DOLAR
8,6527
EURO
10,3510
ALTIN
494,85
BIST
1.402
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
27°C
İstanbul
27°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Pazar Parçalı Bulutlu
30°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
29°C
Türkistan İnanç Dünyası Üzerine Notlar Celil ALTINBİLEK           İslamiyet ten önce Türkistan topraklarında, müşterek inançlar kam veya ozan denilen kişilerin ellerinde kopuzları ile birlikte nağmeli- şiirli sözlerle, mûsıkili icra edilirdi. Bu sözler basit, saf,  içten, canlı ve özlü idi. Bunlar kopuzlarıyla sihirbazlık yapar,gelecekten haber verir, insanları tedavi ederlerdi.      İslamiyet, Türkistan’da çetin...
TARİH TEKKERÜR EDER Mİ? Fuat YILMAZER Tarih tekerrürden ibarettir sözünün doğru olduğuna inanmıyorum. Tarih tekerrür etmez ama aynı veya benzer hataları tekrarlarsan aynı veya benzer olaylarla karşılaşmak tabidir. Bu tarihin tekerrürü değil, hataların tekrarı ile aynı veya benzer sonuca varmanın karşılığıdır. Hataların tekrarlanmaması için bilinçlenmek, bilinçli olarak hafızayı taze tutmak...
ZİYA GÖKALP MÜZESİ Kenan EROĞLU Ünlü düşünürümüz Ziya Gökalp konusuna devam ediyorum.  Bu gün Ziya Gökalp’in büyük damadı  Ali Nüzhet Göksel’in  “ZİYAGÖKALP MÜZESİ” açılışı nedeniyle 1956 tarihinde  ulusal ölçekte yayın yapan  “VATAN” gazetesine yayınlanan açıklamasını yorumsuz olarak aktarmak istiyorum.          “ Dün (23 Mart 1956) Ziya Gökalp’ın doğumunun 80. yıldönümü idi. Bu vesile ile Diyarbakır’daki evi...
SECCEDEN SEHPAYA ELMA VE BIÇAK Asena Kınacı MORAL Ş. Adnan Şenel tarafından yazılan “Secdeden Sehpaya Elma ve Bıçak”*, “ismiyle müsemma” diyebileceğimiz bir roman: Yüreği imanlı alnı secdede bir gençliğin sehpalarda, işkencelerde, falakalarda, Filistin askılarında umutlarının ellerinden alınışını anlatmış ve adına da yakışmış. Ak alınlarıyla secdeden sehpaya gidenleri en güzel anlatan...

Hollanda’ya bir akil gelip geçti

Hollanda’ya bir akil gelip geçti
05.06.2013
0
A+
A-

Hollanda’ya bir akil gelip geçti

Murat Gedik

 

Bir akil adamlar furyası aldı başını gidiyor. Sanki sihirli bir değnekle yola çıktılar ve Anadolu’ya huzur ve barış için halkın içine girip çözüm üretimine katkı sağlayacaklar. Şu ana kadar yapılana bakılırsa çözüm değil, Türk Devletinin ve milletinin çözülmesi için, birlik ve beraberliğin bozulması için ellerinden gelen her türlü çalışma içindeler.

Çoğu şahsi çıkar ve hatır uğruna bu işe koyulan sözde akiller ne ve nasıl yapacaklarını dahi bilmiyorlar. Kapalı kapılar ardında, devlet koruması altında sözde toplantılar. Davet edilenler yandaşlar, soru sormak yok, fikir beyan etmek yok.

Bir zamanlar toplumun bütün değerlerinden uzak insanlar kendilerine aydın diye hitap ederlerdi. Bunlar özellikle marksist, leninist, stalinist, maocu gibi Türk’e uzak fikirlerin mensuplarıydılar. Bugün var olan akillerin de fikri işte bu sözde aydınlarla aynıdır. Hedef aynı, fakat maske başka. Gerçi o aydınlar şu an akillerin içindedir, tabii bilene.

Hollanda’ya da bir akil geldi geçti, yanında tabii siyasi iradenin temsilcisi ile. Yine kapalı kapılar ardında, tedirgin bir ortamda, bir otelin yüksek katlarından birinde nasihat etti. Gidenler yandaşlar, etnik ayrımcılar ve beş parmağı bulmayan yandaş grubun dışından iyi niyetli kişiler. Bir sınıfı doldurmayacak kadar bir katılım ile akilimiz geldi geçti. Devletimizin Hollanda’daki resmi temsilcileri de tabii hazır bulundular.

Ben de davet edildim fakat katılmadım. Davetlere mümkün olduğu kadar katılmaya çalışıyorum, fakat Türk ile sorunu olanları dinlemeyi kabul edemem. Kimse kusuruma bakmasın, benim midem o kadar geniş değil. Topluma kapalı, söz hakkı yok, ne işim var oralarda.

İnanıyorum ki yapılan bu toplantıya ev sahibi ekip pek taraf değildi, ama ne yapsınlar emir büyük yerden gelince onlar da mecbur kaldılar ve Türkiye’nin çözülme siyasetinin içinde kendilerini buldular. Durup dururken kim tedirginlik içine düşmek ister ki? Son saatlere kadar davetlilere toplantının yeri dahi belli edilmemişti.

Hollanda’da Türk kuruluşları ve toplumu içinde az da olsa gayet güzel bir diyalog ve huzur mevcut. Bütün kuruluşlar bu huzurun sorumluluğunu omuzlarında taşımalılar. Türkiye’de huzursuzluğa katkı sağlayan bir oluşumu kalkıp buralara getirmek Hollanda’da huzuru bozmak için birileri tarafından istismara açık bir kapıdır. Birilerinin oy kaygısı için buraları huzursuz etmek kimsenin hakkı değildir.

Sessiz sedasız bu toplantı yapıldı ve bitti. Sessizce yapılmasına bilinmeyen birilerinin elbette katkısı olmuştur, fakat bu katkı başka zamanlarda da sağlanır mı bilinmez? Türk gençliğinin heyecanının, azminin ve atılganlığının her zaman önüne geçilir mi, o da bilinmez? Kısacası Türkiye’de yaşanan gerilimi buralara taşımamalıyız, yoksa bunun altından bu toplum zor kalkar. Zaten bir İslamofobi ve Türk insanına karşı bir karalama eğilimi mevcut, bir de bu toplumu birbirine düşürüp el alemin ekmeğine yağ sürülmemeli.

Avrupa Türklüğünün aklı, fikri ve hür düşüncesi zaten var ve maalesef bunu tam olarak değerlendiremiyor. Gelin hep beraber bir olup bu gücü harekete geçirelim. Hem yaşamış olduğumuz toplum, hem de insanımız kazançlı çıksın. Buralarının birileri tarafından sıfat yakıştırılıp ısmarlama akil insanlara ihtiyacı yoktur artık.

Türkiye’de kan durmasın mı laf ebeliğine de girilmesin artık? Allah’ın laneti bu kanın durmasını istemeyenlerin ve bunu istismar edenlerin üzerine olsun!

Hollanda’ya bir akil gelip geçti; ve o iş geçti de kalsın! Gelin hep beraber var olan huzuru yaşatmaya devam edelim.Taşımış olduğumuz sorumluluk birbirimizi yeri geldiğinde uyarmak olmalıdır. Yoksa kimse kimseye akıl vermeye kalkmasın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.