DOLAR
8,3637
EURO
10,2242
ALTIN
502,84
BIST
1.460
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Gök Gürültülü
24°C
İstanbul
24°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Parçalı Bulutlu
25°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
24°C
Cuma Gök Gürültülü
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
22°C
 Yahudi’den Daha Yahudi Arap Liderleri Kadir KESKİN Osmanlı döneminde İstanbul’da kalender meşrep olarak yaşayan ve beş altı dil bilen  Filozof lakabıyla  anılan    Rıza Tevfik   varmış. Bu Filozof Rıza  Tevfik bir Ramazan günü elindeki tütünü tüttürerek İstiklal caddesinden Taksim’e doğru  çıkarken   zaptiyeler  yakalar : “ Sen Müselman değil...
“Nice medh ideyim âb u havâsın  Dinle, nedir dâsitânı Yozgad’ın  Tadanlar mest olur zevk u sefâsın  Âli yüksekdir mekânı Yozgad’ın”                                         Yozgatlı Hüznî Baba  BOZOK YAYLASI’NDA  Kemal ÇOPUROĞLU Zamânın ve mekânın taş...
KIRIM EY KIRIM! Efendi BARUTÇU Kırım Türklerinin 77 yıl önce Sovyetler Birliği’nin kanlı lideri Josef Stalin’in kararı ile vatanlarından bir gecede toparlanarak tren vagonlarıyla Türkistan’ın muhtelif bölgelerine sürgün edilmesi sonucu yaşanan acılar hala sürüyor. KIRIM SÜRGÜNÜ Çarlık Rusyası döneminde Çariçe 2. Katerina’nın Kırım Türklerini yok etme politikası takip eden yıllarda...
Biden ve Bidencıler neler diyorlar Fuat YILMAZER Ermenilerin “Yalan Rüzgârı” dizisi haline gelen, 1915 Tehcir olayını “soykırım” kabul ettirme çabaları her geçen sürede başarılı olmayı sürdürüyor. Biden’ın soykırım kelimesini kullanmasının yakıları da devam ediyor. Yankılarının devam etmesi, konuşulması iyiye işarettir. Sorgulayan, araştıran, konuşanların çoğalması sevindirici gelişmeler. Ayrıca fazla konuşulması, tartışılması...

KOMİSYONUN DAĞILMASININ SEBEBİ AKP

KOMİSYONUN DAĞILMASININ SEBEBİ AKP

Bal, AKP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun 3. toplantısına da mazeret bildirmeden katılmadığını, bu nedenle komisyondan çekilmiş sayıldığını ileri sürerek, böylece komisyonun görevinin sona erdiğini söyledi.

MHP GENEL MERKEZI
MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

AKP’nin, komisyonun 19 Kasım ve 25 Kasım tarihli iki toplantı ile bugün yapılan toplantısına mazeret bildirmeden katılmadığını ifade eden Bal, “Dolayısıyla Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışmalarını gösteren 15. maddeye göre, AKP komisyondan çekilmiş sayıldı ve bu nedenle de komisyon görevini tamamlamış oldu, görevi sona erdi. Bunun anlaşılması gereken adı ‘AKP masadan kaçmıştır, AKP Türkiye’yi, herkesin şikayet 12 Eylül darbe Anayasa’sına mahkum etmiştir” dedi.

Bal, AKP’nin böyle yapacağının belli olduğunu ileri sürerek, “AKP, komisyona sunduğu taslak ile dikta rejimini andıran başkanlık sistemini önermişti. Başkalık sistemi ile yargıyı ve yasamayı vesayet altına almak istiyordu” diye konuştu.

AKP’nin sunduğu başkanlık sistemiyle, HSYK’nın 22 üyesinden sadece 6’sının hakimler ve savcılar tarafından seçilmesini, diğerlerinin ise Başkan ve başkanın nüfuzu altında oluşacak Meclis tarafından seçilmesini istediğini belirten Bal, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay ve Danıştay seçimlerinde de durumun aynı olduğunu iddia etti.

Faruk Bal, MHP’nin, dikta rejimi Anayasa’sına karşı çıktığını belirterek, AKP’nin bu öneri ile komisyona koyduğu takozun komisyonu verimsiz hale getirdiğini ileri sürdü.
Son bir hafta içerisinde yaşanan hadiselere bakıldığı zaman, AKP’nin dikta özlemini Anayasa değişikliği ile değil, yönetmelik değişikliği ile gerçekleştirecek kadar gözünü karattığını iddia eden Bal, şöyle konuştu:

“AKP, o kadar zor bir duruma düşmüştür ki yönetmelikle kuvvetler ayrılığı ilkesini değiştirmiştir. Yargıyı, olduğu gibi Başbakana, bakana, valiye, emniyet müdürüne bağlayacak bir yönetmelik değişikliği yaptı.

AKP bu değişiklikle, yolsuzluklar nedeniyle ortaya çıkan delilleri ortadan kaldırabilmek amacıyla yargıya ve yargı görevini yapan adli zabıtaya müdahalede bulunulmuş, 100’e yakın emniyet görevlisi değiştirilerek kızağa alınmış, soruşturmayı yürüten savcının yanına iki tane daha savcı eklenerek, yargı iktidarın kontrolüne sokulmuştur. İşte AKP’nin Başkanlık sistemi ile özlediği vesayet buydu, AKP Anayasa değişikliğine ihtiyaç duymadan yönetmelikle bunu yapmıştır.”

Bal, AKP’nin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in siyasi parti genel başkanlarına yazdığı mektuba cevap vermemesinin, uzlaşma kültüründen uzak olduğunu ortaya koyduğunu savundu.

MHP’li Bal, “Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın bakanlık görevinden istifa ederken, ‘Başbakan da istifa etmelidir’ dediğinin” anımsatılması üzerine, “Bu mesaj, AKP’nin iki tutumunu ortaya koymaktadır. Birincisi balık baştan kokmuş, Bayraktar’ın söylemek istediği budur, operasyonun hedefi daha yüksek kademelere kadar gidecektir.

İkincisi, AKP’nin demokratik değerleri ortadan kaldıran, doğrudan soruşturma makamlarına müdahale etmesinin sebebi hikmeti de demek ki baştan kokan balığı, koktuğu yerden kesebilmekti. İşte bu nedenle bakanların istifası gecikmiştir” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.