DOLAR
8,7540
EURO
10,3906
ALTIN
496,61
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
25°C
İstanbul
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
26°C
Salı Gök Gürültülü
25°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
27°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
28°C
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...
YUNUS EMRE’YLE HASBİHAL – 13 Ahmet URFALI      Yunus, şairden çok bir filozof ve ahlâkçı idi. Düşüncelerini tasavvufa dayanarak savunmaktadır. Onda tasavvuf kaos içindeki bir toplumda kozmoza varan bir yoldur.                                                   İ.Hakkı Baltacıoğlu 37. Aşk uluları söyledi aşktan kuruldu bu yurt Gönül kardeşliğinin ışığı alınlarda şavklandı Yıldızlardan sağılan sevgiyi çoğaltıp bengisuyla Kırbalar...
Bosnalı Bir Kahraman          İ S M E T  H O C A Ahmet  B.KARABACAK         Kısa bir süre önce Bosna Kasabı denen bir cani Avrupa mahkemesi tarafından ömür boyu hapse mahkûm edildi. Bu hüküm yüzlerce masum kişiyi  ne geri getirir, ne de acıları  yok eder. Binlerce Bosnalı kadının ve kızın tecavüze...

GÜLTEKİN ÖZTÜRK

GÜLTEKİN ÖZTÜRK
29.07.2017
0
A+
A-

Ali BADEMCİ

       alibademci@gmail.com

 

 

Gültekin Öztürk yakalandığı illetle 5-6 yıl mücadele etti ve sonunda yenik düştü; 1954 doğumlu olduğuna göre 63 yaşında hakkın rahmetine kavuştu! İyi bir ülkücü sağlam bir Türkçü idi! Ömrünü bu yolda harcadı, Tanrı’dan rahmet başta eşi ve kızı olmak üzere yakınlarına başsağlığı  diliyoruz! Tesellimiz odur ki  tertemiz bir  geçmiş bıraktı! Ömrü boyunca  hep “Tanrı Türk’ü Korusun” dedi! Güle güle Gültekin, yeni ve ebedi mekânında rahat uyu!

 

GÜLTEKİN ÖZTÜRK

 

Ülkücülüğün ilk kuşağının son dönemine mensup olan  sevgili Gültekin Öztürk’ü  evvelki gün Hakk’a uğurladık! Gültekin benim halâzâdemin torunudur; fakat  dâvâ arkadaşlığımız  akrabalığın çok üzerineydi! İlkokul dönemini pek  hatırlamam; biz lisede iken o ortaokula başlamıştı! Bizim beldenin ilk ortakokul-lise öğrencisi  olduğumdan, kıdemli şehirli olarak  bir “Ağabeylik” durumumuz vardı ki, bir ömür boyunca   bu istisna hâl devam etti! Öztürk âilesi bizim âilemize göre daha  aristokrat ve şehir görmüş, yol yordam bilen insanlardı! Bizim âilede herkes çoban olmasına karşılık onlarda  hiç çoban yoktur! Eniştemiz olan dedeleri Salih Ağa’nin bir iş yaptığını hatırlamıyorum; fakat soyadları farklı olan büyük amca “Usta Ali” beldenin yegâne nalbantıydı! Aile müsikişinas, kızlı erkekli  sesleri güzel, aralarında “Cümbüş” gibi enstrüman kullanan da  vardı! Bugüne kadar bu âilenin “Ezan Okuyuşu”ndan zevkli bir ezan dinlemedim! Halâ amcaoğulları “Alaettin Altıok” öyledir!

 

Bizim belde çok politize bir yerdir;  bir salgın hastalık şeklinde tezahür eden siyaset şehirden gelmiş değildi; ülkenin ve toplumun şartlarından kendiliğinden oluşmuştu! Bizden önceki kuşaklar arasında   bir hayli kavgalar da olmuş ama  o zaman bayağı “Derebeylik” varmış! Gültekin’in âilesi  komple CHP’li idi; “Kemalizm” onların  âdeta yaşama felsefesiydi! Bizim çobanlar İsmet Paşa’yı sevmedikleri için DP’li olmuşlardır; İsmet Paşa “Değirmene gelen undan vergi alır,” derlerdi; dedem böyle bir eziyet gördüğü için, annemin babası olan dedem Kurt Muhammed’den hiç hazzetmezdi! Ama ne yapacaksın akraba olunduğu için bir kere kızlarını almışlardı; o da çalışmayı hiç sevmez, yatar kalkar “Atatürk” derdi!

 

Gültekin’in âilesi  eskiden “Mıshane” dedikleri bugünkü ”Yunushan”dan gelmişler; fakat ilginçtir ki   bu köy hâlâ Arapça konuşmasına  rağmen  onların şivesi bile çalmazdı! “Mıshane”  Türkiye’de kalan “İdlip” toprağıdır; zaten “Öztürk” ve “Altıok” âileleri de  fizik olarak güzellikleri ile “İdlip”in  esas etnik yapısı  “Kıpçak” olması gereklidir! Aristokratlık da buradan gelmektedir! Bizim âileler “Savranî”dir; fakat din  adamlıkları yoktur; çünkü  “Din”le iştigal edenler de bir iş yapmaz ve toprak işlemezler! Suriye’ye gelmeden önce  Carablus ve Azerbaycan’da bir hayli mücadele etmişlerdir! “Şeyh Efendi” âilesi hem “Halvetî” hem de  “Şafii”dir; fakat çobanlar  “Halvetilik”i bilmediği gibi komple “Sünni-Hanefi”dir! Yani Şeyh ailesi, Yesevi’nin “Kübrevî” koluna mensup iken, bizim aşiretler “Maturidi” dir! İşte esas meslekleri  sanaatkârlık olan  “Öztürkler”  inançlarda  aşiretlerin durumundaydı; sulanan  “Şeyhlik”ten de  çobanlar gibi çok hoşlanmazlardı!

 

İlginçtir ki  sonradan “Savrani” toplum içinde  iyice eriyen   “Öztürkler” kesintisiz  “Alkol” alan insanlardı! Öyle ki akşam alkol alan  sabah ezanını en güzel “Türkî” yorumla ifâde ederdi! Bizlerden hemen hemen “Hacı” olan veya ibadet olarak “Hacc”ı bilen azdır; fakat onlar belli bir yaşa  gelince  bu ibadeti yaptıklarını kapılarının yeşile  boyanmasından  hatırlar gibiyim, ama doğru olduğundan da çok emin değilim! O sebeble Gültekin’in âilesine  tam olarak “Türk Müslümanı” diyebiliriz; zaten bizim  beldenin kurucusu Yesevi müritlerinden  “Şeyh Abdurrahman  Savrani”dir; hâlâ  camii ve külliyesi  ayaktadır ve kullanılmaktadır!

 

Gültekin’in lise yıllarını bir türlü hatırlayamadım; akrabaları Ticaret Lisesi’ne  kaydolmuşlardı, sanıyorum o da öyledir veya Osmaniye’de halâları vardı belki de orada bitirmiştir! Benim “Ocak” başkanlığımda devamlı gelir ve faaliyetlere iştirak ederdi; ilginçtir ki “Militan” bir yapısı vardı; bir ağabey olarak ben de buna müsaade etmezdim! Fakat üniversitede böyle bir koruyan  ve kollayanı olmadığı için öğrencilik hayatı pek eziyetli geçti! Bizim beldede  Gültekin’in   yakın akrabaları olan DP’li “Neşeli” âilesinin muktedir lideri “Memduh Efendi” yaşça hep benden büyük olan  oğullarının ülkücülüğünü başıma kakmışdır; fakat Öztürk ve Altıok âilesinden hiç böyle bir  şey görmedim! Halbuki  hane olarak komşulukları bize daha yakındı! Gültekin  herhalde liseden sonra  Antakya’da bir dönem “Ocak” başkanlığı da yapmış ama  o yıllarda  İstanbul’da olduğum için hiç bilgi sahibi değilim!

 

Gültekin Dil Tarih Coğrafya Fakültesi “Tarih” bölümünü bitirdi;  Taş Medrese” ızdırabının izlerini 2016’da hasta ziyaretine gittiğimde Aydın’da iyice öğrendim!  Sayın Bahçeli’ye çok tutkundu; sanıyorum Ankara yıllarında bir hayli yakınlığı olmuştur! Babası Mehmet Öztürk, beldede adı yerine soyadı ile çağrıldı; toprağı bol olsun geçen senelerde ve bir hayli ileri yaşta  Rahman’a kavuştu! Ağabeyi Uğur, Düziçi mezunu ilkokul öğretmeniydi; Gültekin sebebiyle soldan döndü; o da erken gitti! Kızkardeşlerini bilmem ama  hayatta  bir erkek kardeşinin kaldığını tahmin ediyorum!

 

Gültekin Öztürk  yakalandığı illetle 5-6 yıl mücadele etti ve sonunda yenik düştü; 1954 doğumlu olduğuna göre 63 yaşında  hakkın rahmetine kavuştu! İyi bir ülkücü sağlam bir Türkçü idi! Ömrünü bu yolda harcadı, Tanrı’dan rahmet başta eşi ve kızı olmak üzere yakınlarına başsağlığı  diliyoruz! Tesellimiz odur ki  tertemiz bir  geçmiş bıraktı! Ömrü boyunca  hep “Tanrı Türk’ü Korusun” dedi! Güle güle Gültekin, yeni ve ebedi mekânında rahat uyu!

 

Hoşçakalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.