Kanada idama mahkum edilen vatandaşı için Çin’den ‘merhamet’ istedi

Bu haber 16 Ocak 2019 - 13:24 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi.

Kanada, Çin’in Liaoning eyaletinin Dalien kentinde  uyuşturucu kaçakçılığı suçundan önce 15 yıl hapse mahkum edilen daha sonra  hakkında idam kararı verilen vatandaşı Robert Lloyd Schellenberg için resmi  merhamet talebinde bulundu.  

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Quebec eyaletindeki  temasları sırasında gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, Schellenberg için  resmi merhamet talebini Çin’in Ottawa’daki büyükelçisine ilettiğini söyledi. 

Bakan Freeland, Kanada’nın yıllardır ölüm cezasına karşı olduğunu ve  bu konudaki konumunun tutarlılıkla devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bunun insanlık dışı ve uygunsuz bir ceza olduğuna inanıyoruz. Bu  konuda Çin’in Ottawa Büyükelçisi ile görüştüm ve resmi merhamet talebimizi  ilettim. Kanada’nın ölüm cezasının yanlış olduğuna inanmasına rağmen, ceza hukuku  sisteminde ölüm cezası olan ülkelere seyahat eden Kanadalıların da bunun var  olduğunun farkında olmaları gerekiyor.”

Robert Lloyd Schellenberg, 2016 yılında Çin’in Liaoning eyaletinin  Dalien kentinde uyuşturucu kaçakçılığı suçundan yakalanarak çıkarıldığı mahkemece  15 yıl hapse mahkum edildi.

Turist olduğunu ve suçlular tarafından oyuna getirildiğini savunarak  temyiz başvurusunda bulunan Schellenberg’in davasını gözden geçiren mahkeme,  geçen ayki duruşmada savcıların verilen cezanın “çok hafif” olduğuna ilişkin  itirazını kabul etti. Mahkeme, Schellenberg’in hapis cezasının idama çevrilmesine  hükmetti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da daha önceki açıklamasında, Çin’in  ölüm cezasını uygulamada “keyfi davrandığını” söylemiş ve Robert Lloyd  Schellenberg’i kurtarmak için elinden geleni yapacağını duyurmuştu. 

Öte yandan Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ile görüşen  Schellenberg’in ailesi, oğullarının iki ülke arasında Huawei Mali İşler Direktörü  Mıng Vancou’nun Kanada’da 1 Aralık’ta gözaltına alınmasıyla başlayan gerginlikte  “pazarlık kozu” olmasından endişe ettiklerini dile getirmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments