ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
17,9486
EURO
18,2990
ALTIN
1.022,97
BIST
2.750,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Az Bulutlu
29°C

Türkeş ve Sokaklar

Türkeş ve Sokaklar
04.04.2018
0
A+
A-

Ali BADEMCİ

 

Türk Milliyetçileri’nin ölümsüz lideri Alparslan Türkeş’in,  ebediyete göçünün üzerinden 17 yıl 6 ay 9 gün geçmiştir. Türkeş Bey’in hayatında yaşamamış olan yaşı küçük ülkücüler,  bazı odakların ve provokatör unsurların tesiriyle maalesef bugünkü MHP liderinin  “Sokak Görüşleri”ni şiddetle eleştirmektedirler. Bu görüşlerin çok yanlış olduğunu birçok yazımızda belirtmiş ve bu sebeple aynı zamanda düz bir ülkücü olarak eleştirilmişizdir. Elbette eleştiri insanların tabii hakkıdır; buna söylenecek hiçbir şey yoktur. İtiraf etmek lâzımdır ki, 1968’den itibaren 1980’e kadar ülkücüler, şu veya bu sebeplerle sokağa inmişler ve hatta sokakların hâkim bir unsuru hâline gelmişlerdir. Bu hususlar zamanında olduğu gibi şimdi de tartışılmaktadır. Bir kere o zamandan bu yana ülkedeki siyasi ve sosyal gelişmeler şartları kökünden değiştirmiştir. Evvelâ meseleye bu yönden bakmak lâzımdır.

Bir kere 1980’den önce dünyada bir soğuk savaş ortamı vardı ve Türkiye Sovyetlerin sınır komşusu ve ideolojik olarak düşmanı bir ülke konumundaydı. Bu bakımdan üniversitelerde başlayan ve sokaklarda devam eden hareketler, Türkiye’nin Türk Dünyası gibi bir peyk olma meselesidir. İşte bu ortamda ülkücüler sokaktaki varlıkları ile  ülkenin istilâsına mâni oldukları gibi,74 yıllık Sovyet İmparatorluğu’nun  25 Aralık 1991’de  dağılmasının da bir ölçüde sebebi olmuşlardır. Çünkü Türkiye’nin bir Sovyet peyki olması, belki de bu imparatorluğun dağılmasını geciktirecekti. Çünkü böyle bir projenin tahakkuku ilePetro’dan beri devam eden  Rus İdeolojisi’nin yegâne amacı olan  açık ve sıcak denizlere, yani Akdeniz ve Hint Okyanusu’na  inmek ideali gerçekleşmiş olduğu gibi, Sovyet idaresinden usanan Türk asıllı Sovyet Cumhuriyetleri kendilerini Türkiye’nin yeni komünizan fikir ve eylemleri ile yenileyerek  herhalde sömürgeleşme düşünceleri ile kaynaşacaklardı. Fakat sokakta olan ülkücüler bin bir örgütle baş ederek, canlarını da vermek suretiyle bu geniş projenin tahakkukunun önüne geçtiler. Bu hususu ilk dünya savaşından yenik çıkan Türkiye’nin,  Rus Çarlığı’nın dağılmasına sebep olması gibi bir olay ile de karşılaştırabilirsiniz.

Peki, bu zamanda ülkücüler sokağa nasıl indi, şimdi de bölücü tehlike var, şartlar o zamandan çok mu iyi? diye bir soru akıllara gelebilir. Bu soruya yoktur cevabını vermek kesinlikle mümkün değildir; lâkin izah edildiği üzere şartlar çok değişiktir. Bir kere o zamanda da ülkücüler sokaklara isteyerek inmediği gibi, ülkücülüğün siyasi iradesi de böyle bir hareketi daha baştan kabul etmemiştir. Kesin olarak şunu belirtmekte fayda vardır ki, ülkücülerin taraf olmasını devlet istemiştir. Bir taraftan zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay zamanın  Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ramiz Ongun’u karşısına alarak ”Ülkücüler vatansever gençlerdir” demesi, bir taraftan da tamamen Milli İstihbarat Teşkilatı bilgisi ve idaresi altında “Komando Eğitim Kampları” gibi organizelerin yapılması, elbette işin yegâne temeli olmuştur. Bu hareketler tamamen MHP’nin kontrolü dışında gerçekleşmiştir. Çünkü zamanın MHP lideri Cumhurbaşkanı’nın değerlendirmesine karşılık ”Ülkücüler vatansever değildir” diyemezdi; fakat kamplar gibi gayri nizami hareketler kısa sürede engellenmiş ve bu işin başını çekenlerin büyük ölçüde heyecanlı ve istihbarat emrinde insanlar olduğu tespit edilmiştir. O zamanı yaşayıp teşkilâtta yöneticilik yapan insanlar olarak bizler durumu çok iyi bildiğimiz gibi tepede bulunan arkadaşlar da hayattadır. İşte bundan sonra,  artık hadiselerin içinden çıkmak mümkün olmamış ve Alparslan Türkeş, ”Ülkücüler devletin güvenlik kuvvetlerine yardımcıdır” mealinde o meşhur açıklamasını yapmıştır. Fakat ne hazindir ki böyle bir beyandan ötürü  yıllarca hapis yatmış ve idamla yargılanmaktan da kurtulamadığı gibi; yüzlerce yönetici  ve ülkücü de, aynı akıbeti boylamış ve yaralar hâlâ sarılamamıştır.

  Geçen gün de yazdım; ömründe bir kere ülkücü olmamış ajan provokatör yapılı şahıslar, maalesef bazı abilerin de bugünkü MHP yönetimini aşırı biçimde tenkitlerinden cesaret alarak ülkücüleri bataklığa çekmek istiyorlar. 1980’e çeyrek kala Alparslan Türkeş ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamından dolayı partiyi bile kapatmak istemiş ve bu hususu çevresindekilere danışmıştır. Bu hakikati o devir hatıralarını yazan ağabeylerimizin ifadelerinde bulabilirsiniz.

Ülkede 30 yıldan beri devam eden bir bölücü tehlike vardır; iktidarın yanlış politikalarından kaynaklanan bir azgınlığı ve şımarıklığı da görmemek mümkün değildir. Geriye dönüp de bir baksanız, ülkücülerin bırakın Kürtlerle karşı karşıya gelmesini, PKK’lılarla bile kavgaları olmamıştır. Elbette bu husus ülkücülerin PKK’yı veya siyasal Kürtçülüğü tasvip ettiği anlamına gelmez. Şunu söylemek istiyoruz,  bölücülükle devlet mücadele etmektedir; bunu sabırla beklemek lâzımdır. Kesinlikle sâdece ülkücüler değil sivil unsurların bu işe müdahalesini zamansız ve gereksiz bulmaktayız. Her türlü kırgınlıklardan sıyrılarak MHP Genel Başkanı’nın çağrısına mutlaka uymak şarttır. Yanlış bir davranış  ülkücülüğü çok gerilere atar ve yabancı emellere hizmet ettirir.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

bettilt giriş