DOLAR
8,4056
EURO
10,1871
ALTIN
506,53
BIST
1.461
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
23°C
İstanbul
23°C
Gök Gürültülü
Salı Gök Gürültülü
22°C
Çarşamba Gök Gürültülü
22°C
Perşembe Gök Gürültülü
26°C
Cuma Gök Gürültülü
27°C
OSMANLI’NIN LAİKLİĞE BAKIŞI Volkan Yaşar BERBER             Osmanlı son dönemlerinde yeni çağa ayak uydurabilme babında bir takım önergelerde bulunmaktan geri kalmamıştır. 1872’de Eyvah draması birden fazla evliliğe karşı, 1875 yılında Açık Baş isimli komedisi halkı dini alet ederek sömürenlere karşı sunulmuş olup destekte görmüştür. Avrupa’dan alınan her şeyin red edilmeyip bilakis...
ZİYA GÖKALP   Kenan EROĞLU              Bir süredir paylaştığımız Ziya Gökalp konusuna Kadircan Kaflı’nın görüşleri ile devam ediyoruz.            Yazı okunurken 1956 şartlarında yazıldığı unutulmamalıdır. Tek parti döneminin zapturapt uygulamaları, inanç ve fikir yönünden toplumun Batılılaşma-Çağdaşlaşma gibi belirsiz bir yöne doğru evirilmeye çalışıldığı zamanlardan de geçilip 1956’lara gelindiği de unutulmamalıdır.              Garip ve çeşitli uygulamalarla...
SÜMEYYE’NİN İMANI Asena Kınacı MORAL Ben milletim uğruna adamışım kendimiBir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Zulüm Azrail olsa, hep Hakk’ı tutacağım                                                          Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir....
Manisa’nın Bilinen ve Bilinmeyen Değerlerinden Merhum Halil Yurtseven  (1928/2017) 36 yıllık meslek hayatımın 10 yılını ilçelerinde, 20 yılını da Manisa merkezde icra ettim.  Manisa’yı sevdim. Manisa’ya hizmet edenleri her zaman takdir ettim. Unutulanlar, unutanları asla affetmezlermiş.  Söz uçar, yazı kalır, düşüncesiyle ben de gerek hayatta olanlarla gerekse vefat etmiş, Manisa’ya ve...

BALKANLAR ÜZERİNE

Genlerinde ırkçılık olmayan tek millet Türk Milletidir.

BALKANLAR ÜZERİNE

Hasan Külünk 

 

BALKANLAR ÜZERİNE

Balkan müslümanları (Türk, Boşnak, Arnavut, Pomak vb) dinini soranlara bile kendilerini Türk olarak ifade ederler. Asırlardır devam eden bu fiili durum unutulmamalıdır.

Bu sebeple kendini “Türk” olarak ifade eden Balkan müslümanlarının arasına etnik fitne sokmaya çalışan güya islâmcı batı ajanlarına dikkat etmeliyiz.

Rahmetli Aliya İzzet Begoviç Bosnalı kızların Anadolu gençleriyle evlenip onları Bosna’da ikamete ikna etmeğe davet etmekle çok önemli bir yol açmıştır. Yüzbine varacak evlilikleri tavsiye eden Aliya’nın bu isteği hem Bosnalı kızlar hemde Anadolu Alperen’leri arasında ciddi bir yankı yapmış ve gerçekleşme yolundadır.

Aliya İzzet Begoviç’in stratejisi en makul yol olup bunun üzerine ayırımcı etnik fitne ekmenin izahı olamaz. Balkan müslümanları etnik tuzağa düşmezler/düşmemelidirler.

Gözü, gönlü her zaman İstanbul’a dönük olan Balkan Müslümanları Anadolu Türk’ünden farksız, onlar kadar Türk ve gönlümüzde aynı yere sahiptirler.

Bosna ve tüm Balkan’lar Türkiye’deki Balkan muhacirlerinin değil bütün Türk Milletinin meselesidir. İşin içine fitne sokmaya çalışmak ayıptır, günahtır biraz daha ısrar edilirse ihanettir.

Bosna’da patlayan bomba İstanbul’daki Bosna göçmeniyle Maraşlı üzerinde aynı hasarı yapar. Bunu, içindeki azınlık ırkçılığı ateşini İslamcılıkla örtmeğe çalışanlar anlamaz/anlayamazlar.

Rahmetli Turan Yazgan der ki; “Genlerinde ırkçılık olmayan tek millet Türk Milletidir.” Bu sebeple bizim Balkan müslümanlarına sevgimiz karşılıksız, riyasız, tastamam Allah için kardeşane sevgidir.

İçini azınlık ırkçılığı dışını islâmcılık cilâsı ile parlatanlar Türk Milletinin Balkan Müslümanlarına karşı beslenen bu sevgi, kardeşlik hissini anlayamazlar.

Anadolu’da yerleştirmeğe çalıştıkları ve hayli de mesafe aldıkları azınlık ırkçılığı fitnesini şimdi de Balkan’larda ısıtıp servis etmeğe çalışan sözde islâmcı özde azınlık ırkçısı beyni Türk düşmanı ütülü ağızlar unutmamalıdır ki Allah bizimledir. Onlar kendi ütülerinin ateşinde yanacak cehennem odunlarıdır. Yaşasın birbirini Allah için sevenler ve onların kardeşane ittifakı, yaşasın tam İman eden müminler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.