ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

Çin vebasını ilk çözen Çinli bilim insanı susturuldu, hastalık bütün dünyaya yayıldı

Bu haber 13 Nisan 2020 - 12:02 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.

Corona virüsler konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Çinli bir bilim insanı, teşhis testleri ve aşılar geliştirmek için çok önemli olan yeni hastalığın genetik kompozisyonunu çözdükten sonra “susturuldu”.

Ortaya çıkan bilgilerin ışığında Çin’in salgını örtbas etmesiyle ilgili yeni endişeler patlak verdi.

Yeni iddiaların merkezinde, Çin’in ‘Yarasa Kadın’ olarak bilinen bilim insanı Shi Zhengli var.

Virolog, geçen yıl sonunda şehirde patlak veren gizemli solunum yolu hastalığının yeni bir corona virüs olarak tanımlanmasının ardından Wuhan’daki yüksek güvenlikli laboratuvarına çağrıldı.

Yeni tip corona virüs ile ilgili kapsamlı bir çalışmayı hızlıca yürüten ‘Yarasa Kadın’ Shi Zhengli, üç gün içinde gen dizilimini tamamladı.

Ekibinin çalışması virüsün Güney Çin’in bir bölgesi olan Yunnan’a bin 600 kilometre uzaklıkta bulunan mağaralardaki nalburunlu yarasalarla bağlantılı olduğunu ve 2002 yılında Çin’den ortaya çıktıktan sonra 33 ülkede salgına yol açan bir solunum yolu hastalığı olan SARS’a benzer olduğunu gösterdi.

Çinli bir gazeteci olan ve Wuhan’daki 76 günlük karantinadan sonra geçen hafta serbest kalan Gao Yu, tecrit sırasında Shi ile konuştuğunu söyledi ve şunları aktardı:

Enstitüsünün 2 Ocak gibi erken bir tarihte gen dizilimini ve ilgili testleri bitirdiğini ancak susturulduğunu öğrendik.

Aynı gün Wuhan Viroloji Enstitüsü Müdürü Yanyi Wang’ın personele ve kilit yetkililere hastalık hakkında bilgi vermemelerini emrettiğini söyledi. Wuhan Viroloji Enstitüsü Müdürü Wang, araştırma sonuçlarının ‘paniğe’ neden olan ‘uygunsuz ve yanlış bilgi’ler olduğunu söyledi.

Sekiz gün sonra, enfekte bir hastadan numune alan bir Şangaylı profesör tarafından yönetilen bir ekip de açık erişim platformunda bir genom dizisi yayınladı.Pröfesörün laboratuvarı iki gün sonra ‘tasfiye’ nedeniyle kapatıldı. O zaman, halka bir haftadan fazla bir süredir Wuhan’da yeni vakaların rapor edilmediği ve virüsün insandan insana geçtiğine dair bir bilgi olmadığı söylendi.

Shi’nin ekibi, 23 Ocak’ta hastalığı tanımlayan verilerini bilimsel bir portalda yayınladı. Bu, aynı bilgiler Nature dergisinde yayınlanmadan bir ay öncesine denk geliyordu.

Eğer Çin yönetimi bu bilim insanını susturmasa idi Çin vebasının virüsü Covid-19 bulaşan hastalar daha önce de izole edilerek hastalık kontrol altına alınabilirdi.

Hatırlandığı gibi Çinli doktor Li Wenliang Çin Vebası salgınına ilk dikkat çeken kişiydi. 34 yaşındaki doktor Aralık ayında yaptığı açıklamayla SARS benzeri yeni tip corona virüs salgınının başladığını söylemiş, bu açıklamasının ardından polis tarafından sorguya alınmış, muhbirlikle suçlanmış sert bir şekilde azarlanmıştı. Doktor, 3 Şubat’ta corona virüs nedeniyle de hayatını kaybetmişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat