EKMEĞE DAİR

Efendi Barutçu

MALIYE BAKANI: BENIM ÇEVREMLE ILGILI ÖYLE BIR DURUM ÇIKSA ISTIFA EDEBILIRIM

Bu biyografi 18 Aralık 2013 - 5:36 'de eklendi ve 837 kez görüntülendi.

meclis3

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Maliye Bakanlığı’nın ideolojik yaklaşımlarla denetim yaptığı algısı Türkiye’nin çok zararınadır. Biz yatırım iklimini iyileştirmeye çalışıyoruz” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2014 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısının maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.

BDP Grubu adına söz alan Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, tutuklu Mardin milletvekili Gürsel Yıldırım’ın fotoğrafını kürsüye asarak, onun yazdığı metni paylaşacağını söyledi. Yıldırım söz konusu metninde “bir halkın inkar ve asimilasyonlarla yok edilemeyeceğini” belirterek, “demokratikleşme paketlerinin olumlu beklenti yarattığını, ancak bir aşama sonrasına geçilemediğini” savundu.

MHP grubu adına söz alan Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da kamuda israf ekonomisinin bertaraf edilmesi gerektiğini söyledi.

-“Gezi Parkı çocuklarına söylediklerinizi iade ediyorum; lütfen çocuklarınıza sahip çıkın”

CHP Grubu adına söz alan Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 1 yıldır ekonomik sorunlarla boğuşan halkın, Hükümet ve yandaşlarının ne durumda olduğunu çok iyi gördüğünü ifade ederek, AK Parti’nin kapitalizmin en vahşi şeklini uyguladığını savundu.

“Yırtık ayakkabı ile siyasete girip en zengin başbakanlardan biri olmayı başarabiliyorsunuz, sıra vatandaşa gelince gözleriniz kör, kulaklarınız sağır, vicdanlarınız firar etmiş” diyen Dudu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan operasyonun Gezi Parkı odaklı olaylar gibi bir dönüm noktası olduğuna söyledi.

Hükümetin Gezi Parkı olaylarına katılan gençleri çok ağır şekilde eleştirdiğini ve ailelerine çocuklarına sahip çıkma çağrısı yaptığını belirten Dudu, “O gençler sadece ve sadece inançlarının peşinde koşuyorlardı. Peki bugün sabah gözaltına alınan bakan çocukları, bürokratlar acaba neyin peşinde koşuyorlar. Kul hakkının peşinde koşuyor olabilir mi? Bugünkü operasyonla ilgili Gezi Parkı çocuklarına söylediklerinizi size iade ediyorum; lütfen çocuklarınıza sahip çıkın” şeklinde konuştu.

Şahsı adına söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ise milletin demokrasinin nimetlerini, AK Parti’nin reformlarını yaşarken gördüğünü söyledi.

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören ise tutuklu milletvekillerinin durumuna değinerek, genel kurul salonunda bulunan milletvekilleri gibi halkın oylarını alan tutuklu milletvekillerinin, hapiste tutulmasının kabul edilmez olduğunu savundu. Tüm tutuklu milletvekillerinin TBMM’ye gelerek görevlerini icra etmeleri gerektiğini vurgulayan Ören, bunu yapabilecek gücün ise yine TBMM’de olduğunu belirtti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyona da değinen Ören, medyanın olayları görmezden geldiğini savundu.

Ören’in konuşmasının ardından söz alarak kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyonla ilgili henüz gözaltı süreci devam ederken bu kişilerin suçlu gibi itham edilmesinin doğru olmadığını belirtti. Elitaş, “Yargı bitene kadar herkes masumdur karinesini unutmamamız gerekir” dedi.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, “Bazı hükümetlerde yolsuzluğa karışan üst düzey yöneticiler, bakanlar olurdu ama ilk defa kabinenin bakanlarının adeta organize suç şebekesi gibi suçlandığı dönem yaşanıyor” dedi.

-“Bütün bu hassasiyetimize rağmen vergi mahremiyeti bizi sınırlıyor”

Konuşmaların ardından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

-“Ben o tercihi yapabilirim”

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın, “Kamuoyuna yansıyan yolsuzluk iddiaları ile ilgili görüşünüzü almak istiyorum. Dürüstlüğünüze inandığım, milletin malını korumakta bizim kadar hassas olduğunuza inandığım için soruyorum. Bunları içinize sindirebiliyor musunuz ve istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Şu anda yargıya intikal etmiş, daha doğrusu erken aşamadaki birtakım soruşturmalarla ilgili bir soru sordunuz. Takdir edersiniz ki benim bu konuda yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü henüz bilgi sahibi değiliz.

Ben sadece kendimle ilgili söyleyebilirim. Yani gerçekten benim çevremle veya benim şahsımla ilgili öyle bir durum çıksa ben o tercihi yapabilirim. Ama henüz bu konularda yorum yapmak için çok erken, doğru olmaz. Yargıya intikal etmiş bir husustur. Bir yorum yapmam doğru olmaz.”

-“Türkiye gurur duymalıdır”

Bireysel emeklilikle ilgili soruyu yanıtlayan Şimşek, bugüne kadar 419 bin 922 başvuru olduğunu bildirdi. Şimşek, bu başvurulardan 309 bin 412’sinin işleminin tamamlandığını ve ödemelerinin yapıldığını, bugüne kadar 237 milyon 839 bin lira ödeme yapıldığını belirtti.

IMF’den kullanılan kaynak konusuna değinen Şimşek, şunları söyledi:

“2003 yılı IMF borç stoku 24 milyar 92 milyon dolar. O sene kullanılan miktar 1 milyar 770 milyon dolar. 2003 ile 2013, toplam bu dönemde IMF’den kullanılan kaynak miktarı 13,3 milyar dolar. Fakat bu dönemde IMF’ye ödenen miktar 43 milyar 473 milyon dolar. Net kullanım eksi 30 milyar 174 milyon dolar. Yani net olarak ödenen yaklaşık 30 milyar dolar.

Türkiye gurur duymalıdır. Artık sorunları çözme yöntemi başkaları tarafından dikte edilmiyor. Türkiye’nin böyle bir badireyi atlatmış olması, bundan kurtulmuş olması bence Türkiye için çok önemli bir kazanımdır. Türkiye’nin bu noktada geldiği aşama önemlidir. Olaya bu çerçevede bakmakta fayda vardır.”

Muhalefet milletvekillerinin Sayıştay raporlarına ilişkin eleştirilerini de yanıtlayan Şimşek, “Sayıştay’ın harcama denetimi yapması için biz bütün muhasebe kayıtlarını verdik. İlgili belgeleri de hazır tuttuk. Sayıştay, harcama denetimini yapmıştır. Harcama denetimi sonucunda bir kamu zararı söz konusuysa onun raporu, TBMM bir mahkeme olmadığı için, ilgili daireye gidecektir. Bizim hep birlikte çıkardığımız kanun da bunu öngörüyor zaten” diye konuştu.

Vergi denetimlerinin Gezi Parkı olaylarıyla ilgisi olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Şimşek, şunları kaydetti:

“Keşke vergi mahremiyeti olmasa da kendi nezdinde şu veya bu nedenle denetim yapılan mükelleflerin bunu gerek kendileri gerekse basın üzerinden ima ederek Gezi olaylarıyla ilişkilendirmeleri bizi çok üzüyor. Aslında Gezi olaylarıyla ilişkilendirilen birçok denetim ya bir yıl önceden başlamış ya da çok önceden kararı verilmiş. Bu sene Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı 70 bin vergi incelemesi yapmış olacak. 2011 yılında bu 16 bindi. Belki gelecek sene 100 bine, hatta elimde imkan olsa bütün mükellefleri en az yılda bir kez denetleyecek bir mekanizmayı ben milletin lehine görüyorum. Bunların Gezi olaylarıyla ilgisi de yok. Belki Gezi olayları sonrasında sonuçlanmıştır fakat denetimler genelde bir yıl alıyor.”

Her yıl başında genel bir denetim planı yapılarak uygulamaya konulduğunu anlatan Şimşek, savcılık talepli veya ihbar üzerine denetimlerin ise bu planlamada öngörülmediğini söyledi. Şimşek, “Maliye Bakanlığı’nın ideolojik yaklaşımlarla denetim yaptığı algısı Türkiye’nin çok zararınadır. Biz yatırım iklimini iyileştirmeye çalışıyoruz. Yatırım olmadan, istihdam olmadan vergi de olmaz. Bütün bu hassasiyetimize rağmen vergi mahremiyeti bizi sınırlıyor” şeklinde konuştu.

Şimşek’in ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Bugün vergi denetiminde zaman zaman siyasi müdahale söz konusu olmaktadır. Koç Grubuna yönelik olarak gezi olaylarından sonra yapılan denetimlerin siyasi olmadığı konusunda güven veren bir açıklama yapılmamıştır” dedi.

Hamzaçebi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin çelenek gönderim hizmetinden ötürü iktisadi işletme oluşturduğu gerekçesiyle kurumlar vergisiyle ilişkilendirilmesinin de kanuna aykırı olduğunu, derneğin iktisadi işletme olmadığını söyledi. Hamzaçebi, diğer dernek ve vakıflara da benzer uygulamanın yapılıp yapılmadığını da sordu.
—————————————
Sabah yapılan gündeme bomba gibi düşen operasyonlar etkisini gösterdi

324 milletvekili olan AKP’den bugün TBMM’de sadece 2 milletvekili vardı. Yani Meclis’teki AKP sıraları bugün boş kaldı.

İstanbul’da mali şube ekiplerince bugün sabah saatlerinde “kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet” iddiasıyla yapılan operasyonda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu gözaltına alındı.

MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu TBMM Genel Kurul’unda çektiği bir fotoğrafı Twitter sayfasından paylaşarak, “Genel kurul başladı, akp sıraları böyle boş.. Muhtemelen karakola çocuklarını sormaya gitmişler…” yazdı.

Türkoğlu’nun paylaştığı fotoğrafta bugün yaşanan operasyon sonrasında AKP’li milletvekillerinin koltuklarının boş olduğu ve sadece 2 milletvekilinin Genel Kurul’a katıldığı görüldü.
İşte o fotoğraf:

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşten çıkarma yasağı 2 ay daha uzatıldı

Resmi gazetede yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin işten çıkarma yasağı 17 Eylül 2020’den itibaren iki ay daha uzatılmış oldu. 17 Ağustos’ta 1 ay uzatılmıştı İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilemesi yasaklandı. İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021'e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi. Bu madde uyarınca, 17 …

Bu alçaklara cesaret veren Tunç Soyer’in ta kendisidir

MHP İzmir Milletvekili ve MYK Üyesi Tamer Osmanağaoğlu, İzmir'de minarelerden korsan müzik yayını yaparak “Çav Bella” provokatif girişiminde bulunulmasına ilişkin açıklamada bulundu. Osmanağaoğlu, "Bilinmelidir ki bu alçaklara cesaret veren atmosferin esas müsebbibi Tunç Soyer'in ta kendisidir" dedi. Dün ikindi ezanı okunmasından kısa bir süre önce meydana gelen camilerin merkezi sisteminin frekansına kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce korsan olarak girilmiş, İzmir’deki birçok camiden İtalyanca ’Çav Bella’ şarkısı duyulmuştu. Gelişen bu çirkin provokatif saldıraya ilişkin MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu açıklama yaptı. Osmanağaoğlu açıklamasında: "Gazi meclisin 100. kuruluş yıldönümünde, 23 Nisan'da “Çav Bella” …

Iğdır Bekediye Başkanlığı İsa Yaşar Tezel’e verilmelidir #demokrasiningereğiisayaşartezel

İçişleri Bakanlığı'nca, Siirt, Siirt Baykan, Siirt Kurtulan, Muş Altınova ve Iğdır belediye başkanlarının, haklarında yürütülen terör soruşturmaları kapsamında gözaltına alınıp, görevlerinden uzaklaştırıldığı duyuruldu. Iğdır Belediye Başkanı gözaltına alınması üzerine resmi sonuçlara göre ikinci olan İsa Yaşar Tezel yerine atanması gündeme geldi. Demokrasinin gereği olarak seçimlerde, PKK baskısı ile oyların çalınarak başkanlığa oturan PKK'ya yardım ve yataklık ettiği için tutuklanan belediye başkanının yerine koltuğu hak eden İsa Yaşar Tezel'in o makama gelmesi gerekiyor. Bu konuda sosyal medyada yoğun bir talep oluşurken gözler İçişleri Bakanlığı’na çevrildi. Geçici olarak atanan vali yardımcısının yerine koltuğu gasp ed…

Sigarada ÖTV oranı yüzde 17.2 arttı

Tütün ürünlerine uygulanan Özel Tüketim Vergisi oranlarında değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, sigaranın asgari maktu vergi tutarı 0.3899 liradan, 0.4569 liraya çıkarıldı. Yüzde 17.2'lik artış sonrası bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 7.79 liradan, 9.13 liraya yükselmiş oldu.…

“Milliyetçi Hareket Partisi’nde taban yoktur, dava arkadaşlarımız vardır”

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, İP Genel Başkanı Meral Akşener'in bir gazeteye verdiği röportajda söylediği sözlere ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Büyükataman, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: * Bugünkü gazete mülakatında hanımefendinin ‘MHP ile tabanlarımızın aynı olduğunu söylemek zor' sözü bütün mülakatın tek faydalı kısmıdır ve önemli bir itiraftır. Öncelikle Milliyetçi Hareket Partisi’nde taban yoktur, dava arkadaşlarımız vardır, tavan yoktur, ülkücü şuur hakimdir. * Dava arkadaşlarımız, vatan, millet söz konusu ise diğer her şeyi bir teferruat olarak görür. Dava arkadaşlarımız, lider ülke Türkiye ülküsüne gönülden inanmış, hesapsız, temiz dava erlerinden oluşur. * Dava arkadaş…

Bakan Albayrak’tan Devlet Bahçeli’ye teşekkür mesajı: Mücadelemize verdiği destek bizler için tarifsizdir

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi telefonla arayarak, ekonomiye ilişkin verdiği destek mesajlarından ötürü teşekkür etti. Albayrak, Twitter'dan bir paylaşım yaparak "Tüm gayreti ile Büyük ve Güçlü Türkiye idealini sahiplenen, siyasette gayesi millet olan sizlerin ekonomideki mücadelemize verdiği destek bizler için tarifsizdir." ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak'ın görüşmede Bahçeli'ye, verdikleri desteğin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ettiği ve gündemdeki konularla ilgili bilgi paylaşımında bulunduğu öğrenildi. Albayrak, görüşmenin ardından Twitter'dan Bahçeli'nin hesabını etiketleyerek, şu mesajları paylaştı: "Tüm gayretiyle Büyük ve Güçlü Türkiye idealini sahiplenen, siyasette gayesi millet ol…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ