ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
35°C
İstanbul
35°C
Sıcak
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
Perşembe Sıcak
38°C
Fuat Yılmazer     Türklerde toprak namustur inancı hâkim bir inançtır. Son yıllarda ona uymayan davranışlar sergilense de bu inanç Türk insanının genlerinde olan ve hiç unutulmayacak bir imandır. Toprak vatandır, vatan İstiklal ve istikbalinizin özgürce haykırıldığı yerdir. Toprak vatandır, vatan namustur. Namus inancı, Türkün özünde sökülüp atılamayacak kadar yerleşiktir. Türkün...
Asena Kınacı Moral Caddede, sokakta, kahvehanede, iş yerinde, her yerde bildiğini de bilmediğini de, üzerine vazife olanı da olmayanı da sürekli, boş ve gereksiz konuşanlar için Türkçemizde bir cümle icat etmişiz. Herkes ve her şey hakkında bilerek- bilmeyerek, anlamlı-anlamsız konuşanlar için söylenen “Ağzı olan konuşuyor.” cümlesi  “halk felsefesi(!)”ne ait güzel...
Kenan EROĞLU             Diyarbakır’daki Müze evden               Şişlideki Müze eve selâm!               Büyük düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyoruz.               Daha önceki paylaşımlarda da belirttiğim gibi; Ziya Gökalp Milli Mücadeleden sonra Diyarbakır’a dönmüş ve “Küçük Mecmua”yı çıkarmaya karar vermişti. Fakat çaresizlik içerisinde kitaplarını satmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalmış ve işin en ilginç tarafı...
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...

TÜRKİSTAN TÜRK TARİHİNİN SORUNLARI

TÜRKİSTAN TÜRK TARİHİNİN SORUNLARI
20.08.2018
0
A+
A-

     Ali BADEMCİ

      alibademci@gmail.com

 

Günümüzde Özbekler kültürel miras, Kazaklar ekonomik ve siyasi milliyetçilik, Türkiye’nin yardımıyla Kırgızlar ilmi Türk milliyetçiliği, adı bile Türk olan Türkmenler ise uyuma yolundadır. Acaba her şeyden evvel tarih bütünlüğü gerekmiyor mu?

 

TÜRKİSTAN TÜRK TARİHİNİN SORUNLARI

 

Şartlar ne olursa olsun,  Çarlık Rusyası’nın Türkistan’ı işgali ile başlayan jenosid ve kabillerden millet yaratma çabaları amaçlanan neticeyi vermemiştir. Yani ayrı ayrı diller yaratma katiyen başarılı olamamıştır; bugün kavmi veya kabilesi ne olursa bütün Orta Asya Türkleri rahatlıkla anlaşabilmektedir. Çağatayca’nın tahrip edilmesi ve Rus istılahlarla bozulması bile sosyal hayatta  oldukça sırıtmaktadır. Herkes Rusça fonetiği andıran “Olima” adının “Âlıma/Âlime” olduğunu bilmektedir. Dolayısiyle Türkistan Türklüğü arasında  bir dil problemi olduğunu söylemek oldukça güçtür. Eğer biraz Ç.ağatayca aksanla konuşur ve acele etmezseniz Moğollar bile sizi en az %75 anlamaktadır. İstediğiniz kadar ayrıştırmaya çalışın Özbek-Kazak-Kırgız-Türkmen hamuru  bozulamamaktadır.

 

Peki en azından Bolşevikler devrinin 70 yıllık politikalarının sonucu nedir derseniz, bunu ancak kısa vadede değiştirilemeyen  parçalı coğrafyalar ve siyaset olarak özetleyebiliriz. Biraz Arap dünyasını andırıyoruz denebilir. Söz misali  Kazaklar  yeni hedeflerinde  bir miktar daha Türk kültür çemberine girerken, Özbekler “Ana” olmanın gururu ile ayrı bir yol çizmişler, buna karşılık  Kırgızlar’ın kültürel atılımından Türkler katiyen ders almamışlardır. Böyle bir parçalı yapının elbette siyasi, ekonomik, sosyal sebebleri makul karşılanabilir. Lakin binlerce yıl  müşterek tarih, kültür birlikteliği olan  “Çin Mucizesi”nden ders alınıp ekonomiyi kurtarmaya hiçbir eğilim yoktur. Bunun da ötesinde  Orta Asya Türk kavimlerine  Ruslar’ın verdiği “Çin Korkusu” bugün Kazakların başını çektiği “Avrasya İdeolojisi” gibi yeni  bir tuzağı ortaya çıkarmıştır. Tarihin sosyolojik okunmasında birliktelik her zaman ayağını kaptırmak anlamında değildir ki, Avrupa’da bunun en güzel örneği  Finlandiya’dır, buna karşılık şarklı bir kavim olarak Macarlar aynı sabrı taşıyamamıştır.

 

Bu kadar hengamenin  sebebleri elbette tarihseldir; çünkü  Türkistan Türk Devletleri veya Cumhuriyetleri’nin kendilerine doğru ve düzgün  bir tarihi platformu yaratamadıkları gerçeği araştırmacıların gözünden kaçmamıştır. Batılı Türkolog ve tarihçiler  ürünlerinde  bilhassa bu hususu vurgulamışlardır; ki bu konuda sadece  Peter Golden’i incelemek  işin başlangıcını yakalamak  için yeterlidir.

 

Orta Asya Türk Devletlerinin bilgisayar alt yapıları; bankacılık, iletişim, uydu hizmetleri hep Ruslar’ın bıraktığı ve Rusya ile entegre  sistemlerdir. Bu sebeble latin harflerine dönüş netice vermemiştir. Önce bunların değişmesi gerekiyor ki ona da zengin bir dil alt yapısı gerekmektedir. Bu olguların hemen hemen  hiçbirinin Orta Asya Türkçesi’nde karşılığı yoktur; Türkiye  bir asra yaklaşan zamanda ancak bunu başarabilmiştir ki, kolaylığın sebebi  “Batılı” alt yapının temellerinin birkaç yüz yıl evveliyatı vardır. Fakat Türkistan öyle değildir ve son 200 yıllık tarihi kim ne derse desin Rusya ile iç içe, hatta birleşmiştir. Önce bir çıkışın gerçekleşmesi gerekiyor ki, bunu bir derece Azerbaycan başarma yolundadır.

 

Türkistan Türk tarihi şahsiyetlerinin tarihi görevleri bellidir; Selçuklular önderliğinde Oğuzlar “Batı”yı seçmiştir. Harezmşahlar şarklı kalmayı tercih ettikleri için vatansız kalmışlar, Timuriler Moğolları Türkistan’dan kovmuş, Özbekler ise Timuriler’i Hindistan’a sürmüştür. Bu yaşanmış ve hedefleri belli tarih gerçeklerini değiştirmek mümkün değildir. Timuriler Hindistan yerine İran’ı tercih etmiş olsalardı mutlaka daha başarılı ve kalıcı olacaklardı; çünkü Hindistan çok kalabalık bir demografyadır. Özbeklerin tarihe iştiraki  Timurileri  sürmekle başlamış,  fakat Şah İsmail’e muhalefet   İsl,âmi ideolojiyi aktive edememiş, aynı Uluğ Bey kaderi gibi Özbekler tekkke hakimiyetine girmiştir.

 

Ne kadar doğudan giderlerse gitsinler Özbekler batılı bir Türk oluşumudur, 16. yüzyıl başlarına kadar bu adla Türk tarihinde görülmemişlerdir. Özbekler sadece örneğimizdir; yeni tarih hedeflerine  Emir Timur’u oturtmalarının manası anlaşılamamıştır.. Devletin kurucusu Muhammed Şeybanidir, lakin onu kimse tanımıyor! Özbek genel bir isimdir ve bu devir olaylı gelince herkes Özbek oluvermiştir ki “Karahanlı-Karluk” adları da unutulmuştur. Elbette Harezm bir Hanlıktır asâlet Kongretlar’dan geliyor; fakat Buhara bir Emirliktir ve güya asâlet ikinci derecede Mangıtlık’dan kaynaklanmaktadır. Son dakikaya kadar Mangıtlar’ın Türkçe yerine Farsça konuştuklarını biliyoruz.

 

Günümüzde Özbekler kültürel miras, Kazaklar ekonomik ve siyasi milliyetçilik, Türkiye’nin yardımıyla Kırgızlar ilmi Türk milliyetçiliği, adı bile Türk olan Türkmenler ise uyuma yolundadır. Acaba herşeyden evvel tarih bütünlüğü gerekmiyor mu?

 

Hoşçakalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.