CUMHURBAŞKANI, GÖREVINI YAPAMADIĞINA GÖRE ISTIFA ETSIN

Bu haber 26 Şubat 2014 - 22:04 'de eklendi ve 628 kez görüntülendi.

oktay-vural15

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, HSYK yasasını onaylayan Cumhurbaşkanı Gül’ü tepki gösterdi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın açıkça Türkiye’nin hukuk devleti niteliğine fiilen ve hukuken darbe vurduğunu ve bu darbe için işbirliği yapmaktan kaçınmadıklarını savunan Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Gül’ün milletin kendisine verdiği görevi yerine getirmediğini iddia etti. “HSYK ile ilgili kamuoyunun ve siyasi partilerin hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü eşiğinde endişe duyduğu bu kanunu onaylayarak kendi yeminine uygun hareket edememiştir.

Bu yasayı onaylarken büyük bir hukuk garabeti içine girmiştir” diyen Vural, “Veto yetkisini kullanmayan, kendi iradesi ile Anayasa Mahkemesi’ne göndermeyen Cumhurbaşkanı, görevini yapamadığına göre istifa etsin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Cumhurbaşkanı olsun” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü yasayı veto etmediği için eleştiren Vural, “Bu Cumhurbaşkanı’na bu görevler neden veriliyor, orada oturun, yiyin, için, gezin diye mi? Bu millet size makam mevki verdiyse bu yetkileri kullanın diye verdi.

Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın belirttiği dinlemelerle ilgili bu olayda etkisi olup olmadığını açıklaması gereklidir. Millet ve hukuk aldatılmıştır. Cumhurbaşkanı, Anayasa’ya aykırı olduğunu bilerek ve söyleyerek onayladığı bu HSYK ile artık Anayasa’nın Cumhurbaşkanı’nın koruyabileceği bir unsur olmaktan çıktığı gayet açık ve nettir” açıklamasında bulundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments

takipçi satın alinstagram takipçi satın altwitter takipçi satın altiktok takipçi satın alyoutube abone satın alfacebook takipçi satın altwitch takipçi satın al