DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Dr. Hayati BİCE: “Gazetemiz ORTADOĞU”ya Sahip Çıkalım !..

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Dr. Hayati BİCE: “Gazetemiz ORTADOĞU”ya Sahip Çıkalım !..

“Gazetemiz ORTADOĞU”ya Sahip Çıkalım !..

 Dr. Hayati BİCE

Son haftanın tiraj raporları ile ilgili bir haberi okurken, kendimi bu yazıyı yazmak zorunda hissettim. En son gördüğüm, 29.04.2013-05.05.2013 Haftası Tiraj Tablosu’na bakılırsa, ülke kamuoyunda “Milliyetçi-Ülkücü Hareketin yayın organı” olarak bilinen Ortadoğu gazetesinin tiraj yönünden arz ettiği tablo, hiç de iç açıcı değildir. Son haftanın tiraj raporuna bakılacak olursa, bugünkü durumda gazete okuru olan ve kendisini Türk milliyetçisi saydığını düşünebileceğimiz kitle arasında bile, Ortadoğu’nun hak ettiği yerde olmadığı görülmektedir.

Önümüzdeki 3 yılık süreçte ülkenin yapacağı hayatî önemdeki seçimlerde Ortadoğu’ya düşecek görev çok daha fazla önem kazanacaktır. 27 Mart 2014 tarihindeki Yerel seçimler, hemen ardından yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sonrasında 2015 Milletvekilliği seçimi sürecinde ülkücü medyaya ve bu meyanda Ortadoğu’ya büyük görevler düşeceği ortadadır.

Ortadoğu gazetesinin gazetecilik profesyonelliği yönünden arz ettiği tablonun ülkücü kitleyi tatmin etmediğinden tutun, gazeteye ulaşmak için bayilerde bulunamamasına kadar çok önemli eleştirilerin farkındayım. Zaten, bu türden yapıcı eleştirileri paylaştığım ülküdaşlarımın bilgisi dâhilindedir.

 

‘Pozitif Ülkücülük’ Adına…

Ortadoğu’nun popüler kalemlerinden Şükrü Alnıaçık’ın “Sevdiklerimizi Silahlandıralım!” şeklindeki çarpıcı başlıklı yazısında “bir silah” olarak tanımladığı Ortadoğu’nun tirajının arttırılmasının gereğini işaret ederken bu yazıya yanıt veren ÜLKÜ-YAZ Yönetim Kurulu üyemiz Gültekin Öztürk, Aydın’dan ses vererek “Kendi evimi ve dört köy kahvesini silahlandırdım” yanıtını vermesi de bu yazının yazılmasına vesile olmuştur. [1]

Uzunca bir süredir ısrarla kullandığım ‘Pozitif Ülkücülük’ yaklaşımımı koruyarak, Ortadoğu’nun tirajının hak ettiği düzeye bunun sağlayacağı rahatlamanın gazetenin içeriğinin kalitesinin yükselmesine yol açacağını düşündüğüm bazı tedbirleri ve önerileri paylaşmak istiyorum. Aslında bu değerlendirmemin, kendisini ülkücülük adına sorumlu hisseden her Türk aydını için de örnek oluşturmasını dilerim.

Öncelikle belirmek gerekirse, Ortadoğu’nun bir fikir gazetesi olarak, imajı yükseltilmeli, içeriği ideolojik yönden güçlendirilmelidir. Bunun için öncelikle, sayfa tanziminde, gazetenin fikrî çehresini oluşturan yazarların yazıları mutlaka çekici bir vitrin oluşturacak şekilde öne çıkarılmalıdır.

Gazetenin kağıt üzerine basılan nüshalarında, bugünkü şeklinde olduğu gibi gazetenin eteğinden değil tepesinden o gün yazan yazarların köşe yazıları duyurulmalıdır. Bunun bir yansıması olarak gazetenin internet sitesinde de YAZARLAR sekmesine bugün olduğu gibi aşağılarda değil üst menüde yer verilmelidir. İnternetten söz etmişken, gazetenin websitesinin de görsel yönden zenginleştirilmesi ve arşiv yazılarına erişim kolaylığı sağlanması ile etkinliğinin arttırılmasında faydalı olacağı kesindir. Halen internette yer alan “iktidar muhalifi” gazeteler arasındaki yeri yönünden bile http://ortadogugazetesi.net/   adresinin Alexa sıralamasındaki durumu dikakt çekicidir.[2]

 

“Düşünce Harmanı” veya “Fikir Meydanı” Açılmalıdır

Fikir gazetesi olan hemen her gazetenin yaptığı gibi gazetenin 2. Sayfası tamamen köşe yazısı ve ortaya açılacak “düşünce yazısı” sütununa ayrılmalıdır. Bu noktada Derya Sazak yönetimindeki Milliyet’in son döneminde “Bir Milliyet Klasiği” duyurusu ile hayata geçirdiği, dışarıdan yazı gönderen akademisyen ve fikir adamlarına açılan “Düşünenlerin Düşüncesi” isimli sayfayı örnek verebilirim.[3]

Ülkü Ocakları tozu yutmuş akademisyenlerin yüzleri aşan sayısı bu meydanın kaliteli yazılarla doldurulabilmesini ve asla boş bırakılmayacağının garantisidir. Bu meydan yer verilecek yazıların fikrî niteliğinin belirli bir seviyenin üzerinde tutulması için gönüllü akademik desteği verecek bir editörial yardımı Ülkücü Yazarlar Derneği “Ülkü-Yaz” olarak sağlamayı üstlenebiliriz. Ülkücü camianın iyi bildiği akademisyenlerden Prof. Dr. Recai Coşkun gibi isimlerin böyle bir görevi, “ülkücülük görevi” olarak seve seve üstlenebileceklerini biliyorum.

“Türk Yurtları’ndan Esintiler”

Ülkücü hareketin değişmez vasıflarından Turancılık gazetede yer verilecek Türk Dünyası haberleri ile ortaya konulmalıdır. Bunun için en az haftada bir tam sayfa olmak üzere “Türk Yurtları” başlıklı bir sayfa açılmalı, Türk dünyasındaki üniversitelerde –mesela Yesevî Üniversitesi’ndeki Ülkü Ocakları teşkilatı-  okuyan genç ülküdaşlarımızın haber ve yorumları ile güncel ve kalıcı haber ve değerlendirmeler bu sayfada yer almalıdır.

Türk dünyasındaki sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeler ayrıntılı olarak verilerek ülkücü hareketin -ve özellikle de ülkücü gençliğin- Türk yurtlarına olan ilgisi canlı tutulacaktır. “Dilde, fikirde, işte birlik” şiarımızın somut örneklerinin bu sayfalarda sergilenmesi sağlanmalıdır.

 

“Ülkücü Hafıza”

Diğer yandan ülkücü hareketin fikrî mirası da bugün hiç kimsenin küçümseyemeyeceği kadar zengindir. “Ülkücü Hafıza” gibi bir başlık ile açılacak bir sütunda Dündar Taşer, S. Ahmet Arvasi, H. Nihal Atsız, Arif Nihat Asya, Galip Erdem gibi öncü isimlerin yazılarının yer alacağı böyle bir içerik yeni yetişen ülkücü gençlerin fikrî kapasitesinin arttırılmasında mutlaka çok etkili olacaktır. Bugün birçok üniversiteli ülkücünün ortak yakınması olan “Ortadoğu bizi fikren tatmin etmiyor” şeklindeki itirazların giderilmesi de bu şekilde sağlanabilecektir.

 

“Kitap Köşesi” veya “Kitap Eki”

Yayınlanan kitapların okura ulaşmasının, ilgi görebilmesi için tanıtılmasının en az kitabın yazılması kadar önemli olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Bugün ülkücü içerikli olarak kabul edilebilecek eserleri yayınlamaya gönüllü yayınevi sayısı bir elin parmaklarını dahi bulamazken, ülkücülerin kitap okuma tembeli olduğundan yakınılırken Ortadoğu’da bir “kitap sayfası” açılmasını talep etmemiz garip bile kaçabilir. Ancak bugün Türkiye’de yayınlanan fikir gazeteleri bir yana bazı magazinel gazetelerin bile “Kitap Eki” yayınladığını göz önüne alırsak bunun bir gereklilik olduğuna inanıyorum.[4]

Bir yılı aşkın süredir faal olan Türk Ocakları “Yazarlar Grubu”nda da dile getirdiğim üzere 12 Eylül hakkında yazılmış kitapların bile ülkücü camiaya tanıtılmasında büyük bir eksiklik olduğu görülmektedir. Bu konuda da Türk Ocakları “Yazarlar Grubu” ve Ülkücü Yazarlar Derneği “Ülkü-Yaz” olarak Ortadoğu’ya gönüllü katkı sağlayabiliriz.

 

Gazetenin Erişilebilirlik Problemi ve Tirajının Yükseltilmesi

Bu konunun anlaşılması için yapılabilecekler somut bir örnek vermem gerekirse, Ülkücü Yazarlar Derneği “Ülkü-Yaz” olarak 3 Mayıs dolayısıyle yayınladığımız “Basın Bildirisi”nin yer aldığı Ortadoğu gazetesini Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki gazete bayiinden aldım. Bayiiden aldığım iki gazetenin bir tanesini İstanbul’a yolcu ettiğim yakınıma armağan ederken diğerini arşivime koymak üzere kendime ayırdım. Hergün binlerce yolcunun önünden geçtiği ve yolculukta okumak üzere gazete, dergi aldığı bu bayide, vakit henüz öğle olmamışken benim aldıklarımdan sonra sadece iki gazete kalmıştı. Muhtemeldir ki, o gün öğleden sonra Ankara’daki AŞTİ Gazete Bayii’ne gelen ülküdaşlarım Ortadoğu gazetesini bulamamışlardır.

Kendim de dahil bir çok ülküdaşımın, herhangi bir nedenle Ortadoğu’yuedinmek istediğindenasıl bayi, bayi dolaşmak zorunda kaldığını biliyorum. Bunun getirdiği sıkıntıyı aşabilmek için gazete bir telefona bilgi vermek suretiyle yakın bir bayiye gazetenin getirtilebilmesini mümkün olduğunu duyurmuştur.[5]

Ancak günümüzde ekonomik imkânları yeterli olsa bile herkesin hergün gazete almasının söz konusu olmadığı bilinmektedir. Bunun farkında olan gazetelerin, 30-40 kuponluk kampanyalarla okuru kendilerine bağlamak ve satış düzenliliğini sağlamak gibi bir yönteme başvurdukları bilinir.  Ortadoğu’nun bu türden bir promosyon kampanyasını sürdürebilecek ekonomik güce sahip olmadığını biliyoruz. O halde yüzyüze ilişkide bulunduğu bayiye getirteceği Ortadoğu’yu, birgün alıp üç gün almayarak mahcub olmak istemeyen ülküdaşların varlığı kesin olduğuna göre, başka yöntemlerin araştırılması gerekir.

Özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Samsun, Trabzon gibi nisbeten büyük kentlerde belirli bir sayıda Ortadoğu satış rakamına ulaşan bayilere gönderilen gazete sayısı iki katına çıkartılıp bir kampanya ile bu bayilerin listeleri duyurulmalıdır. Bunun için ülkücülerin örgütlendiği sosyal medya grupları aktif olarak kullanılabilir. Ortadoğu yazarlarından Yıldıray Çiçek, Şükrü Alnıaçık, Neval Kavcar ve Muharrem Günay gibi değerli isimlerin gündemi yakalayan ve hatta yön veren yazılarının sosyal medyada gördüğü ilgi, etkin bir kampanya ile Ortadoğu’nun ulaşabileceği tirajın habercisi gibidir.

Son genel seçimlerde 5 milyondan fazla oy alarak, ülke düzeyinde en az bir milyon haneye ulaştığı anlaşılan, ülkücü hareketin basındaki temsilcisi olan Ortadoğu gazetesinin hak ettiği etkinlik ve tiraja ulaşabilmesi için MHP il-ilçe yönetimlerinin de harekete geçmeleri gereğini herkes kabul edecektir.  Bunun nasıl olacağına her il-ilçe yönetimi “durumdan vazife çıkartarak” kendi ölçeğinde çözümler geliştirmelidir.

 

2013 Sonunda 100 bin Tirajlı bir ORTADOĞU

Hedef ilk aşamada 50 bin, yıl sonunda 100 bin tirajlı bir Ortadoğu gazetesine sahip olmaktır. 12 Eylül öncesinde 50 bin tirajını gören Hergün, 100 bin tirajlı Nizâm-ı Âlem ve 12 Eylül sonrasında 20 bin tirajlı Yeni Düşünce örneklerini yakından bilen birisi olarak bu hedefin, ülkenin bugün ulaştığı nüfus, eğitim düzeyi ve ekonomik gelişme düzeyinde bir hayâl olmadığına inanıyorum.

Yeter ki, bütün ülküdaşlar da inansınlar…

_________________________________________

(*)Dr. Hayati BİCE, Ülkücü Yazarlar Derneği Genel Başkanıdır.

İletişim: http://www.hayatibice.net

[1] http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?makale=sevdiklerimizi-silahlandiralim&id=13401

[2] Ortadoğu gazetesinin internetteki sitelerin tıklanma seviyesini gösteren alexa.com sitesindeki yeri, Türkiye’den yayınlanan siteler arasında 2.309’uncu sıradadır.(7 Mayıs 2013 günkü veri).  Beğenmediğimiz bazı “yandaş gazeteler”in sıralamadaki yerlerini vererek ülküdaşlarımı üzmek istemiyorum. Ancak 8 ay önceki sıralamaya göre Ortadoğu’nun yaklaşık 1200 basamak yükselmiş olması ümit vericidir. Bu konudaki değerlendirmemi içeren yazım için bkz: https://www.ulkucukadro.com/ulkucu-hareketi-medya-girdabindan-cikartmak/

[3] http://gundem.milliyet.com.tr/Milliyet.aspx?aType=gundemYazarTumYazilarV4&AuthorID=421

[4] İzleyebildiğim kadarı ile Aydınlık, Cumhuriyet, Radikal, Vatan, Yeni Şafak, Zaman gazetelerinin en az bir ay periyodlu kitap ekleri yayınlanmaktadır.

[5] Ortadoğu gazetesinin Facebook sayfasında şu duyuru yapılmıştır: “Ortadoğu gazetesi bulamadığını söyleyen okuyucularımız lütfen (0212) 425 36 50 numaralı telefonlardan satış temsilcimiz ile görüşsünler… Evlerine veya işyerlerine en yakın gazete satış yerine Ortadoğu gönderilecektir…”

 

29.04.2013 – 05.05.2013 Haftası Tiraj Tablosu*

Gazete      Satış  Önceki haftaFark                             
ZAMAN1.098.0971.101.847-3.750
POSTA427.393437.075-9.682
HÜRRİYET397.929399.027-1.098
SABAH312.524316.865-4.341
SÖZCÜ285.390289.849-4.459
HABERTÜRK200.714204.007-3.293
TÜRKİYE180.575180.655-80
MİLLİYET177.242180.649-3.407
VATAN133.170136.099-2.929
STAR129.913129.367546
TAKVİM105.881108.994-3.113
AKŞAM102.679107.027-4.348
YENİ ŞAFAK102.252102.444-192
BUGÜN102.081104.838-2.757
GÜNEŞ101.576103.133-1.557
YENİ MESAJ77.79778.786-989
TARAF70.73572.922-2.187
AYDINLIK58.98060.768-1.788
YURT52.37652.448-72
YENİ ÇAĞ52.09952.716-617
ŞOK51.58652.374-788
YENİ AKİT51.14051.454-314
YENİ ASYA50.98650.94739
CUMHURİYET50.95051.590-640
MİLLİ GAZETE31.16731.393-226
MİLAT29.97227.1422.830
YENİ ASIR26.07726.315-238
RADİKAL24.15123.419732
SOL 14.40214.36042
BİRGÜN9.3248.0001.324
ORTADOĞU7.2537.368-115
EVRENSEL6.0956.296-201
HÜRSES2.1212.130-9

(**)Turkuvaz ve Yaysat’ın rakamlarıdır. Yeni Akit Gazetesi’nin kendi dağıtımıyla yaptığı abone satışları da bu haftadan itibaren listeye eklenmiştir.

 

YORUM YAP

Bağdar Caddesi Escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escortdeneme bonusu veren sitelerhttps://www.tedxpenn.com/escort ankaraankara escorthttps://greenhousecraftfood.com/ataşehir escortMebbistrendyol indirim kodustarzbetpiabetbonusxslotmarsbahisistanbul escort bayanseostarzbetimajbetmarsbahiskavbetjojobetnakitbahisonwinsahabetFenomenbetdeneme bonusu veren sitelercasibom giriştarafbetbetturkeybetturkeystarzbetxslotxslotzbahiszbahisgrandpashabetgrandpashabetBetpas thebarbeehousewife.comcasibomholiganbetjojobetjojobet girişJojobetbettiltjojobetjojobetgaziantep escortgaziantep escortjojobetmarsbahisjojobetportobetJojobethacklinkcasibomjojobetjojobetmatadorbetsahabetsahabetmislibetjojobetholiganbetmarsbahisjojobettipobethttps://yeni.bio/gates of olympushttp://www.robinchase.org/https://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinolevantjojobet casibomCasibom Girişcasinolevantcasinolevantbettiltbettiltbettilt girişbettilt girişcasinolevant girişbetoffice girişbetoffice girişCasibommatbet girişcasibomMadridbetgrandpashabet girisgrandpashabetmatbetgrandpashabetmarsbahisGrandpashabetgüvenilir bahis sitelericasibomasyabahiscasibomjojobetjojobet girişgrandpashabetmeritking girişmarsbahis girişmarsbahismatbetbetpark girişsahabetmatbetholiganbet girişjojobet matadorbetcasibombetebetcasibommatbetsekabetsahabetholiganbetSahabetCasibombetebetdeneme bonusuMarsbahisMatbetnakitbahisjojobetjojobet girişmarsbahishacklinkextrabet girişmeritkingpusulabetHoliganbet
escort Bağcılar escort Bahçelievler escort Bakırköy escort Bayrampaşa escort Beylikdüzü escort Güngören escort İstiklal escort Kadıköy escort Sultanbeyli escort Üsküdar escort Avsallar escort Mahmutlar escort Oba escort Mecidiyeköy escort Ölüdeniz escort Güllük escort Kültür escort Ataşehir escort Avcılar escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Adapazarı escort Yalıkavak escort güvenilir casino siteleri Yalova escort Muğla escort Aydın escort Çanakkale escort Balıkesir escort Tekirdağ escort Manisa escort Trabzon escort Kahramanmaraşescort Kütahya escort Osmaniye escort Sivas escort Tokat escort Çorum escort Yozgat escort Isparta escort Elazığ escort Ordu escort Edirne escort Erzincan escort Zonguldak escort Rize escort Uşak escort Kırşehir escort Erzurum escort Giresun escort Amasya escort Sinop escort Niğde escort Bolu escort Karaman escort Kırıkkale escort Bayburt escort Ardahan escort Gümüşhane escort Artvin escort Çankırı escort Bartın escort Sinop escort Bilecik escort Karabük escort Burdur escort Nevşehir escort Kıbrıs escort Kırklareli escort Kastamonu escort Düzce escort Aksaray escort Adıyaman escort Afyon escort Arnavutköy escort Bebek escort Beşiktaş escort Beykoz escort Beyoğlu escort Büyükçekmece escort Çatalca escort Çekmeköy escort Eyüpsultan escort Kağıthane escort Sancaktepe escort Sarıyer escort Şile escort Silivri escort Şişli escort Taksim escort Zeytinburnu escort Aliağa escort Balçova escort Bayındır escort Bayraklı escort Bergama escort Beydağ escort Bornova escort Buca escort Çeşme escort Çiğli escort Karşıyaka escort Fehiye escort Marmaris escort Gaziemir escort Dikili escort Menderes escort Menemen escort Torbalı escort Atakum escort Çerkezköy escort Yenişehir escort Bodrum escort Toroslar escort Tarsus escort Silifke escort Mezitli escort Erdemli escort Anamur escort Akdeniz escort Melikgazi escort Elbistan escort Lüleburgaz escort İzmit escort İlkadım escort Çorlu escort Battalgazi escort Yeşilyurt escort Milas escort Ceyhan escort Çukurova escort Kozan escort Sarıçam escort Seyhan escort Emirdağ escort Sandıklı escort Merzifon escort Suluova escort Taşova escort Altındağ escort Batıkent escort Çankaya escort Çubuk escort Etimesgut escort Haymana escort Kahramankazan escort Keçiören escort Kızılcahamam escort Mamak escort Polatlı escort Pursaklar escort Sincan escort Ulus escort Yenimahalle escort Aksu escort Alanya escort Belek escort Demre escort Döşemealtı escort Elmalı escort Finike escort Gazipaşa escort Kaş escort Kemer escort Kepez escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Lara escort Manavgat escort Muratpaşa escort Serik escort Side escort Didim escort Efeler escort Nazilli escort Söke escort Altıeylül escort Ayvalık escort Bandırma escort Bigadiç escort Burhaniye escort Dursunbey escort Edremit escort Erdek escort Gömeç escort Gönen escort Havran escort İvrindi escort Karesi escort Kepsut escort Susurluk escort Büyükorhan escort Gemlik escort Görükle escort Gürsu escort Harmancık escort İnegöl escort İznik escort Karacabeyescort Kestel escort Mudanya escort Mustafakemalpaşa escort Nilüfer escort Orhangazi escort Osmangazi escort Yıldırım escort Biga escort Çan escort Gelibolu escort Karahayıt escort Merkezefendi escort Pamukkale escort Keşan escort Aziziye escort Palandöken escort Yakutiye escort Odunpazarı escort Tepebaşı escort Araban escort İslahiye escort Karkamış escort Nizip escort Nurdağı escort Oğuzeli escort Şahinbeyescort Şehitkamil escort Yavuzeli escort Bulancak escort Espiye escort Görele escort Altınözü escort Arsuz escort Antakya escort Defne escort Dörtyol escort Erzin escort Hassa escort İskenderun escort Kırıkhan escort Kumlu escort Payas escort Reyhanlı escort Samandağ escort Eğirdir escort Yalvaç escort Foça escort Karabağlar escort Kemalpaşa escort Kiraz escort Kınık escort Konak escort Narlıdere escort Ödemiş escort Tire escort Urla escort Safranbolu escort Akhisar escort Alaşehir escort Kırkağaç escort Salihli escort Sarıgöl escort Şehzadeler escort Soma escort Turgutlu escort Yunusemre escort Akkışla escort Bünyan escort Develi escort Kocasinan escort Talas escort Yahyalı escort Gazimusağa escort Girne escort İskele escort Lefke escort Lefkoşa escort Başiskele escort Çayırova escort Darıca escort Afşin escort Dulkadiroğlu escort Göksun escort Onikişubat escort Türkoğlu escort Kızıltepe escort Mut escort Dalaman escort Gümbet escort Datça escort Kavaklıdere escort Köyceğiz escort Menteşe escort Turgutreis escort Ula escort Yatağan escort Fatsa escort Altınordu escort Ünye escort Düziçi escort Kadirli escort Ardeşen escort Akyazı escort Arifiye escort Erenler escort Geyve escort Hendek escort Karasu escort Kaynarca escort Sapanca escort Derince escort Dilovası escort Gebze escort Gölcük escort Kandıra escort Karamürsel escort Kartepe escort Körfez escort Akşehir escort Beyşehir escort Bosna escort Ereğli escort Karapınar escort Meram escort Selçuklu escort Gediz escort Simav escort Tavşanlı escort Doğanşehir escort Bafra escort Çarşamba escort Boyabat escort Kapaklı escort Süleymanpaşa escort Erbaa escort Niksar escort Turhal escort Akçaabat escort Of escort Ortahisar escort Yomra escort Armutlu escort Çiftlikköy escort Çınarcık escort Akdağmadeni escort Boğazlıyan escort Sarıyaka escort Sorgun escort Alaplı escort Çaycuma escort Devrek escort Ereğli escort Kilimli escort Kozlu escort