ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,4172
EURO
10,0166
ALTIN
493,11
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sıcak
36°C
İstanbul
36°C
Sıcak
Cumartesi Sıcak
36°C
Pazar Açık
35°C
Pazartesi Sıcak
36°C
Salı Sıcak
38°C
Gazi KARABULUT İbn-i Haldun’un  coğrafyanın insan, kültür ve ekonomi üzerindeki etkilerini ihtiva eden Mukaddime’sinden hareketle (1377) özetie dönüşmüş olan “Coğrafya kaderdir,”  sözü Türkistan topraklarıyla ne kadar da örtüşmektedir. Mukaddime, coğrafyanın belirleyici bir etken olduğunu ve insanlığın yaşadığı coğrafyaya göre bir medeniyet inşa ettiğini detaylandırır.  Asırlarca Türk medeniyetine ev sahipliği yapan...
Fuat Yılmazer     Kıymeti tam bilinmemiş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın maden ve petrollerle ilgili olan eserlerini kitaplığımdan çıkardım. Önceden okuduğum ve altını çizdiğim bölümlere tekrar bakmaya başladım.     Yıllar önce idi. Doğan Aydal hocanın kitaplarını okumaya başlamıştım. Okuma sırasında kendisiyle görüşmem gerektiği kanısına varmım, e posta adresinden mesaj...
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...

Türk için dua bile çok görülmekte – Murat GEDİK

Türk için dua bile çok görülmekte – Murat GEDİK
09.08.2013
0
A+
A-

Türk için dua bile çok görülmekte

Koskoca bir mübarek Ramazan daha geride kaldı. Küskünlükler, dargınlıklar ve her türlü olumsuzluklar bir kenara bırakılıp topluca sahurlar, iftarlar, sohbetler, yardımlar ve ibadetler yapıldı. Cenab-ı Allah yapılan ibadetleri, duaları ve yardımları inşallah kabul buyurur.
Özellikle bu son Ramazan ayında bir şey çok dikkatimi çekti. O da hocaların, özellikle Kadir Gecesi ve Bayram namazı sonrası, yapmış oldukları dualar. Güzelce yapılan dualar, uzun dualar, adeta zaman zaman insanları hüzünlendiren ve düşündüren dualar. Ve hep beraber amin denen dualar.
Neler yoktu ki o dualarda? Cenab-ı Allah’tan af dilemeyi tutun da helal kazanca kadar her şey işlenmekteydi. Dualarda zulme uğrayan müslüman kardeşlerimiz de unutulmamışlardı. Haklı olarak Filistin, Mısır, Myanmar ve Suriye gibi kan ağlayan yerler dile getirildi ve oranın insanları için güzel niyetlerde bulunuldu. Allah başta adı geçen müslümanlar olmak üzere bütün insanlığa barış ve huzur nasip etsin.
Sebep ne, nedir, niçin bilmem ama yapılan dualarda hiç ama hiç zulüm altında olan Türkler geçmedi.
Tecavüze uğrayan kadını, her hakkı gasp edilen insanı, her gün onlarca insanını bombalara kurban veren Türkmeneli’nden hiç söz edilmedi. Oruç ibadetinin yasaklandığı, insanlarının teker teker ipe çekildiği Doğu Türkistan hiç dile getirilmedi. Ben görmedim dualar yapılırken mazlum halk ve devletlerinin adları haklı olarak geçerken bir Türk diyarından söz edildiğini. Suriye’de en fazla katliama uğrayan ve hiçbir yardımcıları olmayanlar Suriye Türkmenleridir, hiç bir duada Türkmen adının geçtiğini görmedim, ama Haiti’yi bile gördüm.

Sadece hocalar mı dikkatimi çekti?
Verilen gösterişli iftarlarda söz alan bakanlar her daim mazlum ülke ve insanların adlarını tek tek saydılar, fakat hiç biri hocaların dualarında olduğu gibi Türk diyarlarından bahsetmediler. Halbuki o Türkler belki de dünyanın en fazla zulmüne mağruz kalan insanlardır.

Nedir bu Türk’e olan kin?
Yüce dinimiz yardımlaşmanın en yakınından başlanmasını buyurmuyor mu?
Doğu Türkistan, yani Uygurlar ve Türkmenler müslüman değiller mi? Bu insanların Türk olmaları suç mu? Suçsa, neye dayanarak suç?
Cenab-ı Allah üstünlük takvadadır diye buyurmuyor mu, Türk’ü dışlamak ayrımcılık olmuyor mu?

Bilmiyorum ama güzel ülkemizde Türklüğe düşmanlık almış başını gidiyor. Ve bu gelişmeyi yaşamış olduğumuz Avrupa’da da görmekteyiz. Çünkü talimatlar aynı yerden alınıyor.
Yani demek isterim ki, mevcut zihniyet için Türk olmak dualardan bile mahrum bırakılmak demektir. Gerçi mazlum Türklerin bu zihniyette olan hoca efendilerin ve siyasilerin dualarına ihtiyaçları var mı diye de kendi kendimize sorabiliriz, fakat konumuz o değil.
Hiç bir yerde mazlumlardan bahsedilirken Türk’ten söz edilmediği şahsen beni düşündürmektedir. Hem müslümanlar kardeştir diyeceksin, amenna, hem de Türk’ü bu kardeşliğe dahil etmeyeceksin.

Ne Cumhurbaşkanının, ne başbakanın ne de Diyanet İşleri başkanının konuşma, mesaj ve dualarında Türk soydaşlara yer var. Türk için dua bile çok görülmekte.

Allah’ım sen ne büyüksün. İman etmişiz senin her yerde var olduğuna; ve senin bütün mazlumların, Türkler dahil, yanında olduğuna. Sen yerin ve göğün mutlak Hakimisin. Ve Türk her daim senin rızan için mücadeleye devam edecektir. Varsın birileri Türk’ü görmezden gelsin! Sen varsın ya……

Murat Gedik, 9 Ağustos 2013
E-posta: muratgedik@muratgedik.nl

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.