ÜlkücüMilliyetçiTürkçüTürkeşÜlkü Ocaklarıdövizakpchpmhp
DOLAR
8,5655
EURO
10,1249
ALTIN
497,14
BIST
1.360
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
33°C
İstanbul
33°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
34°C
Cuma Az Bulutlu
34°C
Cumartesi Sıcak
35°C
Pazar Sıcak
35°C
Atilla Çilingir        1974 Kıbrıs zaferimizin 47’nci yıldönümü geçtiğimiz 20 Temmuz’da KKTC’de törenlerle kutlanırken, Lefkoşa’daki tören alanından liderlerin vermiş olduğu mesajlar çok çarpıcıydı.        Özellikle son dönemde Türk tarafının adada anlaşmaya odaklı girişimlerinin Rumlar tarafından her defasında ret edilmesinin yol açtığı çözümsüzlük, Türkiye’nin çözüm adına Kıbrıs’ta bir 60 yıl daha Rum tarafını...
Halim Kaya Kelime anlamıyla mutluluk manasına gelen “Kut”; Türkler de devleti yönetme görevinin Gök Tanrı tarafından bir aileye verilmesidir. Türkler Kut alan kişi etrafında toplanarak birliği oluşturur, milletin bağımsızlığına giden yolu açtıkları gibi kurulan devletin cihanşümul olmasını da bu sayede sağlarlar. Türkler “Kut” aldığına inanmadığı insan etrafında toplanıp savaşmazlar. Bu...
Değerli okuyucularım hatırlayacaksınız, 9 Temmuz 2021 tarihinde Zülfi Livaneli’nin Halk TV’de eski başbakanlardan Bülent Ecevit’e yönelik ağır tenkidleri üzerine hem devreye giren MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ile ilgili övgülerle dolu bir beyanatta bulunmuştu. Biz de –bir MHP’li olarak- bu övgülere katılmadığımızı ifade etmiş ve ülkemizin değişik...
Fuat Yılmazer 15 Temmuz 1974 Kıbrıs’ta ihtilal oldu. EOKA cı Nikos Sampson Rum Milli Muhafızları ile beraber Makarios’a karşı darbe yaptı. Amacı Adayı Yunanistan’a ilhak etmekti. Bu durum Garanti Antlaşmasında imzaları bulunan Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın anlaşmasına uymuyordu. Zaten 1963-1967 de Rumlar Kıbrıs Türküne jenosit uygulamıştı. Dünya da Rumların yaptığı...

Zühal Topcu’dan Kamer Genç’in tavrına tepkisi

Zühal Topcu’dan Kamer Genç’in tavrına tepkisi

MHP Genel Başkan Yardımcısı Zuhal Topçu, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına müdahale etmesine ilişkin, “Millet açısından, milletin seyrettiği hiç hoş olmayan bir tablo. Meclise gönderilen vekillerin gerçekten halkın vekilinin olması lazım” dedi.

hazir80926b325

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Zuhal Topçu, partisinin il başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli sorunları bulunduğunu, bunlardan birinin de eğitim olduğunu söyledi. Eğitimin, AKP iktidarında üzerinde en fazla değişimin yaşandığı alanların başında geldiğini belirten Topçu, her sene sınavların, kuralların değiştiğini aktardı.

Eğitim alanında yapılmaya çalışılan değişiklerden birinin de dershanelerin dönüştürülmesi olduğunu dile getiren Topçu, “Dünya Bankası’nın dershanelerin kurtarıcı rol oynadığı yönünde açıklamaları var. Burada heder olan, telef olan bu gençliktir. Sürekli sistem değişiyor” diye konuştu.

Demokratikleşme paketinde bulunan Kürtçe eğitim maddesine de değinen Topçu, bir milleti millet yapan temel öğenin dil olduğunu anlattı.

Türkiye’deki herkesin ortak dille ağladığını, ortak dille sevindiğini ifade eden Topçu, “Ama siz eğer bu ortak dili parçalarsanız bizim bu imkanımız kalmayacaktır. Burada kasıtlı bir hareket var. Genel Başkanımız, anasının diliyle kimsenin probleminin olmadığını söyledi. Ama kolektif haklara gelince orada durulması lazım. MHP, o zaman ‘kolektif haklar’ yoktur diyor. Bu millet bir tanedir. Bu milletin dili, vatanı, bayrağı bir tanedir” ifadesini kullandı.

Topçu, bir gazetecinin, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde dün düzenlenen resepsiyonda Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına müdahalesini nasıl değerlendirdiğine dair sorusunu “Kamer Genç, nevi şahsına münhasır bir insan. Orada olmaması gereken bazı şeyler vardı. Tabii ki hoş olmayan ifadeler. Millet açısından, milletin seyrettiği hiç hoş olmayan bir tablo” şeklinde cevaplandırdı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından üniversitenin konferans salonunda düzenlenen “Cumhuriyetten Günümüze Türk Kadınının Siyasetteki Yeri Konferansı”na konuşmacı olarak katılan Topçu, tarihten günümüze gelen veya Cumhuriyet tarihiyle bakıldığında kadına verilen haklar olduğunu söyledi.

Hep birilerinin kadınlara hak verdiğini ancak kadınların bu hakkı bir türlü kendilerinin alamadığını dile getiren Topçu, “Peki suç kimde? Niye hep böyle verilmesini bekliyoruz haklarımızın? Biz artık hem kariyer hem de çocuk yapıyoruz. Bunu unutmayın” ifadesini kullandı.

Topçu, kadınların haklarının 5 Aralık 1934’te verildiğini belirterek, “Erkek hakları veriliyor mu? Hayır. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı… Kadınlara şöyle haklar verildi… Siz kimsiniz bize bu hakları veren. Biz aslında bu haklarımızı bileğimizin gücüyle alacağız” diye konuştu.

“550 VEKİLDEN 78’İ KADIN”

Kadının siyasette olabilmesi için bir takım güçlerinin bulunması gerektiğini vurgulayan Topçu, şöyle devam etti:

“Hukuki olarak eşit hakları 1934’ten itibaren aldık ama bu haklar yetmiyor. Gelişmiş ülkelerde, hatta bazı gelişmekte olan ülkelerde de özellikle temsiliyet konusunda yüzde 40’ların dengeli bir rakam olduğu söylenir ama bizde şu anda Meclise baktığımızda bunun yüzde 14.2’lerde olduğunu görebiliyoruz. Yani Meclis’te 550 vekilden 78’inin kadın olduğunu görüyoruz.”
Topçu, diğer mülki idare yönetimlerinde çok az sayıda kadın olduğunu, Yalova Valisi ile bir de bakan bulunduğunu ifade etti.

“PROF. DR. ELİF LOĞOĞLU: KADIN VE ERKEK TOPLUMSAL YAŞAYIŞTA BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN İKİ UNSURDUR”
Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Elif Loğoğlu ise toplumda kadını ihmal ederek insanı, hayatı ve geleceği düşünebilmenin mümkün olmadığını söyledi.

Sosyolojik olarak kadının ailenin temel direği, kültürel ve ahlaki değerlerin koruyucusu ve nesilden nesile aktarıcısı olduğunu vurgulayan Loğoğlu, “Kadın ve erkek olarak bir tek candan yaratılan iki canlı, yaratılış ve sorumluluk sahibi olmada eşit, fizyolojik ve duygusal anlamda farklı, toplumsal yaşayışta birbirini tamamlayan iki unsurdur” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.