DOLAR
8,4782
EURO
10,2862
ALTIN
507,75
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
22°C
İstanbul
22°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Gök Gürültülü
24°C
Perşembe Gök Gürültülü
24°C
Cuma Gök Gürültülü
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Bir meselden çıkan ibret! Harun KILIÇ Adamın biri gitmiş Nasreddin Hoca’ya “Yahu hocam bizim ev pek dar, sığamıyoruz bir türlü, ama büyük eve de paramız yetmiyor, ne yapayım?” diye sormuş. Hoca bu abuk soru karşısında ne desin, kafasını karıştırmış biraz, düşünür gibi yapmış sonra da “Senin tavukların vardı değil mi?”...
Yumurta tavuk, tavuk yumurta hikâyesi Fuat YILMAZER Yaptıklarının farkındalar mı bilemem ama ülkemiz çok sıkıntılı döneme giriyor. İktidar bloğu da, muhalefet bloğu da sevgisizlik, ayrışma, kutuplaştırma politikalarını bilerek isteyerek sürdürüyor. Halk ekonomik anlamda perişan, sosyal ve siyasal anlamda hoşnutsuz, iktidar buna çözüm yolu üretmek, çare bulmak için çalışmak yerine futboldaki...
NATO ZİRVESİNE DOĞRU Efendi BARUTÇU ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR  Bugün Brüksel’de yapılan NATO zirvesinde gözler Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ABD Başkanı Con Baydın arasındaki görüşmeye çevrilmiş durumda. Bu zirve ABD açısından yirminci yüzyılın yeniden tanzimi anlamını taşımaktadır. Bir önceki ABD başkanı Tıramp’ın Afganistan’daki Irak’taki ve dünyanın diğer muhtelif bölgelerindeki askeri varlığını...
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...

ÖZBEKİSTAN’DA YENİ DÖNEM

ÖZBEKİSTAN’DA  YENİ DÖNEM

Ali BADEMCİ

SMS:542.311.1564

 

Görünüşe bakarsanız  Başbakan Şevket Mirzayef  Cumhurbaşkanı olacak, yardımcısı Rüstem Aziyef de  dünyayı tanıyan insanlar; özellikle ikinci zat  batıyı ve Türkiye’yi  görmüş bir şehsiyet! En azından Türk ve Türkistan deyimlerine  uzak bulunmuyorlar! Sanırız  durum daha iyi olacak! Yarın cenaze töreni var! Biz ne yapacağız diye sormak ve düşünmek gerekiyor! Şu ana kadar  bir devlet temsilcimizin katılacağına dair, herhangi bir emare yok! Geçen hükümette  bu görev Tuğrul Türkeş’e aitti, bakalım şimdi   ne düşünüyorlar? Sakın çok kalem oynatan birisi olarak “Siz gitmiyor musunuz” diye sormayın, çünkü bizi kabul  etmiyorlar!

 

 

ÖZBEKİSTAN’DA  YENİ DÖNEM

 

Bağımsızlıktan, yani 27 yıldan beri  kardeş Özbekistan Devlet Başkanlığı görevini yapan  İslâm Kerimov’un beyin ölümünün gerçekleştiği,  hâlâ ülke siyasetinin belirleyicisi olan Rus  kaynakları tarafından da doğrulandı. Ölüm haberine itimatsızlık, elbette daha evvel bu tip haberlerin doğru çıkmamasıdır! Hâlâ haberlere  ihtiyatla yaklaşanlar bulunmaktadır; neden böyle, tabiî olarak mesele ülkedeki kapalı rejimdir! Basın ve vatandaşın söz söyleme hürritiyeti olmayınca maalesaf  böyle oluyor; öyle ki  tanıdığımız bir çok dost  da  kurulacak yeni düzenden korktuğu için  öldü veya yaşıyor şeklinde  tek kelimelik açıklamada bulunamıyor! Çok yazık; ki  dolayısiyle  yaşayan 35 milyona yakın soydaşımızın  durumunu siz düşünebiliyor musunuz?

 

Elbette Özbekistan adı sün’i bir adlandırma; buranın gerçek adı merkezî Türkistan’dır! O sebeble  Orta Asya adı mutlak olarak yanlıştır ve uydurma bir isimdir! Çoğunluk halk  bilerek veya bilmeyerek Özbek diye adlandırıyor; lâkin bunun da tarihî derinliği yoktur; XVI.yüzyıldan beri  kullanılan  ve etniste  ifâde etmeyen bir deyim! Halbûki  Türkistan;  Türkler’in vatanı, kadim yurdu, yaşadıkları  büyük coğrafya demektir! Fakat ne yazık ki 70 yıllık  Bolşevik idaresinden sonra  elbette  bu ismi kullanmak mümkün değildi; çünkü aynı zamanda  Türkistan’da diğer  Türk kavimleri Türkmen-Kazak-Kırgız hattâ  Tacik diye  ayrı ayrı devletlere ayrılmıştı! Bunlar arasındaki kadim tarih birliği de  çarpıtılmıştır. Ne deniyor ,”Türk soylular” veya “Türkçe konuşanlar”; ne yapalım ona da şükür!

 

Özbek şîvesi ile asıl adı Islom Abdug’aniyevich Karimov / Ислом Абдуғаниевич Каримов olan  İslâm Kerimov 1938 Semerkand doğumlu;  Sovyet yetiştirme yurdunda  büyüdüğü için  âilesi ve kabilesi sağlam bilgilerimiz bulunmamaktadır. Tacik diyen de var Özbek diyen de! Özbekistan’da  bazı şeyleri anlamak mümkün değildir; kendisi Özbek olmadığı ve nesli Özbekler tarafından  Türkistan’dan kovulduğu veya tehcir edildiği halde  Emir Timur  Kerimov döneminde yaratılmış tarih kahramanıdır! Aslında  Barlas  olarak tanınan ve  bu şekilde Cengiz Han ile irtibatlandırılan   Timur, Barlas da değildir. Modern çalışma ve araştırmalar onun  Tonyukuk  abidelerinde  zikredilen  Oğuz-Semiz boyundan veya  günümüz Mangıt-Lakaylar’dan  olduğunu veya olabileceğini  ortaya koymaktadır. Çocukluğu ve gençliği  elbette  hakkında birden fazla doktora yapılmış olan  Lakaylar’ı andırmaktadır; hattâ XX. yüzyılda  bunlara  izafe edilen  “Özbek Amazonları” nitelemesi ile de tam bir örtüşme vardır! O sebeble Emir Timur’un  Oğuz dolayısiyle Türkmen olduğu ihtimali üzerinde çalışmak gerekiyor!

 

Tekrar konumuz olan Kerimov’a dönersek onun böyle bir geçmişi  ve şeceresi bulunmuyor; halbûki  Stalin’in katlettiği Özbekistan  Cumhurbaşkanı Feyzullah  Hoca’nın ( Görev Dönemi:1920-1937/Doğ.1896-Katli: 13 Mart 1938) derin bir soy kütüğü vardır. Maalesef ondan sonra   bu makama  getirilenler Kerimov  ile benzerliği olan  insanlardır! Bağımsızlıkta  İslâm Kerimov ÖKP birinci sekreteri idi,  öylece çoğunluk tarafından kendini Devlet Başkanı seçtirdi! İşte o günden beri  ülkeyi demir yumrukla idare ediyor ve  11 Eylül saldırılarından sonra ABD üslerini de kapattıktan sonra dünyaya tamamen kapalı  bir rejim kurdu!

 

Bağımsızlığın ilk yıllarında  Özbekistan’da  Milliyetçi ve İslâmcı karakterde çok büyük bir muhalefet vardı. Üstelik  Kerimov bunların çoğundan zayıf  ve Sovyetçi olduğu için hiç de ilgi gösterilen birisi değildi. Meselâ bir Erk Partisi  Kerimov’dan kat kat üstün bir tabana sahipti; onlar 1991 seçimlerine de katıldılar; fakat İslâm Kerimov bunlara “Köktendinci  damgmasını vurarak ABD’nin de onayını almak suretiyle  bir türlü tasfiye etmesini başardı. Özbekistan’da demokratik bir idare  kurmak isteyen  Erk Partisi lideri Muhammed Salih kısa sürede sindirildi ve can endişesi ile  ülkesini terketti! Erk Partisi’nin 1993 senesinde  54 bin üyesi olduğu  devlet kayıtlarında yer aldı ki iktidar partisinin 5 bin üyesi bile bulunmuyordu!

 

Muhammed Salih  bir daha Taşkend’e dönemedi, hakkında  bir çok karalama  kampanyaları düzenlendi! Neden biliyor musunuz, çünkü  Türk’tü ve  kendini bu şekilde ifâde etmekten  hiçbir şekilde imtina etmiyordu! Eşinin ölümünde başsağlığı dilekleri için aradığımızda,” Ben Türk’üm Eke Uğuzum, Uğuz” dedi! Muhammed Salih aynı zamanda iyi bir şair; “Biz kimseyi öldürmedik, ama birgün ellerimizi açtığımızda kanlı olduğunu gördük.” mealinde çok güzel şiirleri de vardır! Bizlerin akranı ve yaşı yetmişe dayanmıştır, kendisi  Türkiye’de  çocukları  Avrupa’da yaşıyor! Maalesef  Avrupa  Erkçiler’le dolu!

 

Özbekistan’da demokrasi yok; lâkin  ülkenin dış meselesi, yani borcu harcı-kimseye, diyeti de yok! Halk fakir Türkiye’de doktoraya gelen iki fakülte mezunu genç kızlar 500 dolara evlerde hizmetkârlık yapıyor ve eline geçen üç kuruşu  memleketine, ana ve babasına  gönderiyor! Çok bol resim geliyor, evler kırık-dökük işgal yıllarından kalan  toprak ahırlar gibi! Ülkenin uyuyan bir tabiî zenginliği var,  Amu Derya ve kolları altın akıyor! Ülkede  Rus eğitim sistemine rağmen  milliyetçilik  ayakta, Türk olduğunu söyleyenlerin sayısı bir hayli fazla! Batının abarttığına bakmayın vadide köktendincilik falan yok! Taşkend’de  açık görüşlülük, ahlâk ve fazilet önde giden değerler! Ne olacak elbette  önümüzdeki zamanda bunu öğreneceğiz!

 

Görünüşe bakarsanız  Başbakan Şevket Mirzayef  Cumhurbaşkanı olacak, yardımcısı Rüstem Aziyef de  dünyayı tanıyan insanlar; özellikle ikinci zat  batıyı ve Türkiye’yi  görmüş bir şehsiyet! En azından Türk ve Türkistan deyimlerine  uzak bulunmuyorlar! Sanırız  durum daha iyi olacak! Yarın cenaze töreni var! Biz ne yapacağız diye sormak ve düşünmek gerekiyor! Şu ana kadar  bir devlet temsilcimizin katılacağına dair, herhangi bir emare yok! Geçen hükümette  bu görev Tuğrul Türkeş’e aitti, bakalım şimdi   ne düşünüyorlar? Sakın çok kalem oynatan birisi olarak “Siz gitmiyor musunuz” diye sormayın, çünkü bizi kabul  etmiyorlar!

 

Kardeşlerimiz için Allah hayırlısını versin, dua  ediyoruz!

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.