ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4396
EURO
10,0747
ALTIN
492,32
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Pazar Sıcak
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Çarşamba Sıcak
37°C
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün gazetesine verdiği röportajda ezber bozdu. Suriyeli göçmenler konusunda yapılması gerekenleri sıraladı. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, ”Ülkemizde 500.000’e yakın Afgan mülteci olduğu tahmin ediliyor. Elbette önümüzdeki riskli ve tehlikeli süreçte göç dalgasının sınırlarımıza iyice dayanacağı, ülkemizi zorlayacağı görülüyor. Düzensiz göç, adı konmamış bir istiladır,...
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...

Resmi Gazete’de yayımlandı! 19 Şubat’a kadar..

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart’ta yapılacak  Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde aday listelerinin verilmesinde uyulması  gereken usullere ilişkin kararı Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlandı! 19 Şubat’a kadar..
16.01.2019
0
A+
A-

Kararda, siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı ve  belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday  listelerini ilçe seçim kurullarına, büyükşehirlerde siyasi parti il  başkanlıklarının büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına  19 Şubat Salı günü saat 17.00’ye kadar vermesi gerektiği belirtildi.

Bağımsız adayların ise kanunda öngörülen seçilme yeterliliğini  taşıdıklarını belirten belgeler ve en yüksek derecedeki devlet memurunun brüt  aylığı olan bin 240 lira 67 kuruşu mal sandığına yatırdığına dair makbuzla il ve  ilçe seçim kurullarına başvurması gerekiyor.

Siyasi partilerce verilen seçim çevrelerine ait listelerin, adayların  Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, ad ve soyadları, öğrenim durumları ve  meslekleri gösterilerek sıra numarasıyla alt alta yazılmak suretiyle  düzenlenmesinin zorunlu olduğu bildirilen kararda, siyasi parti aday listelerinin  her sayfasının parti mührünü ve yetkili imzayı taşıması, ayrıca imza kaşesi  kullanılmaması gerektiği de vurgulandı.

ADAY LİSTELERİ 3 MART’TA KESİNLEŞECEK

 Kararda ayrıca, adayın seçilme yeterliliğiyle ilgili sabıka  kayıtlarının belirlenmesi durumunda uyulması gereken usuller de yer aldı.

Adaylıktan istifalara ilişkin sürece de yer verilen kararda,  adaylardan istifa edeceklerin, bu yoldaki istemlerinin en geç 1 Mart Cuma günü  saat 17.00’ye kadar il/ilçe seçim kurullarına ulaştırılması gerektiği belirtildi.

Kararda, bu tarihe kadar oluşan eksiklerin giderilmesinin ilgili  siyasi partilere bildirileceği, anılan tarihten sonra il/ilçe seçim kurullarına  ulaşacak istifalar nedeniyle siyasi partilere eksikliklerin tamamlattırılması  yönünde herhangi bir bildirimde bulunulmayacağı, bu durumdaki siyasi partilerin  eksik liste ile seçime katılacakları kaydedildi.

Aday listelerinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelecek  boşalmalarda ilgili siyasi partinin, göstereceği yeni adayı boşalan sıraya  koyabileceği, eksikliğin tamamlanmaması halinde o seçim türü için eksik liste ile  seçime katılabilecekleri ifade edilen kararda, seçim takvimine göre, aday  listelerinin kesinleştiği 3 Mart’tan sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday  listelerinde oluşacak eksikliklerin tamamlanamayacağı ancak bu kişilerin  seçilmeleri halinde yerlerine kendilerinden sonra gelenlerin seçilmiş  sayılacakları aktarıldı. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.