ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü OcaklarıdövizakpchpmhpAhmet b.karabacakhasan külünk
DOLAR
27,2077
EURO
28,9316
ALTIN
1.683,85
BIST
8.243,56
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
26°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
23°C
ÜÇ HİLAL'İN HİKAYESİ Ahmet B. Karabacak

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÜLKÜCÜLÜK ANLAYIŞI

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÜLKÜCÜLÜK ANLAYIŞI
17.11.2018
2.746
A+
A-

Gazi KARABULUT [1]

ÖZET

Alparslan Türkeş Dokuz Işık’ta ülkücülükle ilgili “Ülkücülük batı dillerinden dilimize giren idealistlik kelimesiyle aynı olan bir anlam belirtmektedir.”[2] tanımıyla giriş yapar.

Kelimenin anlamı ile birlikte yüklenilen görevlere atıfta bulunur. Dünya milletleri açısından da yaşadıkları toplulukların ülkücülerinin bulunmasının o topluluklar için büyük bir şans olduğunu değerlendirir.

Buradan hareket ile Türk milletinin ülküleri ve ülkücülerin bu ülküler için sergileyeceği mücadele metotları izah edilir.

Nitekim tarihsel bir süreç içinde incelendiğinde “ülkü” ve “ülkücülük” bir milletin bulunduğu halden daha ileri seviyeye ulaşmasını sağlayan bir şuur olarak karşımıza çıkar.

Ülkücülük ile ilgili değerlendirmelerde dikkat çeken iki husus vardır. Birincisi ülkücülerin, iman ve ahlak sahibi kişiler oldukları; ikincisi de ülkücülerin devlet-millet-vatan için bir fikir mücadelesinin içinde bulundukları ve haklı çıktıları vurgusudur.

Netice itibari ile ülkücülük şuuruna sahip olan ülkücüler, yaşamının bütün evrelerini iman ettiği değerlere göre şekillendiren bir anlayışın fertte hayat bulmuş halidir. Ferdin bu tarzı cemiyetin şekillenmesi adına bir metodolojiye dönüşmesi ilke edilir.

 

Kavramlar: Dokuz Işık, hedefler,  Ülkü, Ülkücülük, Türk Milliyetçiliği,

 

 

ALAPARSLAN TÜRKEŞ’İN “ÜLKÜCÜLÜK” TANIMI

GİRİŞ

Kavramı izah etmede başvurulacak en temel kaynak şüphesiz ki davanın mimarı Alparslan Türkeş’tir.

Türkeş Dokuz Işık’ta ülkücülükle ilgili özet olarak şu ifadeleri kullanmaktadır.

“Ülkücülük batı dillerinden dilimize giren idealistlik kelimesiyle aynı olan bir anlam belirtmektedir.

Ülkücülük veya idealizm insan kafasının içinde elde edilmesi, varılması en mükemmel, en güzel, kendisini mutlu edecek hedeflerin tasarlanması ve bu hedeflerin gerçekleştirilmesi için arzu gösterilmesi ve çalışılması anlamını taşır”.[3]

ÜLKÜCÜLÜĞÜN KAPSAM VE YÖNTEMLERİ

Türkeş, ülkücülüğü tanımlarken mükemmele ulaşmak için o hedeflerle ilgili tasarlama ve hedeflerin gerçekleşmesi için ortaya konacak çabaya vurgu yaptıktan sonra idealistlere neden gerek duyulduğunu açıklar.

“İnsanlar arasında idealistler yetişmeseydi insanlık bugün dünyayı aydınlatan birçok gelişmelerini, birçok alanlardaki yükselişlerini sağlayamazdı. Her gerçek, her fikir önce insanların kafasında bir hayal olarak doğar.”[4]

İnsanın kafasında şekillenen bu hayallere ulaşmak istediği özleyişleri ona insanlık vasfını kazandırdığını belirten Türkeş, bunun ülkücülük olarak ifade edileceğini belirtir.

“İşte ülkücülük de yani idealizm de insanların ve insan toplulukların kendileri için varılması mutluluk sağlayacak, varılmasıyla en gelişmiş, en yükselmiş bir durum sağlayacak, bir hayalin düşünülmesi ve insan beyninde tasarlanarak şekillendirilmesidir.[5]

“Her toplumda idealistler vardır, ülkücüler vardır ve ülkücülerin, idealistlerin bulunuşu toplumlar için bir saadettir; büyük bir talihtir!” diyen Alparslan Türkeş, bu genel açıklamaların ardından Türk Milleti için düşünülen ülküyü açıklar.

“Türk milleti için bizim düşündüğümüz ülkü nedir? Türk milleti için tasarladığımız ideal nedir?

Her şeyden önce;

Türk milletinin ahlâkta,

Maneviyatta,

İnsanlık duygularında en yüksek seviyede bulunması, yaşaması

Ve ilimde,

Teknikte dünyanın en ileri gitmiş varlığı hâline gelmesi

Ve ekonomik açıdan kalkınmış,

Tarımını modern tekniğe göre geliştirmiş

Ve modern sanayii kurulmuş, refahlı bir toplum hâline gelmesi,

Türk toplumu için bir Türk milliyetçisinin düşüneceği ülkünün esaslarından mühim bir kısmını teşkil etmektedir.”[6]

Türk milleti için düşünülen ülkünün sınırlarını genişleten Türkeş, bu hususta bir Türk milliyetçisinin bakışının nasıl olması gerektiğini açıklarken bir soru ile başlar.

“Türk milliyetçiliğinin, ülkücülüğünün sınırları içinde sadece bunlar mı vardır?

Sade bunlar değil başka düşünceler, başka hedefler de vardır.

Bu hedefler Türk milletinin hiç kimseden merhamet dilenmeyecek bir duruma gelmesi, kendi gücüyle ayakta duran, kendi gücüyle varlığını koruyabilen ve sözünü dünyanın her yerinde saydırabilen bir varlık hâline gelmesi düşüncesidir.

Bunun yanı sıra Türk milletinin haklarını her zaman dünyaya tanıtabilmesi, dünyaya duyurabilmesi düşüncesidir ve bunun yanı sıra bütün Türklerin kölelikten, yabancıların buyruğu altında yaşamaktan kurtulmaları ve Self Determination, yani kendi mukadderatına kendilerinin hâkim olması kutsal prensibine göre, hepsinin bağımsız hâle gelmeleri, bağımsız olmaları Türk ülkücülüğünün bir diğer görüşü, düşüncesidir.

Ülkücülüğümüzün içerisinde her mesleğe mensup Türk milliyetçilerinin kendi mesleklerinde en ileri, en yüksek ve gerek kendi milletimiz için gerek insanlık için en çok yararlı neticeleri elde etmek görüşü de yer alacaktır.

Bir Türk Milliyetçisi kendi toplumu için, kendi milleti için idealizmi daima göz önünde bulunduracak, bu genel idealizm prensipleri ile birlikte kendi sahası, kendi branşı ile ilgili çalışmalarında da bu temel ve genel mahiyetteki ülkücülüğün esaslarına uygun, onunla bütünleşmiş bir hâlde kendi branşı ile ilgili ülkücülüğünü de tespit edip güdecektir.”[7]

Buradan sonra ülküleri uzak hedef olarak ifade eden Alparslan Türkeş veciz bir anlatımla kavramı detaylandırır.

“Ülküler uzak hedeflidir, uzun vadelidir. Bir ülkünün hemen yarın gerçekleşmesi mümkün olmayabilir.

Ülküler önümüzdeki yılları, önümüzdeki yüzyılları kapsayabilir. Ama ülkü insanının kalbini aydınlatan bir ışıktır.

Ülkü insanlara yönünü tayin etmesini sağlayan bir kılavuzdur.

Milletler için de millî ülkü, milletin kılavuzu, milletin yolunu aydınlatan güneşidir.

Ülküsüz insan çamurdan bir varlık gibidir.

Ülküsüz insan dümensiz, pusulasız bir gemi gibidir.

Bunun için her Türk milliyetçisi, her Dokuz Işıkçı mutlaka ülkücü olacaktır, mutlaka ülkü sahibi bulunacaktır.

Hem milli ülkü sahibi olacaktır, hem insanî ülkü sahibi olacaktır, hem de kendi mesleğiyle ilgili ülkücü bir kişiliğe sahip olacaktır ki, hem de kendi mesleğinde başarılı, yararlı bir kişi olarak gelişsin hem de mensup olduğu topluma, milletine yararlı hizmetler yapsın, insanlığa yararlı faaliyetler gösterebilsin. Bunun için Dokuz Işık doktrininin çok önemli ilkelerinden olan ülkücülüğe büyük değer vermekteyiz.

Ülkücüyüz! İnsanlık ailesi, yeryüzünde yaşayan bütün insanlar, milletler denen aynı aynı üyelerin bir araya gelmesinden meydana gelir.

Bir insan, insan olmak isterse, insanlığa hizmet etmek isterse, evvelâ kendi milletine hizmet etmeli, kendi milletini yükseltmeye, kendi milletini mutlu kılmaya çalışmalıdır. Bunu yaptığı takdirde aynı zamanda insanlığa da hizmet etmiş olur.

Çünkü bir insan kendi ailesini düşünür ve ona karşı vefalı kalırsa, insanlık duygulan en olgun seviyeye erişeceği için, kendi ailesi dışındaki insanlara karşı da yaranı ve vefalı olur.

Bir insan kendi milletine faydalı olamaz, kendi milletine karşı bağlılık duymazsa, onun insanlığı düşünmekten bahsetmesi nihayet bir fantezi olur.

İnsan, yetiştiği toprağın, yetiştiği milletin refahını, iyiliğini, saadetini ve şerefini temin etmelidir. Bunu yaptığı takdirde, o millet insanlığın bir parçası olduğu için, dolayısıyla insanlığa da hizmet etmiş olur.” [8]

SONUÇ VE TARTIŞMA

Bu geniş açıklamaların ardından “Ülkücülüğümüz nedir?” sorusuna cevap verilir.

“Ülkücülüğümüz nedir? Ülkücülüğümüz, Türk milletini en kısa yoldan en kısa zamanda modern uygarlığın en üst seviyesine çıkarmak; mutlu, müreffeh hale getirmek; özgür, kendi haklarına sahip bir hayata kavuşturmaktır.”[9]

Başbuğ’un yer yer Türk milliyetçiliği ile bir bütün olarak izah ettiği ülkücülük aynı zamanda Türk milletinin yarınlarını inşa etmenin de adı olmuştur.

O zaman ülkücülükle ilgili şu yaklaşımlar ülkücülere de rehber olması açısından önem arz edecektir.

“Ülkücülük, Türk milletini buhranlar anaforundan kurtarıp, milli-manevi bütünlüğünü sağlamış, ezel-ebed köprüsünü doğru kurmuş, kökü mazide olan bir ati hareketidir.

Ülkücülük yok edilmek istenen bir nesli, yeniden maneviyata dönüş hareketi ile dirilişini sağlama mücadelesidir.

Ülkücülük,  Cenab-ı Allah’ın Maide suresi 54. Ayeti kerimesinde: “Ey iman edenle, içinizden kim dininden geri dönerse bilsin ki Allah onunu yerine öyle bir kavim getirir ki Allah onları sever, onlar da Allah’ı sever. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı ise onurlu ve zorludurlar. Allah yolunda cihat ederler. Kınayanların kınamasından korkmazlar. İşte bu Allah’ın bir lütfudur. Onu dilediğine verir. Allah ihsanı bol olan ve en çok bilendir.” Emr-i ilahi’si ve peygamber efendimizin “ kavminin hizmetçisi kavminin efendisidir. Kişi kavmini sevmekle suçlanamaz.  Vatan sevgisi imandandır.” gibi kutlu ifadelerin referansı ile milletine hizmeti Allah’a ibadet olarak algılamanın adıdır.

Ülkücülük, ferdin kendisinden başlayarak dalga dalga ailesini,  bölgesini, milletini,  Türk Dünyası’nı, İslam âlemini ve en nihayetinde bütün insanlığı ihtiva eden bir kurtuluş hareke

Ülkücülük ile ilgili net tanımlamada şu yaklaşım sergilenebilir.

Ülkücülük; ferdi, maddi ve manevi manada ideallerle donatan ancak ferdiyetçi yaklaşımlardan ziyade toplum hayatına istikamet kazandırıp mensup olduğu ülke, millet ve inançların; yarınları inşa edecek nitelikte ideolojik temelleri olan bir fikri akımdır.

 

Bu değerlendirmelere göre ülkücülük bir yaşam tarzı mı yoksa eylem biçimi midir?

Ülkücülüğün bir yaşam tarzını ifade eden ve eylem/aksiyon yönünün olması ülkücü kavramını da izah etmeyi gerekli kılmaktadır.

Ülkücülüğe mensubiyetin adı olan ülkücü aynı zamanda kendini de bu çerçevede anlamlandırırsa mensubiyeti bir mana taşıyacaktır.

Ülkücü ile ilgili Başbuğ’un pek çok konuşmalarına, yazılarına, özel eğitim programlarındaki değerlendirmelerine şahit oluruz.

Daha çok gençlik üzerinden bu sıfatlamayı değerlendiren Alparslan Türkeş, gençlerle her konuşmasında iyi bir ülkücünün ilim ve ahlak sahibi olması, yaşadığı topluma örnek olması, yaptığı işte çok başarılı olması gerektiği hususlarını sürekli vurgulamıştır.

Genellikle “Türk Milliyetçiliği Davasına Gönül Vermiş Aziz Ülküdaşlarım, Bozkurtlarım, Değerli Dava Arkadaşlarım,  Değerli Ülküdaşlarım” gibi mensubiyeti güçlendiren hitaplarla başladığı konuşmalarında bir ülkücünün nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatan Alparslan Türkeş konuşmalarının ilerleyen dakikalarında Türk milletinin yarınlarını inşa edecek kadroların ülkücülerle mümkün olacağını anlatırdı.

7 Ekim 1990 yılında,  bir basın toplantısını haberleştiren Yeni Düşünce Gazetesinde, ülkücülerle ilgili şu değerlendirmelerde bulunduğunu görürüz.

“Geçmiş yıllarda olsun, yaşadığımız günlerde olsun davamız ve hareketimiz için çeşitli sıfatlandırmalar yapılmıştır. Milliyetçi Hareket gibi, Ülkücü Hareket gibi, Ülkücüler gibi sıfatlar bizi anlatmak, ifade etmek için kullanılan kelimelerdir. Biz de gerek fikir ve düşünce sistemimizi kullanırken, gerek hareketimizin dayanak noktalarını ifade ederken çok açık bir şekilde beyanlarda bulunarak maneviyatçı milli mukaddeslere bağlı bir sistemi ve hareketi temsil etmekte olduğumuzu söyledik. Türk milliyetçiliği fikrini, İslam imanı, ahlak ve faziletini temel alan bir siyasi aksiyon olarak kendimizi tarif ettik. Kaynağını Türk İslam Ülküsünde bulan Türk milliyetçiliği diyoruz. Milliyetçilik ve Ülkücülük sıfatı, Ülkücüler tanımlaması, bizim kendi kendimizle ilgili bir beyanımız olmasının ötesinde, devlet-millet-vatan varlığı ve bütünlüğü yolunda verilen kutlu mücadelenin yolunda verilen kutlu mücadelenin fertlerine Türk milletinin verdiği, yakıştırdığı bir şeref sıfatıdır. Bu kelimenin, bu şerefli sıfatın yanına hiç de yakışmayan bir kelimeyle kullanılmasını büyük talihsizlik olarak görürüz.

Ülkücü, İslam imanının, ahlak ve faziletinin sahibidir.” [10]

Yine 1992 yılının temmuz ayında Alparslan Türkeş, Gençlik ve İstişare toplantısında “Türk Milliyetçiliği Davasına Gönül Vermiş Aziz Ülküdaşlarım” diyerek başladığı coşkulu konuşmasında ülkücü gençlere şu nasihatlerde bulunacaktır.

“Türk Ülkücüleri olarak sizler, senelerden beri doğru, haklı ve gerçek olan fikirlerin sahipleri ve savunucuları olarak; ülkemizdeki fikir mücadelesinin de galipleriyiz, galip olan tarafı teşkil ediyoruz. Hepiniz Türk Milliyetçisi gençler olarak, Ülkücüler olarak, fikir hayatımızın fikir galipleri olarak başlarınızı dik tutunuz, başlarınız dik geziniz.

En büyük ve değerli yatırım insana yapılandır. İmanlı, ahlaklı, ülkü sahibi bir gençlik, o milletin geleceğinin teminat altına alınması demektir.”[11]

Ülkücülük ile ilgili değerlendirmelerde dikkat çeken iki husus vardır. Birincisi ülkücülerin, iman ve ahlak sahibi kişiler oldukları; ikincisi de ülkücülerin devlet-millet-vatan için bir fikir mücadelesinin içinde bulundukları ve haklı çıktıları vurgusudur.

Netice itibari ile ülkücülük şuuruna sahip olan ülkücüler, yaşamının bütün evrelerini iman ettiği değerlere göre şekillendiren bir anlayışın fertte hayat bulmuş halidir. Ferdin bu tarzı cemiyetin şekillenmesi adına bir metodolojiye dönüşmesi ilke edilir.

 

 _________________________________

[1] *Eğitimci-yazar

arabulut58@hotmail.com

[2] Alparslan Türkeş, DOKUZ IŞIK, syf, 129, Burçak Yayınları, 2000

[3] Alparslan Türkeş, DOKUZ IŞIK, syf, 129, Burçak Yayınları, 2000

[4] Bahar İlhan, Başbuğ ve Dokuz Işık, sayfa, 164. Kamer Yayınları2016, İstanbul

[5] Bahar İlhan, Başbuğ ve Dokuz Işık, sayfa, 164. Kamer Yayınları2016, İstanbul

[6] Bahar İlhan, Başbuğ ve Dokuz Işık, sayfa, 164. Kamer Yayınları2016, İstanbul

[7] Bahar İlhan, Başbuğ ve Dokuz Işık, sayfa, 165. Kamer Yayınları2016, İstanbul

[8] Alparslan Türkeş, DOKUZ IŞIK, syf,132,133, Burçak Yayınları, 2000

[9] Bahar İlhan, Başbuğ ve Dokuz Işık, sayfa, 164. Kamer Yayınları2016, İstanbul

[10] TURHAN Metin, Başbuğ Türkeş, syf, 131,132, Kripto, Haziran 2014, Ankara

[11] 12 Temmuz 1992, Ortadoğu Gazetesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.