ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

MALIYE BAKANI: BENIM ÇEVREMLE ILGILI ÖYLE BIR DURUM ÇIKSA ISTIFA EDEBILIRIM

Bu biyografi 18 Aralık 2013 - 5:36 'de eklendi ve 862 kez görüntülendi.

meclis3

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Maliye Bakanlığı’nın ideolojik yaklaşımlarla denetim yaptığı algısı Türkiye’nin çok zararınadır. Biz yatırım iklimini iyileştirmeye çalışıyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2014 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısının maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.

BDP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, tutuklu Mardin milletvekili Gürsel Yıldırım’ın fotoğrafını kürsüye asarak, onun yazdığı metni paylaşacağını söyledi. Yıldırım söz konusu metninde “bir halkın inkar ve asimilasyonlarla yok edilemeyeceğini” belirterek, “demokratikleşme paketlerinin olumlu beklenti yarattığını, ancak bir aşama sonrasına geçilemediğini” savundu.

MHP grubu adına söz alan Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da kamuda israf ekonomisinin bertaraf edilmesi gerektiğini söyledi.

-“Gezi Parkı çocuklarına söylediklerinizi iade ediyorum; lütfen çocuklarınıza sahip çıkın”

CHP Grubu adına söz alan Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 1 yıldır ekonomik sorunlarla boğuşan halkın, Hükümet ve yandaşlarının ne durumda olduğunu çok iyi gördüğünü ifade ederek, AK Parti’nin kapitalizmin en vahşi şeklini uyguladığını savundu.

“Yırtık ayakkabı ile siyasete girip en zengin başbakanlardan biri olmayı başarabiliyorsunuz, sıra vatandaşa gelince gözleriniz kör, kulaklarınız sağır, vicdanlarınız firar etmiş” diyen Dudu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan operasyonun Gezi Parkı odaklı olaylar gibi bir dönüm noktası olduğuna söyledi.

Hükümetin Gezi Parkı olaylarına katılan gençleri çok ağır şekilde eleştirdiğini ve ailelerine çocuklarına sahip çıkma çağrısı yaptığını belirten Dudu, “O gençler sadece ve sadece inançlarının peşinde koşuyorlardı. Peki bugün sabah gözaltına alınan bakan çocukları, bürokratlar acaba neyin peşinde koşuyorlar. Kul hakkının peşinde koşuyor olabilir mi? Bugünkü operasyonla ilgili Gezi Parkı çocuklarına söylediklerinizi size iade ediyorum; lütfen çocuklarınıza sahip çıkın” şeklinde konuştu.

Şahsı adına söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ise milletin demokrasinin nimetlerini, AK Parti’nin reformlarını yaşarken gördüğünü söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ise tutuklu milletvekillerinin durumuna değinerek, genel kurul salonunda bulunan milletvekilleri gibi halkın oylarını alan tutuklu milletvekillerinin, hapiste tutulmasının kabul edilmez olduğunu savundu. Tüm tutuklu milletvekillerinin TBMM’ye gelerek görevlerini icra etmeleri gerektiğini vurgulayan Ören, bunu yapabilecek gücün ise yine TBMM’de olduğunu belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyona da değinen Ören, medyanın olayları görmezden geldiğini savundu.

Ören’in konuşmasının ardından söz alarak kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyonla ilgili henüz gözaltı süreci devam ederken bu kişilerin suçlu gibi itham edilmesinin doğru olmadığını belirtti. Elitaş, “Yargı bitene kadar herkes masumdur karinesini unutmamamız gerekir” dedi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bazı hükümetlerde yolsuzluğa karışan üst düzey yöneticiler, bakanlar olurdu ama ilk defa kabinenin bakanlarının adeta organize suç şebekesi gibi suçlandığı dönem yaşanıyor” dedi.

-“Bütün bu hassasiyetimize rağmen vergi mahremiyeti bizi sınırlıyor”

Konuşmaların ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

-“Ben o tercihi yapabilirim”

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları ile ilgili görüşünüzü almak istiyorum. Dürüstlüğünüze inandığım, milletin malını korumakta bizim kadar hassas olduğunuza inandığım için soruyorum. Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Şu anda yargıya intikal etmiş, daha doğrusu erken aşamadaki birtakım soruşturmalarla ilgili bir soru sordunuz. Takdir edersiniz ki benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü henüz bilgi sahibi değiliz.

Ben sadece kendimle ilgili söyleyebilirim. Yani gerçekten benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim. Ama henüz bu konularda yorum yapmak için çok erken, doğru olmaz. Yargıya intikal etmiş bir husustur. Bir yorum yapmam doğru olmaz.”

-“Türkiye gurur duymalıdır”

Bireysel emeklilikle ilgili soruyu yanıtlayan Şimşek, bugüne kadar 419 bin 922 başvuru olduğunu bildirdi. Şimşek, bu başvurulardan 309 bin 412’sinin işleminin tamamlandığını ve ödemelerinin yapıldığını, bugüne kadar 237 milyon 839 bin lira ödeme yapıldığını belirtti.

IMF’den kullanılan kaynak konusuna değinen Şimşek, şunları söyledi:

“2003 yılı IMF borç stoku 24 milyar 92 milyon dolar. O sene kullanılan miktar 1 milyar 770 milyon dolar. 2003 ile 2013, toplam bu dönemde IMF’den kullanılan kaynak miktarı 13,3 milyar dolar. Fakat bu dönemde IMF’ye ödenen miktar 43 milyar 473 milyon dolar. Net kullanım eksi 30 milyar 174 milyon dolar. Yani net olarak ödenen yaklaşık 30 milyar dolar.

Türkiye gurur duymalıdır. Artık sorunları çözme yöntemi başkaları tarafından dikte edilmiyor. Türkiye’nin böyle bir badireyi atlatmış olması, bundan kurtulmuş olması bence Türkiye için çok önemli bir kazanımdır. Türkiye’nin bu noktada geldiği aşama önemlidir. Olaya bu çerçevede bakmakta fayda vardır.”

Muhalefet milletvekillerinin Sayıştay raporlarına ilişkin eleştirilerini de yanıtlayan Şimşek, “Sayıştay’ın harcama denetimi yapması için biz bütün muhasebe kayıtlarını verdik. İlgili belgeleri de hazır tuttuk. Sayıştay, harcama denetimini yapmıştır. Harcama denetimi sonucunda bir kamu zararı söz konusuysa onun raporu, TBMM bir mahkeme olmadığı için, ilgili daireye gidecektir. Bizim hep birlikte çıkardığımız kanun da bunu öngörüyor zaten” diye konuştu.

Vergi denetimlerinin Gezi Parkı olaylarıyla ilgisi olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Şimşek, şunları kaydetti:

“Keşke vergi mahremiyeti olmasa da kendi nezdinde şu veya bu nedenle denetim yapılan mükelleflerin bunu gerek kendileri gerekse basın üzerinden ima ederek Gezi olaylarıyla ilişkilendirmeleri bizi çok üzüyor. Aslında Gezi olaylarıyla ilişkilendirilen birçok denetim ya bir yıl önceden başlamış ya da çok önceden kararı verilmiş. Bu sene Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı 70 bin vergi incelemesi yapmış olacak. 2011 yılında bu 16 bindi. Belki gelecek sene 100 bine, hatta elimde imkan olsa bütün mükellefleri en az yılda bir kez denetleyecek bir mekanizmayı ben milletin lehine görüyorum. Bunların Gezi olaylarıyla ilgisi de yok. Belki Gezi olayları sonrasında sonuçlanmıştır fakat denetimler genelde bir yıl alıyor.”

Her yıl başında genel bir denetim planı yapılarak uygulamaya konulduğunu anlatan Şimşek, savcılık talepli veya ihbar üzerine denetimlerin ise bu planlamada öngörülmediğini söyledi. Şimşek, “Maliye Bakanlığı’nın ideolojik yaklaşımlarla denetim yaptığı algısı Türkiye’nin çok zararınadır. Biz yatırım iklimini iyileştirmeye çalışıyoruz. Yatırım olmadan, istihdam olmadan vergi de olmaz. Bütün bu hassasiyetimize rağmen vergi mahremiyeti bizi sınırlıyor” şeklinde konuştu.

Şimşek’in ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Bugün vergi denetiminde zaman zaman siyasi müdahale söz konusu olmaktadır. Koç Grubuna yönelik olarak gezi olaylarından sonra yapılan denetimlerin siyasi olmadığı konusunda güven veren bir açıklama yapılmamıştır” dedi.

Hamzaçebi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin çelenek gönderim hizmetinden ötürü iktisadi işletme oluşturduğu gerekçesiyle kurumlar vergisiyle ilişkilendirilmesinin de kanuna aykırı olduğunu, derneğin iktisadi işletme olmadığını söyledi. Hamzaçebi, diğer dernek ve vakıflara da benzer uygulamanın yapılıp yapılmadığını da sordu.
—————————————
Sabah yapılan gündeme bomba gibi düşen operasyonlar etkisini gösterdi

324 milletvekili olan AKP’den bugün TBMM’de sadece 2 milletvekili vardı. Yani Meclis’teki AKP sıraları bugün boş kaldı.

İstanbul’da mali şube ekiplerince bugün sabah saatlerinde “kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet” iddiasıyla yapılan operasyonda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu gözaltına alındı.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu TBMM Genel Kurul’unda çektiği bir fotoğrafı Twitter sayfasından paylaşarak, “Genel kurul başladı, akp sıraları böyle boş.. Muhtemelen karakola çocuklarını sormaya gitmişler…” yazdı.

Türkoğlu’nun paylaştığı fotoğrafta bugün yaşanan operasyon sonrasında AKP’li milletvekillerinin koltuklarının boş olduğu ve sadece 2 milletvekilinin Genel Kurul’a katıldığı görüldü.
İşte o fotoğraf:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine çaktın Davutoğlu.! Doğu Türkistan’lılardan Devlet Bahçeli’ye destek

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye sosyal medya üzerinden göndermeli paylaşım yapan Ahmet Davutoğlu’na önce sosyal medya üzerinden daha sonra ise Doğu Türkistan ve Türk dünyasını temsil eden dernek yöneticilerinden tepki geldi. Ahmet Davutoğlu’nun paylaşımından sonra, sosyal medyada Doğu Türkistanlılardan tepki yağarken birçok Doğu Türkistan derneği başkanı ise yazılı açıklama yaptı. Doğu Türkistan Zulmün Yetimi Platformu Başkanı Asiye Karakaş “Doğu Türkistan’ın haklı davası, her türlü baskı ve zulme rağmen hâlâ devam etmektedir. Verdiğimiz zorlu mücadelede, birçok dava arkadaşımız gibi MHP Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli Beyefendi de maddi ve manevi olarak bizlere destek sağlamış, arkamızda durmuş ve yanımızda olmuştur” i…

Asgari ücret belirlemeyr Covid19 ayarı! İnternet ortamında görüşülecek

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları, 4 Aralık'taki ilk toplantıyla başlayacak. Bu yıl, Kovid-19 salgının gölgesinde yapılacak asgari ücret görüşmeleri, tedbirlerden de etkilenecek. Normal şartlarda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından işçi ve işverenin ev sahipliğinde ayrı ayrı toplanıyor, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında 4 Aralık'taki ilk toplantını bu sene Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda internet ortamında çevrim içi yapılması kararlaştırıldı. İşçi ve işverenin ev sahipliğinde diğer toplantıların düzenleniş y…

Ümit Özdağ, İP’in MDK’sına gönderdiği savunma da bir bir anlattı

İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ disiplin kuruluna sevkedilmiş ve 16 Kasım 2020’de, İYİ parti tarafından, parti üyeliğinden, Kurucular Kurulu Üyeliği de dahil olmak üzere kesin olarak çıkarılmasına Müşterek Disiplin Kurulu tarafından oy birliği ile karar verildiğini açıklanmıştı. Özdağ’ın İYİ Parti Disiplin Kurulu’na gönderdiği savunma şu şekilde;  ” İYİ Parti Müşterek Disiplin Kurulu Başkanlığına Sayın Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Genel Başkan, Sizin ile İYİ Parti’yi kurduğumuz günden bu yana bazı konularda temel ihtilaflarımız oldu. Bu ihtilafları kamuoyu ve İYİ Parti tabanı ile paylaşmadan “Kol kırılır, yen içinde kalır” diyerek aşma mücadelesi verdim. Ancak İYİ Parti’nin…

EFT’de saat 17.00 sınırı kalkıyor, 7/24 para transferi dönemi başlıyor

TCMB, yeni bir ödeme sistemi için hazırlıkların tamamlandığını duyurdu. FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini 7 gün 24 saat gerçekleştirmeleri öngörülüyor. 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanan FAST Sistemi ile birlikte, para transferlerindeki havale, EFT ayrımı da ortadan kalkacak. İBAN OLMADAN E-POSTA VE TELEFON NUMARASI İLE ÖDEME FAST Sistemi ile birlikte, İban numarası olmadan, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak 24 saat ödeme yapılabilecek. Söz konusu sistem sadece kişiden kişiye değil, ticari …

Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında erimeye devam ediyor

Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda yaşanan değişimlerin ardından ekonomi yönetiminden gelen mesajlara odaklanan yurt içi piyasalarda oynaklık düşmeye başladı. ELVAN'IN MESAJLARI KARŞILIK BULDU Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan sonra Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan gelen piyasa dostu mesajların etkisiyle dolar/TL, dünkü piyasa kapanışın ardından 8.18 düzeyinde dengeli bir seyir izledi. Sabahın erken saatlerinde yatay başlangıç yapan dolar/TL, BDDK'dan gelen yabancı banka swap limitlerini esnetme hamlesiyle birlikte 8.10 seviyelerine kadar geriledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin grup toplantısında piyasalara yönelik verdiği mesajların ardından kur 7.85 seviyesine kadar çekildi. Euro/TL ise 9.25 seviyelerinde.…

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

Resmi gazetede yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmış oldu. 17 Ağustos’ta 1 ay uzatılmıştı İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı. İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 …

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ

mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat