DOLAR
8,7540
EURO
10,3892
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Pazar Gök Gürültülü
25°C
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...
KUŞ VE İNSAN SEVGİSİ Kadir KESKİN Zamanın en büyük alimlerinden olan Zembilli Ali Efendi ,herkes tarafından sevilir ve sayılırdı. Sık sık tertip ettiği sohbet toplantıları çok samimi bir hava içinde geçerdi..Bir yaz günü hava oldukça sıcaktı..Zembilli Ali efendinin arkasındaki bahçede güller ve yeşillikler arasında sohbet ederken ağaçların tepesinden de cıvıl...
ŞARAP VAKTİ  (Hikâye) Kemal ÇOPUROĞLU     Evvel zamanlardan bir Kasım ayıydı; bir akşam üzeri öğretmen emeklisi karı koca Trabzon’a gitmek üzere   birlikte Ankara Esenboğa Havalimanı’ndaydılar.       Ekonomik tarife uçaklarının seferine daha üç saat vardı ve oturmaktan sıkılan bu öğretmen emeklisi karı- koca  bir çay içmeye karar verdi. Havaalanlarında  kafeterya- kafe  denilen ve...
Kurallar çiğnenmek için değil uyulmak içindir Toplumlar huzur içinde yaşadıkları zaman mutlu olurlar. Mutlu olunması toplumdaki olumsuz söz, davranış ve eylemlerin hiç olmaması veya az olması sonucunu getirir. İnsan bireydir ama toplumda yaşamaya elverişli sosyal bir varlıktır. Birey yalnız yaşadığı zaman değil insanlar arasında yaşadığı sürece mutlu olan canlıdır. Yaratan...

SURİYE TÜRKMEN MECLİSİ KONGRESİ

SURİYE TÜRKMEN MECLİSİ KONGRESİ

 

         Ali BADEMCİ        

alibademci@gmail.com

( Açıklama: Bu yazı evvelki gün ilk defa yayınlandı. Ancak Meclis etkinliğinin halka açık olmaması dolayısiyle herhangibir izdiham oluşmaması için yine Meclis talebi doğrultusunda yayından kaldırılmıştı. Önemine binaen yeniden yayınlıyoruz. Etkinliklere davetli olarak katılan ve bir konuşma yapan yazarımızın ayrıca bir yazacacağını da ümid ediyoruz. Ülkücü Kadro. ) 

Suriye  Türkmen Meclisi  bütün Suriye Türkleri’ni kucaklayabilecek mi? Sanıyoruz bu konuda yeteri kadar donanımlı insan yok! Eğer devletimiz yapmıyor veya yapamıyorsa Meclis  marifetiyle teşekkülü sağlanacak  bir ilim  heyeti bu işi üzerine almalıdır. Bütün Suriye’nin kucaklanması ve insanların Türkler tarafından sahiplenilmesi gerekiyor; tarihin kuralı budur!  Olayların başından beri en güzel söz “Suriye bizim iç meselemizdir” şeklindeki hükümet çıkışımızdır! Lâkin sonunu getirebildik mi? Bu tesbite uygun siyaset üretebildik mi? İşte önemli olan budur!

 

 

Suriye Türkmen Meclisi 26 Mayıs 2016 Perşembe günü Ankara Meyra Palace Otel’de  3.Genel Kurulu’nu yapacak. Şimdiden hayırlı olmasını ve hayır getirmesini Allah’dan niyaz ediyoruz. Organizeyi Meclis adına Bayır Bucaklı dostumuz Dr. Esat Arber yapıyor. İnşaallah evvelki kongrelerden daha güzel  ve ihtişamlı olacak, Arber Türkiye’de yetişmiş ve birikimi olan bir kardeşimiz. Suriye’de Türkmenler ve Bayır Bucak adlı eserimizde kullandığımız güncel haritaların hemen hemen tamamı bu genç uzmana aittir. Mütevazı çalışmalarımızla akademi dünyamıza  intikal etmiş  Suriye’de Türklük dâvâsı, çok uzaklarda değil  bu yaz sonunda  yeni ve kapsamlı  çalışmalara kavuşacaktır. Daha evvel bu sütûnlarda açıkladığımız gibi, sanıyoruz önümüzdeki öğretim yılında lise ve üniversite müfredatına da girmiş olacak. Bu sebeble ilgili akademisyen arkadaşlar ve emeği geçenleri kutlamak isteriz. İlme ve eğitime aktarılan bir dâvânın elbette nihayet bulması mümkün değildir; çünkü genç kuşaklara ve kamu oyuna intikal etmiş olacaktır.. Bu konuda da Dr. Esat Arber ve Meclis emektarı yine hemşehrimiz Dr. Miray Güzel’i tekrar tekrar tebrik etmeliyiz. O sebeble  daha nice idealist insanların katkılarıyla 3.Genel Kurul’un tam bir mükemmeliyet içinde yerine oturacağını düşünüyoruz.

 

Hangi adla anılırsa anılsın  2011 öncesi  Suriye’nin bugünkü duruma geleceği düşünülmezdi. Baas diktatörlüğünden  hafif demokrasiye geçişte  şartlar ne olursa olsun  ülke içinde rahat hareket edilebiliyor ve  Suriye’nin insan yapısı  kolaylıkla  görülebiliyordu. 2009 ve 2010 yıllarının yaz mevsimlerini, o güne kadar yapılmış ve Mustafa Kafalı ile Cengiz Orhunlu hocalarımıza ait iki akademik makale ile ülkeyi tamamen gezmiştik. Son elli yılda tehcir, baskı, jenosid ve aşağılamalara rağmen  Suriye toprağının her  yanında  Türklük  Osmanlı’nın ve ecdadımızın bıraktığı gibi duruyordu! O güne kadar en geniş çıkarma olan devlet ve hükümet  mensuplarımızın Halep ziyaretinde   hayretlerine de bizzat şahit olduk! Ne oldu da bu günlere gelindi, ki o günleri görenler  kesinlikle bu günlerin yaşanacağına ihtimal vermezdi! Şu anda özellikle Türkçe konuşan Suriye bölgelerinde Türk veya Türkmen yaşamamaktadır! Açıklamalara göre Türkiye’de misafir edilen 500 bin Türk ve Türkmen asıllı Suriye vatandaşının yanında 2 milyondan çok fazla diğer misafirlerimiz de bulunmaktadır.

 

Esasında Türkiye’de bulunan Suriyeli’lerin açıklanan resmi rakamların çok üzerinde olduğu gözlemlenmektedir. Güney ve Güney Doğu illerimiz ve ilçelerimiz ile büyük şehirlerimizin sokakları misafirlerimiz ile dolup taşmaktadır. Evlenenler, iş kurup ticaret yapanlar, sokaklarda dilenenler, Avrupa’ya kaçmaya çalışanlara ait  haberler her gün medyada yeralmaktadır. Suriye’den Türkiye’ye sığınan kardeşlerimize ne ad verilmesi gerektiğine cidden karar veremiyoruz. Bunlar üzerinde devlet bir çalışma yapmış mıdır ve yapacak mıdır bilmiyoruz! Hatay-G.Antep-Kilis-Ş.Urfa’nın nüfusu tavana vurmuş durumdadır. Varlıklı insanların yerleştiği büyük şehir otellerinde adım atacak yer kalmamıştır! Avrupa sallanıyor, birlik lideri Alman Başbakanı Merkel  her ay Türkiye’de!

 

Türkiye’ye göçenler korkak Araplar, rejime karşı savaşan ve  Türkçe  konuşan Türkmenlerden ibaret değildir! 3 milyona akın insana verilecek en güzel isim bunların tamamının “Osmanlı” olmasıdır. Mevcut rejim hanedanının mezhebine ait birçok insan var! Özellikle Bedrusi diye nitelenen Şii Suriyeliler  G. Antep sokaklarında! Çok çalışkan ve zeki olan bu insanlardan birçok öğrenci üniversitelerdedir ve sessiz sedasız devletimize bağlı bir eğitim alıyorlar! Buna karşılık 1960’lı yıllardan itibaren Türkiye üniversitelerinde üstün başarı ile öğrenimini tamamlayarak çağdaş aydın olmuş Hataylı Alevi kardeşlerimiz Suriye’de muhaberat bünyesinde ve Beşir Esad’ın sıkı danışmanları durumundadır! Türkiye ne dereceye kadar  bu karışık denkleme müdahildir! Cidden bu hususlar merak konusudur!

 

Düne kadar Suriye’de bir avuç Türkmen var diyenler, şimdi Türkmenler tehcir edildiği halde  Hama ve Hums’da  Alevi Türkmenler’in kayıplarından bahsediyor! Cidden Suriye Türkü bilerek ve kasden geri bırakılmıştır! Suriye’de  Türkler o kadar geniş bir tabana yayılmıştır ki birbirini bile tanımıyorlar! Hangi taşı kaldırsanız, lisanı ve mezhebi ne olursa olsun Türk çıkıyor! Bizim Türkiye Sünnileri ve Alevileri şaşkınlık içinde! Tarih susuyor, konuşanlara kimse inanmıyor ve hayalci gözü ile görüyor! Suriye’de 10 milyon Türk asıllı  insan var diye yazdığımız zaman   bize de o gözle bakılmıştı! Şimdi herşey  açıkça görülmüyor mu? Türkiye’ye gelenler Ürdün, Filistin, Lübnan’a giderek  Hizbullah veya IŞID’çi olmayı bilmiyorlar mıydı? Birçok insan gitti de bunlar neden Türkiye’yi tercih etti! 2001’den beri Suriye yarı yarıya nüfus kaybetmiştir! Bu hususları inceliyor muyuz, dersler alabiliyor muyuz? Ölenlerin miktarı belli 500 bin olarak ifâde ediliyor; fakat ülkeyi terk edenler  11 milyonun çok üzerindedir!

IMG-20160520-WA0003

 

Suriye  Türkmen Meclisi  bütün Suriye Türkleri’ni kucaklayabilecek mi? Sanıyoruz bu konuda yeteri kadar donanımlı insan yok! Eğer devletimiz yapmıyor veya yapamıyorsa Meclis marifetiyle teşekkülü sağlanacak  bir ilim  heyeti bu işi üzerine almalıdır. Bütün Suriye’nin kucaklanması ve insanların  Türkler tarafından sahiplenilmesi gerekiyor; tarihin kuralı budur!  Olayların başından beri en güzel söz “Suriye bizim iç meselemizdir” şeklindeki  hükümet çıkışımızdır! Lâkin sonunu getirebildik mi? Bu tesbite uygun siyaset üretebildik mi? İşte önemli olan budur!

 

Herşeye rağmen Türkmen Kongresi  Suriye’ye huzur gelmesi için  vesile olsun. Muhabbetle.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.