‘YPG operasyonu ABD’ye bağlı değil’

Bu haber 11 Ocak 2019 - 23:42 'de eklendi ve 199 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’de Fırat Nehri’nin doğusuna yapılması planlanan harekât konusunda, “Şunu anlamaları gerekiyor. Bizim YPG’ye yönelik harekatımız, operasyonumuz ABD’nin çekilmesine ya da çekilmemesine bağlı değil” dedi. Çavuşoğlu, dün NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD’nin, Menbiç yol haritasının uygulanmasına biraz daha olumlu bakmaya başladığını söyleyen Çavuşoğlu, bir an önce bunun uygulanması ve YPG’nin Fırat’ın doğusundan tamamen çekilmesi gerektiğini vurguladı. Çavuşoğlu, “Şunu anlamaları gerekiyor. Bizim YPG’ye yönelik harekatımız, operasyonumuz ABD’nin çekilmesine ya da çekilmemesine bağlı değil ki. Böyle bir karar yokken Cumhurbaşkanımız Fırat’ın doğusuna da gireceğimizi ve harekâtı başlatacağımızı söyledi. O gün ABD’nin çekileceğini biz de bilmiyorduk” diye konuştu.

‘İzin almayız’

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Operasyonun zamanlamasını, nasıl ne yapacağımızın kararını yine biz veririz. Bu konuda da kimseden izin almayız. ABD çekilirken herhangi bir kargaşa olmasın dediği zaman, tabii ki Cumhurbaşkanımız aynı zamanda başkomutan, ‘Bir bekleme sürecine geçelim’ dedi. Ama bu iş uzatılırsa veya zamana yayılmaya çalışılırsa, ‘Türkler Kürtleri katledecek’ gibi yanlış ve saçma gerekçelerle gerçek olmayan söylemlerle bu işi savsaklamaya çalışırlarsa o zaman biz de bu kararımızı uygulamaya koyarız. Bunun da kararını, askerlerimizle beraber Sayın Cumhurbaşkanımız verecek.”

Pompeo’dan yeni Suriye açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Mısır’da temaslarda bulunan Pompeo, “Donald Trump, Suriye’de yeniden askeri alanda etkinlik kurmayı düşünüyor ama umarım buna gerek kalmaz” ifadelerini kullandı. Ortadoğu’daki ABD varlığına da değinen Pompeo, “ABD Ortadoğu’da her zaman özgürleştirici bir güç olmuştur, asla işgalci olmamıştır” dedi. Pompeo, ABD’nin askeri müdahalede bulunduğu yerlerden geri çekildiğinde ise her zaman kaosun ortaya çıktığını savundu. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments