EKMEĞE DAİR

Efendi Barutçu

AKP ve CHP kadınların başörtüsünden elini çekmelidirler.

Bu haber 31 Ekim 2013 - 14:54 'de eklendi ve 1.186 kez görüntülendi.

F-810277696_1kk

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu’na başörtüsüyle girmesine yönelik hiçbir müdahaleyi meşru görmeyeceklerini söyledi.

Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, milletvekillerinin başörtülü Genel Kurul’da görev yapmasının önünde hiçbir hukuki ve vicdani engel olmadığını söyledi.

Bunu kişisel tercihin bir yansıması olarak değerlendirdiklerini belirten Vural, başörtüsünün bir değerler çatışması veya ayrışması haline getirilmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.

Milletvekillerinin Genel Kurul’a nasıl girecekleri hususunun tamamen kendi tercihleri olduğunu ifade eden Vural, “Bu karara herkesin saygı duyması gerekmektedir. Bu tercihin kullanma ihtimalinin bile olağanüstü bir durum haline gelmesi ve tartışılması kabul edilemez. Bu, normal bir durumdur” dedi.

“Bu bir gündem haline gelmişse, bunun üzerinden bir rant arayışının hakim olduğu kanaati güçlenir” ifadesini kullanan Vural, “Bu, tamamen kendi tercihleridir. Bu tercihin oluşmasına yönelik hiçbir müdahaleyi meşru görmeyiz” diye konuştu. Vural, şunları söyledi:

“Başörtüsü üzerinden bir siyaset oluşturmak yerine, bunu kişisel bir tercih, bir değer olarak değerlendirmek, saygı göstererek vakar içinde bu meseye bakmak çok daha doğru olacaktır. Milletvekillerinin başı açık veya kapalı olarak TBMM Genel Kurulu’na gelmesini dini ve siyasi tartışma içine sokmak, bu tercihleri kullanan tüm kadınlara da haksızlık olacaktır.

AKP ve CHP’nin bunu bir siyasi gerilime dönüştürmesine izin verilmemelidir. Bunun üzerinden yeni gerilimler yaratılması son derece yanlış. İki taraflı sürdürülen bu istismar siyaseti, mütedeyyin ve samimi kardeşlerimize de büyük haksızlıktır, onların duygularını ve tercihlerini istismardır. Başörtüsünün, bir kayıkçı kavgasına, sonu gelmeyen bir kördöğüşüne neden olacak bir gerilimin parçası haline sokulmaması gerektir. Kimin nasıl giyineceğine ilişkin hüküm verilmesi demokrasimiz ve değerlerimizin açısından sorunlu bir yaklaşımdır. AKP ve CHP kadınların başörtüsünden elini çekmelidirler.

Keşke bugün olağanüstü bir durum olmasa, son derece tabii davransaydık. TBMM’ye başörtüsüyle gelmek isteyen milletvekillerine tavır konması, buna Meclis’in geleneğine sahip çıkılacağını iddia ederek gerekçe oluşturulmaya çalışılması, son derece ucuz bir politik menavradır.

İktidar ve ana muhalefet partisi bu tercih üzerinden siyaset üretmek yerine bu tercihe saygı gösteren yaklaşım içerisinde olmalıdır.

TBMM, milletimizin her değerini, her beklentisi ve ihtiyacını karşılayacak tarihi birikime ve özelliklere fazlasıyla sahiptir.

Başörtüsü konusunu bir muharebeye dönüştürmenin, bundan nemalanmaya çalışmanın milletimize faydası yoktur.

Bu eksende kadınlarımız haksız bir tartışma içine sokulmamalıdır. Bunu devlet problemi haline getirmenin, ne demokrasimize ne insanımıza faydası dokunmayacaktır. Türkiye, bu tür gerginliklere mahkum edilmemelidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments