krize girmesi; küresel ekonominin küçülmesine; küresel ekonominin küçülmesi de petrol fiyatının düşmesine yol açar.

FED, 1980’li yıllarda; agresif faiz artış ve düşüşüne başvurarak, başta petrol üreticisi Meksika, Venezuela, Nijerya olmak üzere; içinde Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Şili,  Peru, Bolivya, Ekvator, Uruguay, Yugoslavya, Tunus, Fildişi Sahili ve Filipinler’in yer aldığı 15 ülkenin iflasına yol açtı. Petrol üreticisi ülkeleri cezalandırmak, ABD’nin SSCB’ne savaş açması da bunun nedeni idi.

Bu ülkeler; 1989 yılına kadar, ciddi ekonomik ve mali sıkıntılar yaşadı; Brady Planı ile de en kıymetli varlıklarını küresel banka ve şirketlere kaptırarak, 300 milyar dolarlık borç yükünden kurtuldu.

Bugün; ABD ile Rusya arasında, geçmişe benzer bir durum mu var?

Rusya’nın önde gelen yetkilileri, “ABD, bize savaş açtı” diyor. Ancak; ne Obama, ne de Putin’den böyle bir açıklama yok. Bununla birlikte;   ABD ile Rusya arasında, örtülü bir savaş var.

Hele Rusya’nın; Suriye’ye yerleşmesi, Suriye ve Irak’ın kaderini belirleyecek bir güç haline gelmesi; ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail’in de asla kabul edebileceği bir durum değildir.

Rusya’nın, Suriye’de hava operasyonlarına girişmesi; askeri dengeleri değiştirmiş ise de, Suriye-Irak ve Yemen’de yaşanan iç savaşta;  fiili veya dolaylı müdahil pozisyonda olan Suudi Arabistan ile İran’ın; daha aktif bir rol alacağı görülüyor.

Suudi Arabistan’ın; IŞİD’i eleştirmesi, Şii ülkeleri dışlayan, 34 Sünni İslam ülkesinden oluşacak “İslam Ordusu” projesini ortaya atması ise;  bunun delilidir.

Suudi Arabistan; Sünni ve Selefi örgütlerin, İran ise; Şii örgütlerin hamisi görünümünde, haliyle her ikisi de; bu vekâlet savaşında, ciddi bir fatura ödüyor. Zira Suudi Arabistan’ın; 39 milyar dolardan, 81 milyar dolara çıkan savunma harcaması ile İran’ın; petrol ihracatını artırma kararının da başka bir izahı yoktur.

Suudi Arabistan ve İran; petrol fiyatının düşüşüne, hizmet mi ediyor?

ABD’nin petrol stokunu düşürmesi bir yana; savunma harcamaları artan ve artmaya devam edecek olan Suudi Arabistan ve İran; bütçe dengesini sağlamak için daha fazla petrol ihraç etmek zorundadır. Bu da, petrol fiyatının; düşük seviyede kalmasına, petrol çıkarma maliyeti yüksek olan ülkelerin ise; daha dazla bütçe açığı vermesine yol açacaktır.

ABD; agresif bir faiz artışına, gider mi?

FED Başkanı Janet Yellen, “ 2016 ve 2017 yıllarında; ekonomideki canlığa paralel olarak, kademeli bir şekilde, % 2’ye kadar varan ölçüde bir faiz artışına gidileceğini” söylüyor.

Açıklamasına bakılırsa; FED’in, aşırıya kaçmayacağı anlaşılıyor. Bunun yanı sıra Obama’nın da bu görüşte olduğunu düşünüyorum. Ancak; 8 Kasım 2016 başkanlık seçimleri sonucu, seçilen başkanın tavrı ise çok önemli. Zira “radikal bir başkanın seçilmesi” demek; FED’in, faiz artış veya düşüşünde; aşırıya, kaçması demektir.

Cumhuriyetçi bir başkan seçilirse, ne olur?

ABD’de; başkanın, iki dönemlik periyotlar halinde; demokrat veya cumhuriyetçi adaylardan birinin seçilmesi şeklinde siyasi bir gelenek var. Demokrat başkanlar; ılımlı, cumhuriyetçi başkanlar ise; radikal politikaları ile tanınıyor.

8 Kasım 2016 başkanlık seçimleri sonucu; Demokrat Obama’nın yerine cumhuriyetçi bir başkan seçilir mi, seçilmez mi; onu bilemem ama cumhuriyetçi bir adayın seçilmesi halinde bile; FED’in izlediği faiz politikasının fazlaca değişeceğini düşünmüyorum. Aksi bir kararı ise düşünmek bile istemiyorum.

Zira böyle bir karar; hem ABD’de, hem de dünyada, nereye gideceği belli olmayan, mali ve ekonomik bir dalgalanmayı doğurur.

Obama, ılımlı bir politikacı mı? 

Obama; her ne kadar, savunma bütçesini; 687 milyar dolardan, 610 milyar dolara düşürmüş ise de, dönemi; ABD’nin en çok örtülü operasyonlara başvurduğu bir dönem oldu.

Obama’nın; 2008 ABD Mortgage Krizi ardından başkanlığa gelmesi,  diğer demokrat başkanlar gibi doğrudan askeri müdahaleye karşı olması da bunun nedenidir.

ABD; 2008 Mortgage Krizi’nin doğurduğu mali sorunu, çözdü mü?

FED; 2008 Mortgage Krizi’nden bu yana, tarihinin en büyük parasal genişleme operasyonunu gerçekleştirdi. 866 milyar dolar olan bilanço büyüklüğünü, 4. 480 milyar dolara çıkardı.

Haliyle 3,6 trilyon dolarlık bir kaynağı, % 0-0,25 bandına kadar düşen bir faiz bedeli ile zor durumda olan stratejik banka ve şirketlere aktardı, piyasayı rahatlatmak için de piyasaya para verdi.

Bunun dışında; Lehman Brothers gibi dev bir yatırım kuruluşunun batışına izin verdi. İzin vermesi ile de 750 milyar dolar battı. Haliyle mudiler; aldıkları bir mektupla, “paranız battı” yazısı ile karşılaştı.

İşin ilginç yönü ise, batan paranın; 600 milyar dolarlık kısmının Körfez ülkeleri, 150 milyar dolarlık kısmının da 1990 sonrası özelleştirmeden zengin olan Rus Oligarklar’a ait olmasıydı.

Bu arada; Körfez ülkeleri içinde yer alan Dubai de, 120 milyar dolar alacağı ile ödeme sıkıntısına girdi.

Kısaca, FED; faiz artışını başlatması ile 2008 Mortgage Krizi sonucu izlediği para politikasının birinci safhasının tamamlandığı mesajını verdi. Bu da; ABD’nin, 2008 Mortgage Krizi sonrasında ortaya çıkan mali sorunu henüz çözmediği, daha alması gereken uzun bir yolun olduğunu gösteriyor.   

Bundan sonra, ne yapacak? 

FED’in; bundan sonra, parasal daralmaya giderek; piyasadaki bol parayı yıllara yaygın bir şekilde geri çekmek, küresel sermayenin yavaş da olsa ülkeye dönüşünü sağlamak ile de; Çin’in elden çıkarması muhtemel olan Amerikan tahvillerine müşteri bulmak gibi bir hedef ve stratejisi var.

Bugüne kadar, başarılı mı?

ABD ekonomisi, 2015’te; % 3’lük bir büyüme hızına ulaşırken, işsizlik de; % 10’dan, 5’e kadar düştü. Enflasyon; düşen petrol ve hammadde fiyatları nedeniyle düşük bir seviyede seyrediyor.

FED Başkanı Yellen; enflasyonun düşük bir seviyede seyretmesinden,  Obama da; piyasaya pompalanan paranın, kaya gazı-temiz enerji gibi enerji kaynakları ve teknolojik yatırımlardan ziyade; spekülatif yatırım araçlarına yönelmesinden şikayetçi.

ABD’de, yeni bir emlak balonu mu oluşuyor?

ABD’de; 2008 Mortgage Krizi sonrasında, emlak fiyatları; % 50 oranında düştü.

Emlak fiyatları; 2010’dan itibaren, tekrar yükselişe geçti; 2015 te de, % 10,3 oranında bir artış gösterdi.

Dünya emlak fiyatları artışında, % 13,8 ile Türkiye; dördüncü sırada yer alırken, % 10,3 artış ile de ABD; 9. sırada, yer alıyor.

Bu durum dikkate alındığında, ABD’de; bugün için bir emlak balonu yok, emlak fiyat artışı da istenilen bir şey.

Hisse senetleri piyasasında bir balon mu var?

Aralık 2008’den bu yana, Dow Jones Endeksi (En büyük 30 Amerikan Şirketi); % 130, Standart & Poor’s 500 Endeksi (500 Büyük Amerikan Şirketi);  % 124, NASDAQ Endeksi (teknoloji hisseleri) ise; % 214 oranında değer kazandı.

Gözden çıkarılanlar, yanlış yerde yanlış zamanda bulunanlar, sabit gelirliler, işsiz kalanlar zarar ederken; borsa yatırımcısının %’ 1’ini oluşturan 400 yatırımcı ise servetini ikiye katladı.

Hisse senetleri düşer mi?

FED; faizi, “1972-1974” döneminde; % 4,5’ten 13,6’ya, “1977-1980” döneminde; % 4,6’dan 19’a, “1980-1981” döneminde; % 8,7’den 20,1’e, “1988-1989” döneminde; % 6,4’ten 10’a, “1994-1995” döneminde; % 3’ten 6,2’e, “1999-2000” döneminde % 4,3’ten 6,9’a, “2004-2007” döneminde ise; 1’den, 5,3’e çıkardı.

Buna karşılık NASDAQ Endeksi, “1972-1974” döneminde; % 24,8 oranında düşerken, “1977-1980” döneminde; % 4,8, “1980-1981” döneminde; % 9,3, “1988-1989” döneminde; % 19,50, “1994-1995” döneminde; % 17, “1999-2000” döneminde; % 16,40, “2004-2007” döneminde ise; 34,60 oranında bir yükseliş gösterdi.

Yukarıdaki veriler dikkate alındığında, FED’in; faiz artışına başladığı andan itibaren bunu en az iki yıl sürdürdüğü, NASDAQ Endeksinin ise;  1972-1974 dönemindeki düşüş dışında, normal bir dalgalanma ve yükseliş gösterdiği anlaşılıyor. Haliyle önümüzdeki dönemde de buna benzer bir dalgalanma göstereceğini tahmin ediyorum.

FED; hem enflasyonun düşük çıkmasından şikâyetçi, hem de bir enflasyon tehdidinden söz ediyor; bu, nasıl bir şey?

DEVAM EDECEK   

Escort Kayseri Escort Ardahan Escort Balıkesir Escort Nevşehir Escort Muş Escort Tunceli Escort Niğde Escort Şırnak Escort Giresun Escort Çanakkale Escort Manisa Escort Afyonkarahisar Escort Tekirdağ Escort Kars Escort Ankara Escort Polatlı Escort Mamak Escort Çankaya Escort Haymana Escort Sincan Escort Keçiören Escort Pursaklar Escort Etimesgut Escort Aydın Escort Kırklareli Escort Trabzon Escort Ordu Escort Konya Escort Siirt Escort Kahramanmaraş Escort Artvin Escort Kilis Escort Yalova Escort Batman Escort Van Escort Eskişehir Escort Antalya Escort Muratpaşa Escort Kemer Escort Kaş Escort Alanya Escort Konyaaltı Escort Manavgat Escort Kumluca Escort Tokat Escort Bayburt Escort İstanbul Escort Sancaktepe Escort Bağcılar Escort Kayaşehir Escort Mecidiyeköy Escort Fulya Escort Beşiktaş Escort Zeytinburnu Escort Kartal Escort Tuzla Escort Küçükçekmece Escort Üsküdar Escort Merter Escort Güngören Escort Sarıyer Escort Bayrampaşa Escort Çatalca Escort Esenler Escort Bakırköy Escort Kadıköy Escort Maltepe Escort Şerifali Escort Çekmeköy Escort Kağıthane Escort Beylikdüzü Escort Başakşehir Escort Kurtköy Escort Beykoz Escort Ataşehir Escort Sultanbeyli Escort Esenyurt Escort Fatih Escort Eyüpsultan Escort Avcılar Escort Büyükçekmece Escort Beyoğlu Escort Nişantaşı Escort Pendik Escort Bahçelievler Escort Ümraniye Escort Şişli Escort Kocaeli Escort İzmit Escort Gebze Escort Karaman Escort Ağrı Escort Rize Escort Adana Escort Seyhan Escort Çukurova Escort Amasya Escort Erzincan Escort Kastamonu Escort Malatya Escort Yozgat Escort Mersin Escort Anamur Escort Yenişehir Escort Akdeniz Escort Erdemli Escort Mezitli Escort Silifke Escort Edirne Escort Çorum Escort Gaziantep Escort Şehitkamil Escort Şahinbey Escort Nizip Escort Isparta Escort Karabük Escort Düzce Escort Gümüşhane Escort Kırıkkale Escort Bartın Escort Burdur Escort Uşak Escort Adıyaman Escort Muğla Escort Dalaman Escort Marmaris Escort Milas Escort Datça Escort Fethiye Escort Bodrum Escort Samsun Escort İlkadım Escort Atakum Escort Aksaray Escort Bilecik Escort Şanlıurfa Escort Zonguldak Escort Osmaniye Escort Sakarya Escort Bingöl Escort Kütahya Escort Elazığ Escort Bursa Escort İzmir Escort Konak Escort Çeşme Escort Gaziemir Escort Buca Escort Bayraklı Escort Karşıyaka Escort Urla Escort Balçova Escort Bornova Escort Bergama Escort Çiğli Escort Bolu Escort Bitlis Escort Diyarbakır Escort Sivas Escort Iğdır Escort Denizli Escort Sinop Escort Erzurum Escort Kırşehir Escort Çankırı Escort Mardin Escort Hatay Escort Hakkari
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.