ATTİLA

Asena Kınacı Moral

ZİYA GÖKALP

Kenan Eroğlu

Sinan Oğan: Türkmenistan Milli Şairi Mahtumkulu Firaki’yi saygı ve rahmetle anıyoruz

Bu haber 05 Şubat 2014 - 1:26 'de eklendi ve 2.159 kez görüntülendi.

yazir83685b325Sinan Oğan: “Türkmenistan’ın milli şairi Mahtumkulu Firaki, aynı zamanda çağları aşan bir düşünce adamıdır. Mahtumulu Firaki’nin düşünceleri, sözleri ve ülküleri doğumunun 290. yılında da hala ilk günkü gibi geçerliliğini korumaktadır. ”

MHP Iğdır Milletvekili Dr. Sinan Oğan’ın, Türkmenistan’ın Milli Şairi Mahtumkulu Firaki’yi anma mesajı şu şekilde:

Türk dünyasının önemli bilginlerinden biri olanTürkmenistan’ın milli şairi Mahtumkulu Firaki, aynı zamanda çağları aşan bir düşünce adamıdır. Mahtumulu Firaki’nin düşünceleri, sözleri ve ülküleri doğumunun 290. yılında da hala ilk günkü gibi geçerliliğini korumaktadır.

Hem akıllara, hem de gönüllere hitap eden Mahtumkulu Firaki, dini ve milli konuları mükemmel bir şekilde nakşettiği eserleri ile Türk dünyasına adeta bir kültür hazinesi bırakmıştır. Mahtumkulu Firaki’nin nadide şiirleri de Ahmet Yesevi’nin bilgeliği, Yunus Emre’nin güzel Türkçesi, Cengiz Aytmatov’un güzide kalemi gibi Türk dünyasının korunması ve tanıtılması gereken değerlerinin başında gelmektedir. Dilinde İslamiyet, kaleminde Türklük olan Mahtumkulu Firaki’nin dünyaya tanıtılması Türk-İslam kültürünün güzelliklerini ve zenginliklerini göstermek açısından da elzemdir. Bu doğrultuda, TÜRKSOY tarafından, 2014 yılı “Mahtumkulu Firaki Yılı” ilan edilmiştir ve bu konuyla ilgili etkinliklerin açılışı ise 5 Şubat tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Böylece Mahtumkulu Firaki, “Teke, Yomut, Göklen, Yazır, Alili, Bir devlete hizmet etsek beşimiz” mısralarındaki birlik mesajları şiirlerinde özlemle bahsettiği Anadolu’da okunacak ve Iğdır’dan Edirne’ye tüm Türkiye’de anılacaktır.

Bu düşüncelerimizle, Türkmenistan Milli Şairi Mahtumkulu Firaki’yi saygı ve rahmetle anarken, anma etkinliklerinin Firaki’nin tüm dünyaya tanıtılması ve fikirlerinin anlaşılmasına katkı sağlamasını diliyor, Türk dünyasına hayırlar getirmesini arzuluyoruz.

Dr. Sinan OĞAN
MHP Iğdır Milletvekili

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Comments
mahmutbey araç kiralamabaşakşehir evden eve nakliyat