DOLAR
8,7019
EURO
10,3599
ALTIN
497,95
BIST
1.406
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

MACARİSTAN TURAN KURULTAYI’NIN ÖĞRETTİĞİ

MACARİSTAN TURAN KURULTAYI’NIN ÖĞRETTİĞİ

SAFTER TANIK

-5-

Esztergomi (Estergon); Macaristan’ın dini merkezi, bu nedenle ikinci önemli şehri.

Budapeşte’nin 60 km kuzey batısında, Tuna Nehri kıyısında yer alan bir sınır şehri. Tuna Nehri ise Macaristan ile Slovakya arasındaki sınırı oluşturuyor. Haliyle fotoğraf da Slovakya’dan, Estergon’a bir bakışı ifade ediyor.

ertargon

 

Kale, Tuna Nehri kıyısından itibaren yükselen bir tepe ile yamacında inşa edilmiş. Tuna’ya hâkim bir konumda, fethetmede zorluk çıkaran,  savunmada fayda sağlayan bir görünümde. İnşası ise Roma’ya kadar uzanıyor.

Osmanlı’nın Avusturya’ya doğru genişlemesinde, en uç savunma noktası olmuş. Osmanlı ile Avusturya arasında sık-sık el değiştirmiş, fethinde zorlanılmış, müdafaasında direniş gösterilmiş. II. Viyana kuşatması sonrasında ise tamamen elden çıkmış.

Kale içinde yer alan ve inşaatı 1822’de başlayıp 1869’da tamamlanan, 5.600 m kare tabanlı,  dünyanın 18. büyük kilisesi olan Bazilika; içerde olduğu kadar, uzakta da dikkati çekiyor. Sanki bu yapı ile Osmanlı adına ne varsa yerin dibine gömülmüş.

kilise

bugacDini eğitim ve öğretim veren okulların çokluğu şehrin diğer bir özelliği, eski taş yapıları ile birlikte Buda gibi bir kale şehir görüntüsü veriyor.

Kurultay’ın düzenlendiği Bugac; Budapeşte’nin 160 km güneyinde yer alan bir yerleşim merkezi. Kurultay alanı da, buna yakın bir mevkide.

kurultay-alani

Kurultay alanına yaklaştığımızda, yoğun bir araç trafiği ile karşılaştık. Alana girişten önce ise yüzlerce aracın park ettiği bir park alanı var.

Kurultay alanı; orman içinde, dümdüz geniş bir yer. Girişin solunda;  Avrupa’nın birçok ülkesinden gelenlerin kurduğu, ard arda dizilmiş ve kapısında mensubu olduğu ülkenin veya grubun bayrağı dalgalan çadırlar göze çarpıyor.

Kurultay alanına girişte, sağ tarafta yer alan büyük bir çadır dikkatimi çekti. İçeri girdiğimde de buranın bir seminer salonu gibi kullanıldığını anladım. Konuşmacı ise Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva idi.

pasayeva

Paşayeva, rehberi aracılığı ile Türk-Azeri-Macar kardeşliği konusunda bir seminer verdi. Özet olarak; “Türk-Azeri ve Macarların bir bütünün parçaları olduğunu” söyledi, Macar dinleyicilerin sorularına tek-tek cevap verdi. Dinleyicilerin büyük bir kısmı ise Macar’dı, zira bizimkiler için gösteriler daha ilginçti. Haliyle kendisi ile kısa süren bir sohbetim oldu.

pasayeva-konusma

Çadır ve ses cihazları; TİKA’nın katkılarıyla temin ve inşa edilmiş, aydın ve siyasilerin seminerlerine tahsis edilmiş.

Gösteri alanına varmadan, dikkatimi çeken ikinci şey ise Atila’nın Çadırı oldu. İçeri girmek için de kalabalık nedeniyle sıranın bana gelmesini bekledim. Çadırda; “ Hunların Macaristan’a gelişini anlatan yarım dairede uzunluğu 20 metreyi aşan bir resim ile döneme ilişkin bazı arkeolojik bulgular vardı.

atilla-cadiri

Gösteri alanında, dönemin giyim ve aksesuarıyla donanmış atlı-piyade-okçu grupların; savaş oyunları, yaya-zırhlıların düellosu, en iyilerin atlı gösterileri, kökböri oyunu bir program dâhilinde 3 gün boyunca devam etti. Bir film setine taş çıkartırcasına, insanı 2000 yıl öncesine götürdü. Kazak ve Özbek atlılar ise gösterilere ayrı bir renk kattı.

kurultay-geci

Gösteri alanının sol tarafındaki alanda; el sanatları ustalarının çalışmalarıyla ortaya koyduğu ürünleri içeren stantlar, çeşitli ülkelerden gelen aydın-siyasilere tahsis edilen çadırlar, halk müziği ve danslarının sergilendiği yerler ile alışveriş yerleri bulunuyordu.

kurultay-atlilar

Kurultay; Macar Turan Vakfı ve bu vakıf tarafından kurulan Turan Birliği tarafından düzenlenmiş. Buna; Ulu Dala Vakfı/ Kazakistan, Velikaya Stepa Vakfı/Kazakistan, Ostrov Krim Rekonstrüksiyon atölyesi/Kazakistan, UKİD/Türkiye, Türkiye Geleneksel Okçuluk Birliği/Türkiye, Akal Teke Yetiştiriciler Birliği/ Türkmenistan, Uygur Dünya Kongresi, Turan Birliği/Özbekistan, Belbogli Kurash Birliği /Özbekistan, Turan Gençler Birliği/Azerbaycan, Kırgız Geleneksel Okçular Birliği/Kırgızistan, Manas Ata Vakfı/Kırgızistan, Moğol Atlı Sporları Birliği/Moğolistan, Bagatur Hun-Bulgar Gelenek Yaşatıcı Birliği/Bulgaristan, Kök Böre Başkurt Gelenek Yaşatıcı Birliği/ Başkurdistan-Rusya gibi kuruluşlar destek vermiş.

untitled-8

Macar Turan Vakfı; 2005’te Zoltan Varga öncülüğünde kurulmuş, başkanı ise bir antropolog ve beşeri biyolog olan Andras Zsolt Biro.

Vakıf; 1905’te kurulan, önce Osmanlı daha sonra da Türkiye ile iyi ilişkide rol oynayan, 1944 SSCB işgali ile kapanan Macar Turan Vakfı gibi; Ural-Altay halklarının işbirliği ve dayanışmasını amaç edinmiş, ancak günümüzün şartlarını dikkate alan farklı bir strateji ve taktiğe sahip.

Macar Doğa Bilimleri Müzesi’nin bir araştırma görevlisi olarak, 2006’da Kazakistan’a giden Biro; burada, “Madyar” adlı bir topluluk ile karşılaşmış. Topluluktan genetik örnekler toplamış, Karpat Havzası’ndaki Macarlar ile mukayese ettiğinde ise benzerliğin isimden öteye gittiğini tespit etmiş.

Araştırma sonuçları; dünyanın önemli bilim dergilerinden biri olan American Journal of Pysical Anthropology yayınlanmış, Kazakistan Kültür Bakanı Yermukhamet Yertisbayev’den bir nişan almış

2007 ve 2008’de Macar-Madyar Kurultayı’nı düzenledikten sonra, 2010’dan itibaren çiftli yıllarda Macar-Hun, tekli yıllarda ise Macar-Madyar Kurultayı’nı düzenleme kararı almış.

Almanya ve Rusya’nın tepkisini çekmemek için de “Turan” sözcüğü yerine daha çok “Macar-Hun Halkları Kurultayı” ya da “Atalarımızı Anma ve Geleneklerimizi Yaşatma Kurultayı” şeklindeki bir ifadeyi kullanıyor.

12-14 Ağustos 2016’da düzenlenen 4. Turan Kurultayı’na; Macar, Madyar, Fin, Eston, Bulgar, Türk, Azeri, Kazak, Özbek, Kırgız, Türkmen (Türkmenistan), Tatar, Başkurt, Çuvaş, Nogay, Gagavuz, Avar, Balkar, Karaçay, Karakalpak, Kumuk, Kabardino, Uygur, Tuva, Yakut, Buryat, Moğol olmak üzere 27 topluluk katıldı. Koreli bir grup ise ilk defa Kurultay’da yer alırken, ziyaretçi sayısı da 200.000’i aştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.