DOLAR
8,7540
EURO
10,3906
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
28°C
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...

SİZ HALA BU BOŞ İŞLERLE Mİ UĞRAŞIYORSUNUZ?

Unutma!

Türkiye yoksa Turan da yok.

SİZ HALA BU BOŞ İŞLERLE Mİ UĞRAŞIYORSUNUZ?

Gazi KARABULUT

 

Yanlış hatırlamıyorsam 1991 yılının bir kış ayıydı. O zamanki adı ile Bizim Ocak’ın aynı isimli dergisini üniversite başkanı olan arkadaşımızla ülkücü olduğuna inandığımız bir esnaf abimize götürmüştük.

Mağazasından içeri girmemizle birlikte, buzu çözülen bir eşya gibi vücudumuza yayılan sıcaklığı hiç unutamıyorum. Dergisini vereceğimiz abimiz bir de çay ısmarlarsa akşama kadar bu şehrin her sokağına ulaşabilirdik artık.

Kutsal bir emanet gibi naylon poşette muhafaza ettiğimiz dergimizi uzattığımızda elimiz havada kalmış ve “Siz hala bu boş işlerle mi uğraşıyorsunuz?” cümlesi ile muhatap olmuştuk.

Arkadaşla birbirimize baktık. Dişlerimizi sıkarak dışarı çıktık. Buz kesen havada incecik emanet aldığımız montlarımıza sarılarak ve ocağın kirasını da düşünerek aynı cümlelerle karşılaşacağımızı bile bile bir başka esnaf ülkücü(!)nün dükkanına doğru yürüdük.

O yıllarda esnaf, memur çok az sayıda dergiyi alan abilerimiz vardı.

Bu iş böyle olmayacaktı.

Nihayet dergileri üniversitede satma kararı aldık. Ve o yarı aç Anadolu çocukları, eskimiş ayakkabılarını boyatmak ya da hayalini kurdukları kazağı, gömleği almak yerine hiç yüksünmeden her ay Bizim Ocak dergisini aldılar.

O büyüğümüzün(!) “boş işler” olarak gördüğü davalarına, katkıda bulunmanın ulaşılmaz hazzını yaşadılar, yaşadık.

Aradan 20- 25 yıl geçti.

O denemin envaı çeşit cefasını çeken nice ülküdaşımız, bu geçen zaman zarfında da inandığı davası uğruna pek çok bedel ödeyerek bugünlere ulaştı.

Biliyoruz ki rızkın sahibi Allah’tır. Şükürler olsun ki o yiğit ülküdaşlarımız, muhannete muhtaç olmadan ve dün verdiği mücadeleden sapmadan aynı kararlılıkla hala birilerinin “ boş işler” diye tanımlamaya çalıştığı mukaddes ülküsünün peşinde koşuyorlar.

Neden?

Bir siyasi ikbal için mi?

Makam mevki beklentisi için mi?

Desinler, diye mi?

Tek bir sebep var :

Bir yaşam tarzı ve eylem şekli olarak iman ettiğimiz ülkümüzün; Türk milletinin, Türk İslam aleminin ve insanlığın kurtuluş reçetesi olduğuna inandığımız için.

Bu düşünceden hareketle diyebiliriz ki, kim hangi beklentinin, hangi dünyevi arzuların, hangi hesap kitabın, hangi fitnenin peşinde olursa olsun, ülkücü kalmayı kendine ülkü edinenlerin tek derdi vardır. O da vatan toprağının muhafazası, Türk milletinin istiklal ve istikbali, Türk devletinin ebet müddet devamıdır.

Bu nasıl gerçekleşecek?

Öncelikle aynı ülkünün peşinde koşanlar ülküdaşlık hukuku diye ifade ettiğimiz anlayışa sadık kalacaklar.

Ve ardından nasıl ki pek çokları nice siyasi ikballer uğruna farklı arayışlara yelken açarken birkaç inanmış adam 12 Eylülden sonra ülkülerini yeni nesle aktarmışsa şimdi de aynı şuurla, ülküler meselenin ehillerince yeni nesle aktarılmalıdır.

Yılgınlık göstermeden, ne söylediğini bilmeyenlerin vefasızlıklarına aldırmadan, kırılmayı unutarak ve kırmadan, bir neslin inşası adına Türk milliyetçiliği, Türk gençliğine anlatılmalıdır.

Bu sevdadan vazgeçemeyiz.

Yiğit bir insan, birkaç aydır biraz da sitemle diyor ki:

Ülkü adlı bir hayale aşık olmuşuz be reis!

Doğrudur.

Zaten ülkü, hali hazırdan memnun olmamayı ve hep daha iyiyi ister.

Doğrudur.

Ama hayallerimiz olmasa hayatımızın ne anlamı kalırdı be kardeşim.

Doğrudur.

Ama hayallerimizi gerçekleştirmek hayat gayemiz değil miydi be ülküdaşım.

Öyleyse!

Ayağa kalk, hayalini hakikate çevirmek için bir nesle ülkülerimizi anlatalım.

Yarın geç olabilir.

Başka Türkiye yok.

Unutma!

Türkiye yoksa Turan da yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.