DOLAR
8,6677
EURO
10,3290
ALTIN
495,26
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Mevzi Sağanak
26°C
İstanbul
26°C
Mevzi Sağanak
Çarşamba Gök Gürültülü
27°C
Perşembe Mevzi Sağanak
27°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...

KAVMÎ VE DİNÎ ŞÛUR

KAVMÎ VE  DİNÎ ŞÛUR
09.04.2017
0
A+
A-

          Ali BADEMCİ

           alibademci@gmail.com

 

 

Araplar uyku saatleri  ihlâl oluyor diye ikindi namazı sünnetini  kılmazlar; Türk dünyasını gezenler görmüştür ki  bizde “Öğle” namazı da zayıftır! Halbuki  akşam evimize geldiğimizde neredeyse sabaha  kadar namaz kılarız! Türkler çoban millettir, öğle ve ikindi namazları 400 koyun veya keçi güderek  100 insanı besleyen   çobanın  hayvanlarını  namaz vakitlerinde  kurtlara ve kuşlara  emanet ediyor! O sebeble ihmal edilen bu vakitler yerine  çoban dedelerimiz  saatlerce  kaza namazı kılarlar! Halbuki Müslüman Türkler vacib ve sünnet namazlarına  en az farzlar kadar  önem vermişlerdir. Cumaa, Cenaze,Teravih, Bayram  namazları  Türkler için  farzın bile önündedir! İşte Kavmî ve Dinî şuur budur; milletlerin fıtratını  değiştirmeniz mümkün olmamaktadır.

 

KAVMÎ VE  DİNÎ ŞÛUR

 

Siz  soyunu sevenlere “ırkçı” denilmesine takılmayın; bu görüş  Türkiye’den başka bir ülke sosyolojisinde yoktur! Çünkü “Irk-Irkçılık” ayrı mesele; onun da  ilmî kaynağı  Avrupa’dadır! Türk dilinde  “Irk-Kavim” gibi kelimeler bulunmuyor! Türkler’in kurdukları devletler de  belli ırka dayanan “Milli” devletler değil, aksine  imparatorluklardır. Arapça  “Kabâil”in  alt katmanları soy-boy-aşiret-sülale-oba gibi kavramlar da sadece  Türk sosyolojisinde değil  bütün milletlerin kültüründe benzer şekilde  vardır; çünkü âileden millete çıkan merdivenler bunlar üzerine  kuruludur! Türkler’in milletleşmesinin   Müslüman oluşları ile ilgisi yanlış bir görüş değildir; zira İslâmiyet aynı zamanda  Türk kültür hayatına “Hukuk-Kelâm-Hadis-Siyer-Tasavvuf” gibi ilimleri de getirmiştir. Bu  ilimler ise “Devlet” düşüncesini şekillendirmiş ve zamanla  dini de aşmıştır! O sebeble “Din” ve “Devlet”  adlı  iki önemli mefhûm  ortaya çıkmıştır.

Peygamberlerde  kavmi şuur yüksektir; “Musevilik” içine kapalı bir ırk dinidir; “İsevilik” sonradan  beynelmilelleşmiş, o sebeble  milliyetlere dayalı  mezheplere  ayrılmıştır. İslâmdaki  tezahür daha değişiktir ve başlangıçta  bu din de  Arap karakterli ve hiç de beynelmilel değildir. Hz.Muhammed’in “Ehl-i Beyt” aşkı bize bunu gösterir.  Halifeler devrinde başlayan fütühat ve İslâm çemberi içine  giren İranî ve Türk gibi “Acem”  unsurlar  bu inançlara cihan şümulluk  kazandırmıştır. Günümüzde bile Arap İslâm hareketi  beynelmilel değil Araplar’ın  milliyetçi karakteri ile ancak açıklanabilir. Bu konuda zorlamalar bunalımlar kavram kargaşalıkları  doğurmaktadır. Elbette dinler milli değildir; ancak  ilk tebliğin yapıldığı  milletler  daima ilk şekli kabul etmişlerdir.

Semavi din kitapları birer “Vahiy” ürünüdür; vahin lisanı olmaz; ancak zihinlere veya kağıda dökülünce  lisan ortaya çıkar. O sebeble  dinle birlikte gelişen  teoloji olmazsa   o dili bilmeyenler  bu dini anlamaz ve dinin  küresel anlamda  gelişmesi sağlanamaz. Bütün bu sebeplerden nereden bakarsanız bakınız   din şuurunu kavmi şuurun önüne geçiremezsiniz. Hatta kavmî şuuru yok farz edersiniz  dinî şuuru da izahta zorluk çekersiniz.

İslâm  dininden Arapları tard edemezsiniz; Farslar ve Türkler’i kovmaya kalkarsanız  kavmî ayrılıkçı hareketler başlar. Musevilik Yahudiler’in  Hıristiyanlık da tekmil batının  dini olduktan sonra  derin ayrılıklar  ortadan kalkmıştır. Ne yazık ki İslâm milletleri bunu başaramamış, bir ölçüde kavmî ve dinî şuuru dengeleyememiştir. Bu hususta evvela  Arap sonra da  İran karakteri baskın çıkmış ve İslâm iki parçalı bir şekil almıştır. Türkler’in  dengeledikleri asırlar ise  İslâm’da huzur  ve refah yılları olmuştur.

Düşünebiliyor musunuz ki bir dinin peygamberi “Benim Ehl-i Beytim” derken  hangi kavmî şuuru  yasaklamıştır? Elbette  Tanrı’nın yasakları  bütün  insanlar geçerlidir ve bu yasak  Peygamber için de geçerlidir. Şimdi kalkıp da “Ben Peygamber’in Ehl-i Beyti yolundayım”  deyip de  kendi  “Ehl-i Beyti”nizi  nasıl  yok farzedebilirsiniz? Yakın devir tarihçilerimizden F.Sümer ”Türkler’de kavmî şuur yüksektir.” tesbitini yaparken, Türk Dünyası tarihçisi Z.V.Togan, ”Türkler ayrık otu gibidir, istediğiniz kadar kazıyın kalan bir parça bile zamanla her yeri  işgal eder.” demektedir. Türk ırkının bu özelliklerden uzaklaşması mümkün değildir.

Halk daima şuursuzdur; lâkin  köy düğünlerinde, sosyete gecelerinde çekilen  halaylara bakınız, bunu kavmî şuurdan başka ne ile izah edebilirsiniz? Şu Kara Deniz’in “Kıpçak” ağzına   hayran olmamak, bir Oğuz  “Bayati”si ile  mest olmamak mümkün mü? Fransız bilgin Roux, “Türkler’in cazibesini   savaşçılıklarında değil kültürlerinde aramak gereklidir.” diyor! Katılmamak mümkün mü? Öyle bir folklor ve mûsikî ki   Türkçe bilen de bilmeyen de  zevk alıyor; bu hususta  batı  popu ile  yarışa dikkat ediniz! Gerçekten  “Tarkan”  uluslararası bir  stardır!

Araplar uyku saatleri  ihlâl oluyor diye ikindi namazı sünnetini  kılmazlar; Türk dünyasını gezenler görmüştür ki  bizde “Öğle” namazı da zayıftır! Halbuki  akşam evimize geldiğimizde neredeyse sabaha  kadar namaz kılarız! Türkler çoban millettir, öğle ve ikindi namazları 400 koyun veya keçi güderek  100 insanı besleyen   çobanın  hayvanlarını  namaz vakitlerinde  kurtlara ve kuşlara  emanet ediyor! O sebeble ihmal edilen bu vakitler yerine  çoban dedelerimiz  saatlerce  kaza namazı kılarlar! Halbuki Müslüman Türkler vacib ve sünnet namazlarına  en az farzlar kadar  önem vermişlerdir. Cumaa, Cenaze,Teravih, Bayram  namazları  Türkler için  farzın bile önündedir! İşte Kavmî ve Dinî şuur budur; milletlerin fıtratını  değiştirmeniz mümkün olmamaktadır.

 

İyi Pazarlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.