DOLAR
8,4988
EURO
10,2676
ALTIN
496,67
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Az Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C
Pazar Gök Gürültülü
23°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
    “ Sakın Gözüme Gözükme Bayramda da Evime Gelme!” Kadir KESKİN Hafta sonları pansiyon öğrencileri, pansiyon müdür yardımcısının izniyle ailelerinin yanına giderler. Biz de yemeklerin israf olmaması için pansiyonda kalan öğrenci sayısına göre yemek çıkarırız. Bir hafta sonu lisemizin birinci sınıfında okuyan ve okul pansiyonunda kalan dört öğrenci, Pansiyon Müdür Yardımcısı...
KAYGILARDAN ÂZÂDE MEVSİMLERDE BAYRAM Kemal ÇOPUROĞLU Şimdi her istenildiğinde alınan Ve daha eskimeden çöpe atılan  Ayakkabı, pantolon, gömlek değil; Kadri kıymeti bilinen Ve Yıllarca giyilen Bayramlıklara sarılmadan uyuyamayan, Uyuyunca da Bir bayram rüyâsı gören: Gönençli, Kıvançlı Ve Mutlu çocukların bayramıydı bizim bayramlarımız… Bizi mutlu kılan; Belki içten bir kucaklanış, Ve...
BİR DAĞ DAHA GÖÇTÜ  Kenan EROĞLU (Celal Doğru’nun Ardından)  Çok değerli arkadaşım, kardeşim Celal Doğru’nun vefatı üzerine bir yazı yazmak pek aklıma gelmezdi. O hastaydı ve yatıyordu, fakat vefat edeceğini üzerine konduramıyorduk.   Ne diyelim Allah Rahmet eylesin.  1970’li yıllarda “Genç Ülkücüler Teşkilatı”nda ben yönetim kurulunda görev yaparken kendisiyle tanışmış,n1971 den itibaren arkadaşlığımızı...
YENİ ANAYASA YAZILIRKEN Fahrettin Masum BUDAK     Bir süreden beri, bazı partilerde yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğuna dair  görüş beyanatları duymaya ve bu demeçleri gazetelerde okumaya başlamıştık. Bu doğrultuda MHP ile AKP’nin biraz daha  ön alarak yeni anayasa taslakları hazırlamak için kolları sıvadıkları gelen haberler arasındaydı. Nitekim bunun sözde kalmadığını ve ete...

Manisa’nın bilenen ve bilinmeyen değerleri: İbrahim Yıldırım

Manisa’nın bilenen ve bilinmeyen değerleri: İbrahim Yıldırım
28.03.2021
0
A+
A-

Manisa’nın bilenen ve bilinmeyen değerleri: İbrahim Yıldırım

Kadir KESKİN

Yıllar önce Toroslarda bir uçak kazasında kaybettiğimiz ünlü fikir adamımız rahmetli Remzi Oğuz Arık’ın “ GEVEN “  adlı bir kitabını okumuştum. “Geven” nin ne olduğunu belki bilmeyenlerimiz olabilir. “ GEVEN” bir ottur. Anadolu bozkırlarında kara, yağmura, doluya sert esen rüzgârlara ve çetin  kış şartlarında,   Anadolu bozkırlarında yetişen susuzluğa dayanan, sert  tikenleriyle,  eflatun renginde  mini minnacık çiçekler açan  bir bozkır bitkisidir.  Kurak geçen yıllarda kış aylarında hayvanların aç kalmaması için   Anadolu insanı sert tikenli  bu bitkiyi eldivensiz kanayan elleriyle  kazarlar, köklerini ezerek  hayvanlarına yedirirler.  Her türlü güçlüğe  göğüs geren anlamında Anadolu insanına da  rahmetli Remzi Oğuz ” GEVEN” çocuğu  tabirini kullanır. Ben de Anadolu’nun geven  çocuğu olarak geven otunu iyi bilinenlerden biriyim. Kışın o soğuk günlerinde babamla birlikte az geven toplamadık. 

İbrahim Yıldırım’ı da ne zaman görsem  “ Geven” otu aklıma gelir. Konya’nın bir bozkır çocuğu olarak hayvanlarının aç kalmaması için   Konya bozkırlarında  babasıyla  az geven toplamamış. Yıldırım da benim gibi Anadolu’nun tipik bir “ Geven” çocuğudur.    

Bozkır’ın sert iklimine “Geven” otu dayanır ama Yıldırım’ın ailesi Ekonomik baskıların getirdiği sıkıntıya daha fazla dayanamaz iç göçe maruz kalır. Yıldırım  “Bir Göç Hikayesi- Kuruçay’dan Manisa’ya” adlı  kitabında  göç hikayesini, çok güzel  bir şekilde akıcı bir üslupla kitaplaştırmıştır..  Anadolu bozkırlarından ekonomik sıkıntılar dolayısıyla yer değiştiren ve özellikle Manisa’ya göç eden aileler çocuklarına bu kitabı mutlaka okutmaları gerekir. Rahmetli  yıldırımın babası Hüseyin Amca altı çocuğunu alarak Anadolu’ya nazaran ülkemizin cennet sayılabilecek bölgesinde yer alan Manisa’ya yerleşir.  

Rahmetli Hüseyin Amcanın altı çocuğundan erkek çocuğu olarak dördüncüsü olan İbrahim Yıldırım, ailesinin göçle yaşadığı sıkıntıları çocuk yaşta  birebir  göğüslemiştir. Daha  Necatibey İlkokulunda okurken okuldan arta kalan zamanlarda bir çocuğun Manisa sokaklarında  yapabileceği simit, su satarak ailenin geçimine destekte bulunmuştur.  İlkokuldan sonra arkadaşları  Şehitler Ortaokuluna  kayıt yaptırırlarken, Yıldırım   İmam- hatip  Okulunu tercih eder.  Daha sonra da sınavını kazandığı Bursa İşletme Fakültesini girer. Fakülteyi bitirdikten sonra 6 yıl devlet memurluğunun akabinde talep üzerine Özel Finans kurumlarına geçer. 11 Yıl Özel Finans kurumlarında çalıştıktan sonra davetle İngiltere’ye gider. Burada finans bilgileri üzerine araştırmalarda bulunur.  İngiltere’de fasılasız üç yıl çalışmalarını sürdüren Yıldırım,İngiltere’de tecrübelerini içeren büyük bir zevkle okuduğum “ Geçmişle Başlar Geleçek” adlı kitabını yazar. 

İngiltere dönüşünde  TMFS de göreve başlayan Yıldırım , bir ara  ATV Genel Koordinatörlüğü görevini  de ifa eder. 2009 da emekliye ayrılarak Manisa’ya yerleşir. Emekliliğinde boş durmayan Yıldırım Manisa’da  mahalli   gazeteler ve internet sitelerinde   çeşitli  konularda  köşe yazıları yazarak  mesleki tecrübelerini  okurlarıyla paylaşmaktadır. 

Ayrıca 2008 den beri çalışmalarını yoğunlaştırdığı Ermeni meselesi üzerine Belediyelerin ve Sivil toplum kuruluşlarının daveti üzerine ülkemizin bir çok yerlerinde “Ermeni Soy Kırımı” üzerine konferanslar vermiştir. İbrahim Yıldırım’ın bu çalışmalarına duyarsız kalmayan Manisa İl Kültür Müdürlüğü Manisa Valiliğinin himayelerinde 23 Aralık 2017 yılında  “ ŞEHRİN  HAZİNESİ “ özel ödülü verilmiştir. 

Manisa’mız, Hatuniye Camii avlusunda metfun , Osmanlıda 5 defa Seraskerlik ve beş defa da Sadrazamlık yapmış , önemli bir şahsiyeti bağrında barındırmaktadır. Ne yazık ki , bu şahsın önemi ve kişiliği hakkında doğru dürüst bilgi sahibi olanımız son derece azdır.  Hakkında lehte aleyhte bir sürü anlatımlar söz konusudur. İşte bu konuyu yaklaşık üç yıl çalışarak kitaplaştırmış, kültür dünyamıza kazandırmıştır.  

Tarihin bu dönemine ışık tutacak olan İbrahim Yıldırım Bey kardeşimin uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı hacimli  “ MÜTERCİM MEHMET PAŞA “   adlı eseri yüzleşme yayınlarından bu hafta raflarda yerini almıştır.
Manisalı hemşehrilerimiz, artık, Mütercim Mehmet Rüştü Paşa’yı layıkıyla tanıyıp, bağrında barındırdığı bu şahsiyet hakkında gerçekçi bilgi sahibi olacaklardır.  

Şahsen ilgi ile beklediğim bu eseri okurlarıma  tavsiye ederken yakın dostlarına İbrahim Kimdir diye bir soru tevcih ettiğimde: 

Seyhan Emen Çağlar: “Manisa’nın duayenlerinden ve kültür dehalarından olup değeri bilinmeyen ve kendisinden yeteri kadar faydalanılmayan velüt bir gönül dostudur.” dedi. 

Seyhan beyin bu görüşlerine katılmakla beraber, gördüğüm kadarıyla İbrahim  Yıldırım ekonomi ve finans bilgilerinin yanında  edebiyatçı yönü de ağır basmaktadır. Divan edebiyatı ve Cumhuriyet edebiyatını özümsemiş güçlü hafızasıyla değme edebiyatçılara taş çıkartacak kadar engin bir şiir ve  kültür hazinesidir.  Yılarca eğitimin içinde birçok edebiyat öğretmeni ile beraber çalışmama rağmen onun kadar hafızasında şiir olan bir edebiyatçı meslektaşıma rastlamadım. Sözü ve sohbetiyle itici değil, tatlı,  yumuşak üslubu, pürüzsüz diksiyonu ile sözü ve sohbetine doyulmayan  gerçek bir kültür hazinesidir. 

 Umarım kıymeti bilinir. 

Yazarın Eserleri : 

  1. Bir Göç Hikâyesi (Kuruçay’dan Manisa’ya ) 
  2. Geçmişle Başlar Gelecek 
  3. Mütercim Mehmet Rüştü Paşa 

Yazarın kitaplarına  ulaşmak isteyenler YÜZLEŞME   yayınları ile  kitabın  yazarından (0543-511 11 11) temin edebilirler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.